Екологічна стежка «Колочава» розташована на півдні національного природного парку «Синевир» (фото)
І проходить територією Квасовецького природоохоронного науково-дослідного відділення. Протяжність стежки складає 15 км. Маршрут проходить шляхом на висоті від 500 до 1540 метрів над рівнем.
Стежка "Колочава" бере початок від мінерального джерела «Буркут», проходить біля офісу Квасовецького ПОНДВ і повертає в ліс. Пройшовши екологічною стежкою «Колочава», Ви зможете побачити унікальні панорами диких куточків природи національного парку, величні букові ліси, мальовничі гірські пейзажі, скуштувати цілющу воду з мінерального джерела «Буркут» та багато іншого. Протягом маршруту стежки зустрічається ожина, малина, вовче лико, на світлих ділянках маршруту суниця, мати-й-мачуха та арніка гірська, що занесена до Червоної книги України, а на полонинах – скарб Карпат – чорниця. Маршрут екологічної стежки «Колочава» пішохідний. Стежка проходить пристигаючим буковим лісом, де в домішку є смерека та граб. Також спостерігається краса Карпатських гір і вид на річку Тереблю та село Колочава.
Колочава є одним з найбільших сіл на Закарпатті, його населення становить блозько 8 тисяч осіб. Розмовляють тут верховинським діалектом. Великий вплив на місцевих жителів мали румунські та німецькі переселенці. Численні румунські слова і сьогодні використовуються у повсякденному спілкуванні («колиба», «шалаш», «магура», «буц», «вурда», «бокончі», «сарака»). Розташоване село в гірській долині між полонинами Стримбою, Дарвайкою, Барвінком, Красною і Ружею, за 26 км від районного центру. Через село протікає річка Колочавка – притока Тереблі. Назва села походить від річки Колочавки, а та в свою чергу від того, що болотиста земля там «чавкає».
Заснували село у першій половині XV століття втікачі від кріпацького гніту. У глибоких улоговинах між горами втікачі на деякий час знаходили притулок і звільнення від кріпацького ярма. Кожен поселенець будував собі хатину з маленькими вікнами, глиняною долівкою, солом'яною або дерев'яною покрівлею, без комина, з вогнищем посередині. Навколо неї пізніше будували житла сини й родичі; хутори розросталися й перетворювалися в присілки.
Екологічна стежка «Колочава» цікава й тим, що на ній зустрічаються залишки військово-оборонної системи німецької армії та її союзників (Угорщини) Другої світової війни – так званої «Лінія Арпада».
Опис екскурсійних об'єктів:
1 зупинка. Мінеральне джерело. Природа подарувала нам невичерпні багатства різноманітних мінеральних вод з лікувальними властивостями. Крім того вони є і надзвичайно чистими, бо поки що не знайдено засобу очищення більш ефективного як природний фільтр ґрунту. Вживання мінеральної води дозволяє в багатьох випадках зменшити медикаментозне лікування.
Родовище лікувально-столової мінеральної води «Колочава» розташоване в одному із екологічно найчистіших куточків Українських Карпат – національному природному парку «Синевир».
Саме з відомого на всю Тереблянську долину та й за її межами мінерального джерела, яке місцеві жителі називають «Буркут», і починається подорож екологічною стежкою «Колочава».
2 зупинка. Лінія «Арпада». Місце скупчення інженерних споруд часів Другої світової війни, що виконані у формі протитанкових залізобетонних пірамід та інших військових укріплень. Залишки «Лінії Арпада», що складені в ряд поперек маршруту стежки, грізно зустрічають відвідувачів та нагадують події минулого століття, які ще й досі живуть у пам'яті людей.
Будівництво цієї системи було розпочато ще до початку Другої світової війни в 1940-ому і продовжувалось до 1943 року. В будівництві брали участь переважно військовополонені і місцеве населення.
Зараз у с. Колочава зроблено однин з найбільш привабливих об'єктів історико-військовий музей «Лінія Арпада». Тут можна побачити унікальне зібрання військового обладнання часів Другої світової війни та побувати у справжніх бункерах. На сьогоднішній день відтворено 4 бункери із 34-х, в яких знаходяться понад дві тисячі експонатів. Всі експонати є автентичними.
