Кількість жертв алергії на амброзію в Ужгороді зросла вдвічі

Загалом по області понад 6,5 гектара вкриті небезпечним бур’яном

На Закарпатті – нова потужна хвиля алергій. Причина – сезон цвітіння амброзії. Украй шкідливий для здоров’я бур’ян, який, за даними вчених, невдовзі вкриє всю Європу, постійно поширюється. За офіційною статистикою, лише в краї нині 6,5 гектара – територія, на якій росте один із найсильніший алергенів. Чим небезпечна ця рослина та чи реально її побороти?
Кількість жертв алергії на амброзію в Ужгороді зросла вдвічі! Рослина ще навіть не почала активно цвісти, а до ужгородських алергологів звертаються все нові й нові пацієнти. Аншлаг у лікарів уже більше десятка днів. Медики кажуть: алергія на пилок амброзії – одна з найскладніших, і не лише перебігом, а й …вартістю лікування, адже боротися з недугою потрібно комплексно. Міський алерголог Алла Сіра розповідає: «Для лікування слід використовувати засоби і в очі, і в ніс, за необхідності – таблетовані. Якщо підрахувати вартість найбільш уживаних препаратів, то не менше, ніж 300 – 400 гривень на місяць для людини обходиться таке лікування». 

Учені кажуть: рослина для Закарпаття чужа. Вона завезена до регіону 15 років тому й за цей час поширилася майже по всьому краю. Амброзія полюбляє ґрунт, фактично пошкоджений людиною – місця біля будівництва, закинуті колись орані поля, на смітниках, часто росте просто біля дороги. 
Доцент кафедри лісівництва географічного факультету УжНУ Андрій Мигаль каже: амброзія завдає шкоди не лише людині, а й довкіллю. Зокрема результатом її «діяльності» є зневоднення ґрунту, придушення рослин, які ростуть поруч тощо. «Ще одна проблема, скажемо так, більш суттєва – екосистемна, – коментує науковець. – Оскільки це чужа агресивна рослина, вона витісняє з місцевих екосистем наші, так би мовити, аборигенні види і цим збіднює природне біорозмаїття. Тобто проблема на сьогодні комплексна».
Відповідно й вирішувати її потрібно комплексно, наголошують експерти. Так, у санітарній інспекції кажуть: нині вже в 11 районах області введений карантинний режим через різке поширення амброзії. Теоретично – з проблемою намагаються боротися. Є навіть відповідне розпорядження очільника краю. Плюс – заходи в кожному районі. Та, фактично, боротьбу з амброзією Закарпаття програє, стверджує в. о. начальника Державної санітарної інспекції у Закарпатській області Олег Демчинський: «У кожному районі, де запроваджений карантинний режим, існує районна програма по боротьбі з цим бур’яном. Але я вам скажу чесно, що за останні роки, може, 2-3 райони виділяли кошти на боротьбу, та користі від цих грошей особливо не було, оскільки амброзія потребує методичної та вчасної боротьби. Навіть якщо косити, то бодай 4-5 разів на рік».
Борються з амброзією нині в усій Європі. У сусідніх Угорщині та Словаччині викошування цього бур’яну на приватних ділянках обов’язкове, в протилежному випадку – штраф. А в Швейцарії ті, хто побачить рослину, зобов’язані повідомити у спеціальну службу. У нас же бур’ян-алерген росте просто біля доріг, лікарень, навколо житлових будинків та поруч із дитсадками й школами. Біда ще й у тім, що чимало закарпатців поки навіть не здогадуються, що на їхніх угіддях – особливо небезпечна амброзія...


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.