Не відпочити, а потренуватися
Наш край стає місцем підготовки для спортсменів України та Європи
Цього літа Закарпаття стає не тільки місцем проведеннязмагань, а й тренувань. У зв’язку з фінансовою кризою в спорті та відсутністю теплого Криму, саме наш край привертає все більше уваги. В нашій області ще за часів минулої влади активно розбудовували спортивну інфраструктуру – тепер час нею користуватися. Саме це й приваблює спортсменів. Причому не тільки закарпатських, а й з інших регіонів України та навіть континентів.
Замість Туреччини та Еміратів
Раніше провідні клуби України проводили тренувально-навчальні збори в період міжсезоння в Європі (Австрія, Іспанія) або в Азії (Арабські Емірати). Найчастіше – в Туреччині. Там і взимку, і влітку (все-таки море поряд) дуже сприятлива погода для футболу. Але фінансова криза, яка поглинула навіть провідні футбольні клуби прем’єр-ліги (не кажучи про ужгородську «Говерлу»), зробила свою чорну справу. Більшість команд відмовилася від закордонних поїздок. Тому, аби тренуватися не в спекотному Дніпропетровську чи Харкові, чимало клубів усе частіше звертають увагу на Закарпаття. Через відсутність Криму саме наш край є найбільш привабливим. Цим скористався харківський «Металіст» – шоста команда минулого чемпіонату. Тим більше, колектив зараз очолює колишній наставник ужгородської «Говерли» Олександр Севідов. Кому як не йому знати, які умови в місті над Ужем для гри в футбол. «Чудова погода, свіже повітря, що ще хлопцям треба? Тут є хороша база біля Ужгорода з двома полями. Дуже добре, що ми приїхали саме на Закарпаття», – розповів він. Футболісти також задоволені. До речі, у складі «Металіста» два гравці добре знайомі з нашим краєм. Це Олексій Полянський, який минулого сезону грав у «Говерлі», та В’ячеслав Чурко – корінний ужгородець, котрий донедавна виступав за «Іллічівець». Харківський колектив проводив тут збори до 11 липня. За цей час команда двічі тренувалася та зіграла 5 товариських поєдинків. Три з них – із закарпатськими колективами. На жаль, команда О. Севідова розгромила і ФК «Ужгород», і ФК «Мукачево», і перечинські «Карпати» із загальним рахунком 16:0.
Що цікаво, перед цим в обласному центрі проводила збори команда із… Сенегалу. Клуб «Діареф» із цієї африканської країни завітав в Ужгород і навіть устиг зіграти товариську гру з перечинськими «Карпатами». До речі, це не єдина команда з Африки, яка відвідає наш край. За неофіційною інформацією, скоро на збори приїде команда з Нігерії. Ну і, звісно, українські колективи. Ще цього літа у нас тренуватимуться команди нижчої ліги – ФК «Миколаїв» та рівненський «Верес».
Не одним футболом
Проводять на Закарпатті свої збори не тільки футболісти. Минулого місяця приїжджали дзюдоїсти зі Словаччини. Враховуючи, що закарпатські борці значно сильніші, сусіди здобули хороший досвід. Наступного місяця в наш край приїдуть кращі фехтувальники з усієї України – також тренуватися. Варто відзначити, що в червні в селі Лумшори, що на Перечинщині, провели збори 55 юних фехтувальників з усієї України.
Приїжджали навіть представники плавання – виду спорту, не надто розвиненого в області. Так, вихованці олімпійського чемпіона Москви-1980 Сергія Фесенка провели тиждень у Міжгір’ї на одній із баз відпочинку. Саме там удосконалювали вміння в одному з басейнів. На Закарпатті є чимало об’єктів, де можна створити хороші центри з плавання. Було б бажання.
Така тенденція існувала раніше – за часів Союзу. Як розповів заступник голови обласної організації ФСТ «Динамо» Михайло Пантьо, Закарпаття постійно було місцем зборів навіть збірних СРСР, зокрема з легкої атлетики та стрільби з лука. Враховуючи причини, які ми вказали вище, ця слава може знову повернутися. Залишилося лише підтягнути інфраструктуру. Фахівці зізнаються: українські спортсмени ще не до кінця розуміють потенціал Закарпаття.
Тому вже наступного літа прогнозують, що їх буде більше, ніж звичайних туристів. Криму нема, а закордон – дорогий. Тож вітчизняним функціонерам слід задуматися й уже зараз покращувати спортивну інфраструктуру краю.
Денис ФАЗЕКАШ