ТОП безкоштовних музеїв Карпат

foto

Це тілька крапля у зеленому морі Карпати

В Карпатах є безліч уінкальних музеїв, які відображують самобутність горян, красу народних промислів, уклад життя і місцеві звичаї.  VG Львів зробив  добірку карпатських музеїв із вільним входом.


Водяна кузня Гамора 

Це унікальний єдининий в Україні об'єкт, якому майже 300 років, і який має статус музею та водночас діє як нормальна кузня, де виготовляється звичайний реманент для мешканців села і околиць. Кузня розташована на річці Лисичанка в селі Лисичово Іршавського району Закарпатської області. Точна дата заснування кузні невідома. У 1760-х на цьому місці діяла потужня паперова фабрика (папірня) графа Телекі. Тоді вперше було використано силу води, яка приводила в рух вісім валів. А з 1850-х років почала діяти водяна кузня - збереглися тогочасні дані про виготовлення в ній сільськогосподарського реманенту.

Оригінальність унікального пам'ятника ковальського ремесла в тому, що для приведення в дію важких ковальських молотів під час виготовлення залізних виробів сільськогосподарського призначення використовується сила падаючої води з річки Лисичанка. За таким принципом працювали ковалі і в давнину. На річці була споруджена гребля для накопичення води у водосховищі. По відвідному каналу вода спрямовувалася на лопаті коліс кузні, які приводили в рух ковальські молоти вагою до 150 кг. Під їх ударами металеві болванки перетворювалися в заготовки для лопат, мотик, деталей плугів і так далі.

Нині старовинну кузню орендує місцевий приватний підприємець, який охоче демонструє роботу кузні туристам.

Час роботи: Як правило, ковалі працюють в кузні щодня з 8 до 16, але надійніше буде попередньо узгодити дату і час приїзду з господарем Віктором Петровці (тел. +38 067 902 77 21), щоб гарантовано побачити "гамору" в дії. Або приїхати на щорічний фестиваль етномузики та ковальського мистецтва, що проводиться у Лисичеві в останні вихідні червня.

Вартість вхідних квитків: Вхід безкоштовний.

Контакти: с. Лисичеве, Іршавський р-н, Закарпатська область. 
GPS: 48° 29' 36.33", 23° 16' 35.35"


Музей вівчарства у селі Космач

Музей був відкритий в травні 2013 року з метою дослідження полонинського руху в Карпатах та вивчення важкої праці вівчарів. Він представляє собою комплекс, який знайомить з процесом переробки молока, виготовлення сиру, вурди та бринзи. 
Окрім того, відвідувачі можуть ознайомитись із нетрадиційним методом лікування продуктами вівчарства — овітерапією.

Головна споруда музею — "Стая" складається з двох частин. В основній частині відтворений побут вівчарів, тут також представлені необхідні речі для переробки молока — посуд, одяг та інше. Друга кімната — це комора, де розміщені речі полонинників та різне знаряддя.

При музеї організовується майстер-клас з переробки вовни від стрижки до виготовлення продукції. Тут також пропонуються різноманітні екскурсійні програми.

Час роботи: Музей можна оглянути за домовленістю.

Вартість вхідних квитків: Вхід безкоштовний.

Вартість екскурсії: Екскурсії безкоштовні.

Контакти: Івано-Франківська обл. Косівський район, с. Космач, присілок Клифа

Тел.: +38 (03478) 5-77-41, +38 (067) 999-21-15

Як доїхати: До Космача автобусом з Коломиї або Косова. Музей знаходиться в садибі "Космацька писанка".

GPS: 48.32647  24.82704 


Музей Олекси Довбуша в селі Космач

В 1970-х роках покутський краєзнавець Михайло Дідишин викупив будинок, в якому, згідно з легендою, було вбито українського героя Олексу Довбуша. З того часу, будинок став приватним музеєм, який можуть відвідати всі шанувальники видатного українського визволителя. Окрім самого будинку з експонатами, всю композицію комплексу доповнює пам'ятник Довбушу, який власноруч витесав хазяїн музею.  

Головним експонатом музею вважається саме дерев'яна хата, але в її приміщеннях є ще багато цікавого. Фонд музею сьогодні налічує близько 500 експонатів. Тут зібрані предмети побуту, зброя часів опришківського руху та рідкісні речі: бартки, топірці, кептарі, череси і інше. В музеї є також незвичайні скульптури з дерева та каменю. Одним з найцінніших експонатів музею є цівка рушниці, з котрої (згідно з розповідей старожилів) було вбито Олексу Довбуша. Також в музеї зберігається зброя, з котрої Довбуш карав непокірних, та дорогоцінна реліквія - набір з 12-ти перстнів, на одному з котрих викарбувана дата "1724".

Час роботи: Музей можна оглянути за денного світла, попередньо домовившись по телефону.

Вартість вхідних квитків: Вхід бескоштовний.

Вартість екскурсії: 50 грн.

Контакти: Івано-Франківська обл. Косівський район, с. Космач, вул. О. Довбуша, 17 
Телефон: +38 (03478) 5-76-17

Як доїхати: До Космача автобусом з Коломиї або Косова. Музей знаходиться в центрі села.

GPS: 48.32702  24.81948


Музей бурого ведмедя в селі Манява

Єдиний в Україні Музей бурого ведмедя працює в центрі села Манява, що на Івано-Франківщині. Його мета — освітньо-екологічна, його діяльність спрямована на збереження виду бурого ведмедя у Карпатах. У невеликих кімнатах цього незвичайного закладу зібрано більше 80 експонатів, кожен з них дає привід згадати могутнього звіра. Головний об`єкт музею - опудало справжньою бурою ведмедиці. А ще тут є сувеніри, дитячі іграшки, гуцульські плитки із зображенням господаря лісу, безліч цікавих дрібничок і т. Д. Невід`ємна частина експозиції є виставка картин та фотографій. В музеї працює невелика бібліотека з краєзнавчої, тематичної та науковою літературою. Всі стосується життя ведмедя, зокрема, карпатського. Також передбачені семінари та навчальні екскурсії. 

Вартість вхідних квитків: Вхід безкоштовний.

Вартість екскурсії: Екскурсії проводяться безкоштовно. Бажана пожертва.

Час роботи: За домовленістю.

Контакти: Івано-Франківська область, Богородчанський район, с. Манява, сільрада 
Тел.: +38 (096) 820-06-41, +38 (097) 431-12-93

Як доїхати: Музей знаходиться в центрі села, в будинку сільської ради.

GPS: 48.65618  24.37279 


Музей лісової скульптури

Цей музей заснований в 2008 році майстером з різьби по дереву Ігорем Фартушним. Експонати музею - це дерев'яні скульптури виконані зі знайдених автором в лісі корчів, які майже не піддавалися обробці. Основний скульптор - природа. З цієї ж причини вироби тонуються тільки натуральними фарбами і не покриваються лаком. Кожна скульптура нагадує стародавні ідоли - чури з суворими обличчями богів і духів живої природи. Більше сотні експонатів переносять глядача у світ невідомого і таємничого минулого нашого народу. 

Час роботи:  з 9:00 до 18:00 год. Обідня перерва: з 13:00 до 14:00 год.

Вартість вхідних квитків: Вхід безкоштовний.

Контакти: Івано-Франківська область, Косовський район, с. Яблонов, ул. Черемшини, 57.

Телефони:  (03478) 3-60-60, (067) 774-69-40.


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.