Україна — Косово — 3:0. З ніжністю і корвалолом
Підопічні Шевченка громлять косоварів
Відбір до ЧС-2018. Група "І". Третій тур
9 жовтня. Краків. Стадіон «Краковія». 800 глядачів
Національна збірна України – національна збірна Косово – 3:0
Голи: Артем Кравець 31, Ярмоленко 81, Ротань 87
Україна: П’ятов – Бутко, О-др Кучер (к), Ордець, Е. Соболь – Степаненко – Ярмоленко, В. Коваленко, Зінченко (Ротань 63), Коноплянка (О-др Караваєв 79) – Артем Кравець (Зозуля 84)
Тренер – Андрій Шевченко
Косово: Уйкані (к) – Пердедай (В. Сулеймані 77), Пніші, Рахмані, Пачарада – Краєзю, Меха (Б. Беріша 54) – Рашіца (Зенелі 66), Шала, Валон Беріша – Мерічі
Тренер – Альберт Буньякі
Судді: Блом – Ланґкамп, ван Донґен (усі – Нідерланди)
Попередження: Валон Беріша 15, Краєзю 82
«Нас мають за ніщо. Приїхав із Вроцлава. У Польщі живу вже давно, тому нагоді побачити гру нашої збірної дуже зрадів. Але замість того весь день вистоюю поруч зі стадіоном в очікуванні дива. Вже п’ята вечора, квитків нам, мабуть, ніхто не продасть». То лише одна з багатьох типових історій. Люди з’їхалися з усієї Польщі, бо їм обіцяли, що в останню мить непорозуміння з краківським муніципалітетом ФФУ залагодить і на трибуни 15-тисячної арени потраплять всі бажаючі. Втім, час минав, а жаданих перепусток у доступі так і не було. Додому люди поверталися, впіймавши облизня. І, мабуть, тим, хто живе в Польщі, таки трохи легше. Бо ж без квитків залишилися й чимало людей, котрі прибули на матч з Галичини. Цікаво, навіщо був потрібен матч у Кракові, якщо на нього не змогла потрапила навіть дещиця бажаючих? Чи про польські принципи наші футбольні чиновники дізналися сьогодні?
Добре, хоч на полі українці були прогнозованими й логічними. Від самого початку. Адже у виставленому Андрієм Шевченком складі не було жодного сюрпризу. На поле вийшла точно та ж одинадцятка, яка розпочинала три дні тому зустріч у Коньї. Ворота захищав Андрій П’ятов. В обороні справа наліво розташувалися Богдан Бутко, капітан Олександр Кучер, Іван Ордець та Едуард Соболь. В середині поля в оберненому наконечником в особі Степаненка до власних воріт трикутнику діяли також Віктор Коваленко та Олександр Зінченко. На вістрі атаки грав Артем Кравець. З флангів атакували Андрій Ярмоленко та Євген Коноплянка.
Тренер гостей Альберт Буньякі в свою чергу після 0:6 у зустрічі з хорватами певні зміни таки вніс. Скажімо, в центрі оборони поряд з Албаном Пніші замість Авні Пепи зіграв Амір Ррахмані. В опорній зоні поряд із Херуканом Краєзю з’явився Албан Меха, а Валон Беріша, який грав на цій позиції чотири дні тому, на цей раз виконував роль лівого вінґера. Також тренер косоварів замінив нападника (Берсанта Целіну на Ведата Мурічі) і атакувального центрального хава (Арбера Зенелі на Геролінда Шалу). У воротах знову грав капітан Самір Уйкані. Фланги оборони закривали Фанол Пердедай (справа) і Леарт Пачарада (зліва). Справа в півобороні діяв Мілот Рашіца.
З огляду на подальші події то виглядає трохи дивним, але першими до карного майданчика суперників увійшли через свій правий номінальні гості. Однак пройти Соболя Рашіца не зміг. З того моменту домінування українців було тривалим і тотальним. Наша команда тривалий час володіла м’ячем, а загострювала гру попервах лише через правий край, де за підтримки Бутка дуже активним був Ярмоленко. Андрій впродовж перших десяти хвилин небезпечно пробив здалеку і двічі прострелив. Лівий фланг ввімкнувся лише згодом. Коноплянка спершу відзначився кросом на Ярмоленка (Андрій не дотягся до м’яча зовсім трохи), а потім, обігравши на фланзі Пердедая, замість віддати під удар Зінченку, пробив з гострого кута в зовнішню сторону сітки.
Ще одну цілком гольову комбінацію Коноплянці створили Соболь і Кравець. Перший пройшов з краю і віддав, а Артем, знаходячись на куті карної зони, коротко скинув. Коноплянка, маючи перед собою опікуна, намагався обвести його ударом у дальній кут, але у стулку не влучив. Натомість сам Кравець на 28-й хвилині, здавалося б, залетить після пострілу Бутка справа з м’ячем у ворота. Але Артем стрибнув перед порожніми воротами на мить пізніше, ніж було потрібно.
