Аптеки масово продають українцям малоефективні препарати-копії
Краще слів про це свідчить структура аптечних продажів і рівень корупції, за якими стоять життя пацієнтів та їх марно витрачені гроші
В Україні успішно продаються препарати, які не продемонстрували своєї ефективності в мета-аналізах клінічних досліджень або мають дуже вузьке коло показань, що робить неможливим фактичні продажі в таких обсягах.
Бестселери фармринку ЄС і України жодного разу не збіглися за номенклатурою діючих речовин, пише в статті ZN.UA Андрій Дудник з Вінницького національного медичного університету ім.Н.Пирогова.
На ринку ЄС домінують препарати, що впливають на патогенез і причину захворювання з високим відсотком інноваційних ліків, пише Дудник. У той час як в Україні найчастіше купують дешеві генерики (препарати-копії – ред.) для тимчасового усунення симптомів. "Краще слів про це свідчить структура аптечних продажів і рівень корупції, за якими стоять життя пацієнтів та їх марно витрачені гроші. Докази ефективності застосування лікарських засобів були перевірені за допомогою бази даних Сосһгапе", - пише експерт. Для збільшення продажу препаратів фармацевтичні компанії використовують перевірені методи: гіперболізують проблему, спотворюють інтерпретацію результатів, замовчують негативні наслідки досліджень, формують почуття провини (оплата участі в конференції) і т. д., зазначає автор.
На його думку, створення професійних асоціацій лікарів з законодавчими повноваженнями дозволить рекомендувати кращих фахівців на посади керівників лікарень. А самолікування стане невигідним, якщо медикаменти за рецептом лікаря будуть відпускатися з 10-30%-ною знижкою, що буде стимулювати пацієнтів звертатися до фахівця, а не купувати те, що рекомендують в аптеці.