Бензин в Україні незабаром може подорожчати, але до середніх світових цін не дотягне

foto

Основними причинами експерти називають зростання цін на нафту і "повзучу" девальвацію гривні

Уже в найближчі тижні ціни на українських АЗС знову збираються піти вгору, прогнозують експерти нафторинку. Бензин подорожчає приблизно на гривню. Причини – ті ж, що і раніше: підвищення світових цін на нафту і повзуча девальвація гривні.

"Зараз ринок схожий на стиснуту пружину: за економічно обґрунтованою формулою Міненерговугілля, роздрібна ціна літра палива сьогодні повинна бути на 1,5 гривні вище, ніж вона є, – говорить заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев. – Це не нинішні середні 19,42 грн/л А-95 і 16,2 грн/л дизпалива, а майже 20 грн/л і 17,7 грн/л. Але ціни стримують три фактори: перший – низька купівельна спроможність народу, другий – скорочення попиту на бензин, в тому числі і в зв'язку з масовим переобладнанням приватного автотранспорту під скраплений газ (див. Нижче) і третій – цінова політика трейдерів, що працюють на українській нафті, у яких ціна на 11% (до 1,5 грн/л) нижче середньоринкової. Вони займають до 25% ринку. Як тільки ці трейдери почнуть збільшувати вартість в роздробі на своїх АЗС, за ними піде весь ринок. Очікується, що це трапиться в найближчі пару тижнів, ціни поступово почнуть підвищуватися, можливо, зростання дійде до 1 грн/л"._-1_374

ДЕ ПО СКІЛЬКИ ЗАПРАВИТИСЯ. За даними фахівців (див. Інфографіку), ціни на бензин в Україні нижче середньосвітових (0,96 $/л) і складають приблизно 0,75 $/л. Це стільки ж, скільки в Чаді, Канаді, ПАР і Таджикистані і вдвічі дешевше, ніж в Швеції, Італії та Данії. Найдорожче паливо в Гонконзі – 1,78 $/л, а найдешевше у Венесуелі – 0,1 $/л, так як в цій країні його дотує держава. В Україні, за розрахунками експертів консалтингової групи "А-95", в ціні бензину тепер більше половини (56%) податків: без них літр А-95 коштував би всього 0,33 $ (9 грн). Але, за словами Рябцева, у нас ще не найвищі збори з нафтопродуктів.

"В Європі рекомендований акциз на бензин – 380 євро/т, у нас з 1 січня 2016 року – всього 228 євро/т, – говорить Рябцев. – Найвищі податки на нафтопродукти в високорозвинених країнах, де жорсткі вимоги до екології, зокрема це і країни ЄС. Окремо стоять США – там в ціні палива всього 15% податків, але вони компенсуються за рахунок великого споживання нафтопродуктів, так як в цій країні розвинена мережа автодоріг".

МАЛО ГРОШЕЙ. Але українцям з їх худими гаманцями не легше від того, що ми платимо вдвічі менше, щоб заправити повний бак, ніж шведи чи італійці, вважає президент "Украналітцентра" Олександр Охріменко. "Середня зарплата в Україні 4362 грн, а у шведів, в перерахунку на гривні, – 68 тис., у італійців – 57 тис., – говорить Охріменко. – Тобто швед може купити на свою зарплату 1700 л бензину, італієць – 1400, а українець – всього 225 л. Об'єктивно для нас бензин в 6-7,5 разів дорожче, ніж для європейця. До високих, за нашими мірками, цінами призвела недалекоглядна політика влади на початку 2000-х, коли були продані росіянам майже всі НПЗ, які забезпечували паливом ДО 80% ринку. Зараз нашого бензину на ньому менше 20%, решта – імпорт. А ціни на нього безпосередньо залежать від курсу долара".

ЦІНА ГАЗУ ЗБАЛАНСОВАНА

Через дорогий бензин автолюбителі переходять на скраплений (LPG) газ. За даними заступника директора "А-95" Артема Куюна, на кожні продані на АЗС 10 л бензину вже припадають 7 л LPG. В обсязі роздрібних продажів він займає 24% (зростання на 35% за 4 роки), бензин – 34%, дизель – 42%. "Але ціна на газ (7,65 грн/л. – Авт.) поки збалансована і рости не буде", – прогнозує Куюн.

Рябцев же говорить, що влітку через підвищення попиту на газ і зростання ціни на бензин, газ може до квітня подорожчати на 35-80 копійок – до 8-8,5 грн/л.


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.