Забити Кравцеві судилося всього через три хвилини. Однак перед тим Україна ледь не пропустила у свої. Наші стоппери в купі зі Степаненком дали Мурічі аж надто багато свободи. Той бив метрів з 20-ти без перешкод. Добре, що по центру воріт, інакше зреагувати П’ятову було складно. А так Андрій відбив м’яч перед собою, а Рашіца добити кулю в сітку з 11-ти метрів не зумів. Та не було б щастя. Зсунувшись вперед, суперники оголили тили. Власне, Кравець, отримавши трохи свободи, з лінії карного майданчика відразу й пробив, а м’яч, ковзнувши по нозі оборонця, влетів по дузі точно у лівий верхній кут – 1:0.
Догравала тайм наша команда з повним відчуттям власної вищості. Навіть не проявляючи особливої агресії, українці створили ще два моменти, які цілком заслуговують називатися гольовими. В обох випадках косоварів врятувала надійність воротаря. Спершу Уйкані перевів над поперечиною постріл з-за меж карної зони від могутньої Ярмоленкової лівиці, а потім взяв м’яч намертво після того, як Зінченко пробивав на техніку метрів з 13-ти після скидки Коваленка.
З поновленням гри косовари спробували зустрічати суперників трохи вище, не давати суперникам вести поперечні перепасовки так вільно, як у першій половині. З одного боку, певного ефекту тренер Буньякі досяг. З іншого ж – українці отримали змогу проводити проникаючі атаки. Класичний приклад –випад на 50-й хвилині. Степаненко і Коваленко в два вертикальних паси через центр вивели з Уйкані на побачення Кравця. Ось лишень Артем занадто сильно з голкіпером зблизився і пробити воротаря не зумів.
Перша проведена наставником косоварів заміна говорила про бажання прискорити гру на фланзі. Замість опорного хава Мехи вийшов Бернард Беріша, котрий обійняв позицію лівого вінґера, а Валон Беріша спустився в опорну зону. Спершу виглядало, що суттєвого ефекту ця заміна не дала. Більше того, в епізоді, коли Краєзю підкотився під Бутка, арбітр мав підстави призначати пенальті, а дальній постріл від Коноплянки Уйкані відбив перед собою.
Проте наслідком тривалої домінації стала втрата пильності. Впродовж хвилини косовари могли забити відразу тричі. Спершу П’ятов перевів м’яч на кутовий після не дуже сильного удару з близької відстані від Мурічі. Після подачі корнера в оборонців влучив, залишившись в межах карної зони без опіки, Бернард Беріша. Після прострілу ж справа Рашіци нашу команду врятувало диво. М’яч від ноги П’ятова, який вийшов на перехоплення, пролетів над поперечиною.
Шевченко зрозумів, що з таким ставленням перемогу можна й втратити. І випустив замість Зінченка, котрому грати через три дні на четвертий з огляду на відсутність стабільної ігрової практики в клубі вочевидь складно, Руслана Ротаня. Сказати, що ця заміна допомогла українцям уникати надалі пожежних ситуацій поруч із ворітьми П’ятова не можна, але в атаці Руслан гостроти додав однозначно. Спершу Ротань, обікравши на лівому фланзі Пердедая, створив момент ще й для Кравця. Після скидки від старожила Артем пробив метрів з 17-ти по діагоналі поруч із хрестовиною. Трохи згодом Ротань після скидки від Коноплянки ударом з-за меж карної зони взагалі забив. Однак арбітр із причин, які з трибуни стадіону були непомітними, м’яча не зарахував (Коваленко був в активному офсайді і пригнувшись, завадив воротареві – прим.ред).
Щоправда, незадовго до цього моменту був інший. Той, через який гра могла перевернутися з ніг на голову. То Бернард Беріша, випередивши в межах карної зони Бутка, замкнув простріл справа. І влучив, на наше щастя, в поперечину.
Розв’язка ж настала тоді, коли Шевченко зняв з поля Коноплянку. Олександр Караваєв, щойно вийшовши на поле і отримавши простір на лівому фланзі, не став зловживати індивідуальною грою, а своєчасно віддав у центр карного майданчика на Ярмоленка. Андрій виграв позицію, прийняв і пробив. Усе геніальне – просто. 2:0.
Остаточно ж добив косоварів Ротань. Після передачі низом вздовж лінії карного майданчика від Ярмоленка Руслан пробив так само ідеально, як за десять хвилин до того – 3:0. З трибун залунало скандування «Шева, Шева!». Вперше публіка вітала Андрія як тренера.
Футбол