Проблемні дипломи: що відбувається в системі освіти України?
То цифри гублять, то імена неправильно вписують
В УжНУ знову колапс із дипломами. Спочатку виникла затримка з їх видачею (на два-три тижні), затим дизайн студентам зовсім не сподобався, а потім з’ясувалося, що двом факультетам видали… недійсні дипломи! Не пощастило випускникам медичного та стоматологічного факультетів. З новими документами європейського зразка вони не змогли вступити на інтернатуру в інші вузи. Виявилося, що проблеми такого роду, – по всій Україні, інформує «21 канал Ужгород».
Отож, не встигли студенти порадіти довгоочікуваним дипломам, як нова прикрість – їх доведеться міняти! Бо замість реєстраційного номера, який має 6 цифр, надрукували лише… 5! А цей номер – єдина можливість перевірити історію навчання випускника. Недійсні документи про вищу освіту видали тільки спеціалістам та магістрам, у бакалаврів усе гаразд.
Підтверджують це й у самому університеті. Декан медфаку УжНУ Олександр Болдіжар прокоментував: «Дипломи бакалаврів – абсолютно нормальні, бо в них цифра починається з одиниці, а в магістрів і спеціалістів – із нуля, і його чомусь система «з’їла».
Закарпатські випускники можуть перевірити справжність своїх дипломів - See more at: http://karpatnews.in.ua/news/104328-zakarpatski-vypusknyky-mozhut-pereviryty-spravzhnist-svoikh-dyplomiv.htm#sthash.pG5hUSgM.dpuf
Проте випускникам радять не хвилюватися: Міносвіти вже дало наказ українським вишам приймати дипломи з п’ятизначним реєстраційним номером – до заміни документів. Проректор з науково-педагогічної роботи УжНУ Мирослава Лендьел каже: «МОН, бачачи певні збої, своїм листом пояснило, що випускники вишів мають право поступати в інші ВНЗ, а до кінця 2015 року дипломи мають бути замінені».
Закарпатські випускники можуть перевірити справжність своїх дипломів
Найбільше незручностей помилки в документах про вищу освіту спричинили випускникам медичного та стоматологічного факультетів. У них виникли труднощі зі вступом на інтернатуру, особливо за кордоном.
В УжНУ кажуть: усе виправлять упродовж тижня, й оплачувати повторний друк дипломів буде університет, а не випускники. А в разі проблем зі вступом за кордон просять звертатися до університету особисто – для отримання спеціальних довідок.
Проблеми по всій Україні
Щоправда, як з’ясували журналісти, з дипломами негаразди не лише на Закарпатті – напартачили по всій Україні. В УжНУ переконують: хоч дипломи й друкували в Ужгороді, але припустити, що реєстраційні номери були з похибкою, не могли, – це виключно недогляд міністерства.
Про аналогічні помилки говорять і в Чернівецькому університеті, щоправда, тут на етапі друку хтось помітив проблему й недійсними виявилася лише частина документів, котрі наразі теж спішно заміняють.
Але, схоже, епідемія помилок охопила ледь не всю систему вищої освіти! Так, у Житомирському виші видали студентам дипломи, в яких у назві навчального закладу відсутні проміжки між словами – «Житомирський державний університетімені Івана Франка». Крім технічних огріхів, допущено й помилки в іменах-прізвищах. Тут усе пояснили людським фактором: цьогоріч українські виші виготовляли дипломи й додатки до них самостійно, часом – у дуже стислі терміни, тож недогледіли...
Отримали дипломи з помилкою і 7 тисяч бакалаврів Франкового університету: там не вказали дати закінчення вишу. У Львівському національному університеті кажуть: похибки допустили через великий обсяг роботи.
Випускники ПТУ – взагалі без дипломів
Проблема з видачею дипломів торкнулася не тільки вищих навчальних закладів, а й професійно-технічних. Тут випускники дипломів про закінчення навчання ще не бачили зовсім, тож переймаються, чи отримають їх узагалі? На
омріяні документи вони чекають уже майже місяць. Ані причини затримок, ані конкретні терміни видачі дипломів не озвучують. Яна Кондор із Ужгородського вищого комерційного училища розповіла журналістам: «Я в цьому училищі вивчилася на перукаря, тому при прийнятті на роботу мені диплом не дуже необхідний. Але швеям, приміром, обов’язково треба мати документ».
Процес видачі залежить від того, наскільки швидко навчальні заклади подають до Єдиної державної електронної бази з питань освіти накази про відрахування випускників у зв’язку із закінченням навчання. Лише після цього в столиці присвоюють кожному диплому реєстраційний номер. Але подати інформацію про випускника училища важко – система працює зі збоями. Ускладнюють проблему й зміни в системі освіти, каже директор ДНЗ «Мукачівський центр професійно-технічної освіти» Василь Панас: «У нас чотири учні не отримають диплом у зв’язку з тим, що не мають паспортів (хоча їм і виповнилося 18 років)». Виявляється, раніше диплом видавали на підставі або свідоцтва про народження, або паспорта, проте місяць тому запрацювало нововведення – лише на підставі паспортів.
З такою проблемою зіштовхнулися десяток закарпатців. Та все ж подавати документи до вищих навчальних закладів вони зможуть. Аби залагодити ситуацію, Міносвіти видало наказ дозволити без наявності диплома вступати до вишу та рекомендувало брати на роботу без документів про закінчення училища. Поки на підтвердження останнього освітні заклади видають спеціальні довідки. В департаменті освіти і науки Закарпатської ОДА пояснюють: затягнуло процес і держпідприємство «Інфоресурс», яке надає училищам бланки для дипломів. Їх мали зробити до 15-го липня, але надали тільки 27-го. Запевняють: бланки вже є, тому дипломи скоро будуть. При цьому в департаменті наголошують: відповідальність за друк документів про освіту несе кожне училище окремо. Тож якщо затримки виникатимуть далі – запитання варто ставити керівникам профтехнічних закладів.