Експерти Світового банку очікують падіння ВВП України
Світовий банк (СБ) переглянув прогноз економічного спаду в Україні в 2015 році у бік різкого погіршення - до мінус 12% ВВП.
Про це повідомляється в програмних документах, підготовлених у зв'язку з виділенням Україні наприкінці серпня бюджетозаміщувальної позики на 500 млн доларів, передає ТАСС.
У квітні нинішнього року СБ давав більш щадний прогноз - мінус 7,5%, а в січні навіть мінус 2,3%. При всьому тому і в нинішніх документах в 2016 році прогнозується зростання реального ВВП України на 1%.
У коментарях до поточної ситуації вказується, що "після поглиблення у першому кварталі 2015 року спад у другому кварталі став трохи більш помірним". У цифрах це мінус 17,2% за перший квартал і мінус 14,7% - за другий. Таким чином, в середньому за перше півріччя вийшло мінус 16%.
"Спад охопив усі сектори, включаючи сільське господарство. Промислове виробництво за перше півріччя зменшилася на 20,5% - через конфлікт, що триває на індустріальному сході (країни)", - констатують експерти Світового банку.
Автори документа також прогнозують, що в другому півріччі поточного року темпи спаду повинні сповільнитися "завдяки низькій статистичній базі (з урахуванням глибокого спаду в другому півріччі 2014 року)".
"Спад очікується широким за охопленням, особливо в металургії і гірничому видобутку, найбільш зачеплених конфліктом. Роздрібна торгівля швидше за все ще більш скоротиться через помітне зменшення реального наявного доходу, викликаного різким підвищенням тарифів, знеціненням валюти і зниженням реальних заробітків. Проблеми в банківському секторі, як очікується, будуть зберігатися. У поєднанні зі стисненням ліквідності у відповідності з настановами монетарної політики це означатиме подальше зменшення кредитування економіки", - зазначають представники Світового банку.
Серед зовнішньоекономічних проблем вони згадують "зниження товарообігу з Росією (традиційно ключовим експортним ринком для України)".
"Економічне оздоровлення швидше за все настане пізніше, ніж раніше передбачалося, і буде менш вираженим. Якщо ситуація на сході не погіршиться, прогнозується повернення до позитивного, хоча і низького, зростання, починаючи з 2016 року. Рушійними силами повинні стати нетто-експорт, інвестиції та приватизація", - стверджують аналітики Світового банку.
Інфляція, як очікується, прискориться в 2015 році і буде залишатися порівняно високою в 2016 році через зростання тарифів. "Через зниження курсу валюти і збільшення тарифів інфляція в середньому за період, як очікується, підніметься в 2015 році до 50%", - наголошується в документі.
Кореспондент.net