3 зупинка.Природне джерело. Ця зупинка залишить у Вас враження побаченої величі Карпатського лісу, зокрема букових пралісів.
На території національного природного парку «Синевир» праліси є найбільш важливим об'єктом наукового підходу до вивчення їх, встановлення історії розвитку рослинного покриву у післяльодовиковий період та сучасний стан флори і рослинності в чистих, мішаних простих і складних деревостанах. Їх вивчення є необхідною передумовою ведення моніторингу за змінами та факторами, що впливають на розвиток та процеси, які супроводжують формування пралісів. На даній місцевості зустрічаються букові велетні, вік яких сягає за двісті п'ятдесят років.
Це гарне місце, де можна залишитися на деякий час. Чиста джерельна вода з гірського струмка відновить сили відвідувачів, що потрачені на підйом підніжжям гори Красна та додасть бадьорості. Далі стежка поведе нас лісом аж до самої полонини Красна, на якій чекають нас нові враження.
4 зупинка. Квасів Верх. Гора Квасів Верх є однією з височин полонини Красна, на якій розміщена телевізійна вежа. Звідси незабутній вид на більшу частину житлових будинків села Колочава Тереблянської долини та захоплюючі краєвиди на вершини навколишніх гір Топас, Стримба, Косий Верх та Тяпеш.
Незабутні спогади внесуть отари овець, що випасаються на полонині. А відвідавши салаш (вівчарський курінь), вівчарі можуть Вас почастувати вурдою, сиром, бринзою із токаном чи вівчарською юшкою, а також навчать грати на трембіті, сопілці, ознайомлять із багатовіковими традиціями вівчарів та покатають верхи на коні. Холодна вода з гірської криниці підніме настрій перед тривалою мандрівкою високими полонинами.
5 зупинка. Вежа газотранспортної лінії. Вершина гори Топас – найвища вершина нашої подорожі, з якої видно як на долоні не тільки с. Колочава та майже всю Тереблянську долину, а й всю велич Карпатських гір, що безмежно простягаються навкруги, ховаючись під самими хмарами. Такі краєвиди зачаровують та назавжди закохують у наші гори навіть байдужих до всього цього людей. Хочеться назавжди залишитися серед цієї краси та носити з собою насолоду приємних хвилювань побачених вражень.
Гора Топас розкриє душу кожному, хто подолає цей маршрут, і зібравши сили, зійде на її вершину. Відірватись від такої насолоди неможливо та наша стежка веде нас далі до наступної зупинки.
6 зупинка. Присліп. Улоговина між горами, що є одночасно границею територіального розподілу Міжгірського і Тячівського районів з гарними краєвидами та місцями для відпочинку.
Полонина доповнить враження, що передали краєвиди з гори Топас. Полонинський вітер закружить хмільну від Карпат голову та водночас збадьорить, додасть наснаги перед кінцем подорожі.
Наступний шлях стежка прокладе знову між стінами лісу аж до урочища Став.
7 зупинка. Урочище Став. Кінцева зупинка маршруту, яка розташована у житловому масиві присілку села Колочава. Втомлених мандрівників зустріне гуцульськими стравами колиба, а місцева грушівка повністю відновить потрачені на весь маршрут сили. Рекреаційне містечко завжди захистить подорожуючих від негоди та ночі і дасть можливість набрати нових сил для наступних подорожей.
Стан екологічної стежки:
Екологічна стежка знаходиться в гарному стані. Маркування допомагає організувати рух відвідувачів по заданому маршруту і є джерелом інформації при самостійному проходженні стежки.
Режим використання:
Відпочинок з обмеженим розведенням вогнища. Дозволяється фотографування пейзажів, панорам, рослин, тварин тощо.
Забороняється: зривати рослини, порушувати тишу, забруднювати природу, розкладати намети у недозволених місцях, відхилятися від маршруту.