Вступники на низькому старті: що їх чекає цьогоріч?

foto

Міносвіти знову підготувало новації

Гаряча пора: поки більшість закарпатців планують літні відпустки, вчорашні школярі готуються до вступу у виші. Проте слід відзначити, що вступна кампанія, яка саме стартує, готує абітурієнтам чимало сюрпризів. Як уже відгукуються про нововведення експерти та й самі українці, складається враження, що чим далі – тим гірше: все більш заплутаною стає схема вступу. Вочевидь, як пишуть люди в численних коментарях, у Міносвіти сидять чиновники, яким головне – щось придумати, а як воно діятиме – час покаже. Отож – про те, що треба знати вступникам.

 

Цьогорічна вступна кампанія має низку суттєвих відмінностей порівняно з попередніми роками. Основними є три – новий підхід до обчислення конкурсного балу, до кожної зі складових якого будуть застосовані вагові коефіцієнти (тут, кажуть, чорт ногу зламає, та головне – для чого? – Ред.); запровадження пріоритетності (рейтингування) поданих заяв; автоматизована система надання рекомендацій до зарахування на місця державного замовлення, що має відбутися в один етап.
Отже, як пише сайт «Освіта.uа», як і в попередні роки, вступники можуть подати для участі в конкурсному відборі заяву (заяви) в паперовій або електронній формі не більш ніж до п’яти вищих навчальних закладів України та не більше трьох заяв у кожному з них. Важливою є конкретизація – йдеться саме про три заяви в одному ВНЗ, адже в минулі роки в умовах прийому була норма про заяви на три напрями підготовки (на три спеціальності). У великих навчальних закладах, які здійснюють підготовку фахівців за одним напрямом на різних факультетах (наприклад, у НТУ «Київський політехнічний інститут» вступ на напрям «Комп’ютерні науки» відбувався одночасно на чотирьох факультетах), це реально давало можливість подання абітурієнтом більш ніж трьох заяв. У 2015-му вступник може подати максимум 15 заяв: по три у п’ять вищих навчальних закладів.
Однак основною цьогорічною новацією є те, що кожній із поданих заяв – як особисто, так і дистанційно – вступник має присвоїти пріоритет, тобто показник, виражений числами від 1 до 15, де 1 – це показник найбільшої пріоритетності заяви, 15 – найнижчої. Рейтингуючи в такий спосіб свої заяви, вступник визначається особисто, а також демонструє приймальній комісії, де саме він хоче навчатися та за якою спеціальністю. Присвоюючи пріоритет кожній заяві, абітурієнт, фактично, обирає стратегію, яка дасть змогу стати студентом найбільш прийнятного для нього вищого навчального закладу, а також спеціальності. Що слід розуміти під поняттям прийнятності? Це не обов’язково найкращий вищий навчальний заклад країни чи найбільш популярна спеціальність. Найбільш прийнятний результат вступної кампанії для конкретного абітурієнта – це можливість стати студентом відповідно до низки критеріїв: як тих, що виставляє ВНЗ перед абітурієнтом, так і навпаки.
Для тих вступників, які визначилися зі спеціальністю, прорейтингувати заяви буде легше, адже їм треба визначитися лише з ВНЗ. Наприклад, якщо абітурієнт хоче стати вчителем початкових класів, то може подавати заяви для участі в конкурсному відборі до 5 ВНЗ. Спочатку він має обрати саме п’ять навчальних закладів, куди подаватиме документи, а тоді присвоїти пріоритет кожній заяві.
Умови прийому передбачають лише один випадок, коли найвищий пріоритет визначається апріорі, – якщо вступник бере участь у конкурсному відборі за цільовим направленням, цій заяві встановлюється найвищий пріоритет. Крім того, визначено, що абітурієнт у рік вступу має право скористатися цільовим направленням один раз.

Про вступну кампанію – з перших уст

Про особливості цьогорічної вступної кампанії розпитувала проректора вишу Ігоря Короля ведуча програми «На часі» на 21 каналі Мар’яна Савицька.  
Cтроки вступної кампанії. Як відзначив І. Король, на законодавчому рівні внесені зміни до умов прийому по всій Україні, стосуються вони й УжНУ. Не змінюється дата початку подачі документів – 10 липня. Терміни для вступу: для осіб, які мають проходити співбесіду чи здавати вступні випробування, творчий конкурс – до 18 години 24 липня; для осіб, які не здають вступні іспити (крім журналістики та факультету здоров’я людини) прийом заяв закінчується о 18-й 31 липня (на день раніше, ніж досі). Змінені терміни оприлюднення рейтингового списку вступників, які рекомендуються на навчання за держзамовленням – до 12.00 4 серпня (денна форма) та 6 серпня (заочна).
Як проводитиметься відбір на держзамовлення? На заочну форму навчання зарахування відбуватиметься так само, як і торік. Щодо денної форми, то є суттєві зміни. Найважливіша полягає в тому, що абітурієнт при подачі документів визначатиме важливість певного напряму підготовки.
Відбір на держзамовлення відбуватиметься через систему Єдиної державної бази з питань освіти (ЄДБПО). І якщо в попередні роки абітурієнт міг бути рекомендований на кілька напрямів, то тепер – лише на 1. Тобто якщо ви подали документи, наприклад, на 10 напрямів, то комп’ютер обере лише 1. Відповідно абітурієнт зобов’язаний подати оригінали саме на цей напрям. Якщо ж він не подав документи, то автоматично втрачає можливість бути зарахованим на держзамовлення на будь-який інший напрям, навіть із нижчим пріоритетом. У цьому полягає ще одна зміна – хвиля зарахування буде лише одна. Слід знати, що подавати можна тільки копії документів, оригінали ж  приймають тільки після автоматичного визначення комп’ютером напряму для зарахування. Подати оригінали можна лише раз, забирати їх забороняється. Щодо контрактного навчання, то подавати оригінали можна на будь-який із обраних напрямів.
Абітурієнт може дізнатися, куди йому подавати оригінали, у приймальній комісії або в системі «конкурс». До речі, можливість подати документи на 15 різних напрямів у 5 різних вузів може зіграти злий жарт зі вступником, адже легко заплутатися в пріоритетах, тому намагайтеся виважено підійти до цього питання.
Термін зарахування вступників на державне замовлення – 10 серпня до 12.00. Оригінали документів потрібно подати до 18.00 8 серпня. Є зміни й у зарахуванні на контрактні місця: ті абітурієнти, які не пройшли за держзамовленням, до 17 серпня повинні оформити контракт із вузом.
Часто питають, як краще подавати документи – самому чи в електрон­ному варіанті. «З торішнього досвіду можна сказати, що вступники через необережність або неуважність мали проблеми з заявами, – відзначив І. Король. – І якщо торік їх дозволялося скасовувати, то тепер такої можливості не буде. Я би рекомендував подавати особисто документи, адже в приймальній комісії вам допоможуть визначитись у пріоритетах факультетів, надавши необхідну інформацію».

Кілька речей, які ще слід знати

• Цьогоріч до пільгових категорій додалися діти тих, хто загинув у зоні АТО;  
• щодо розрахунку вступного балу, то на сайті вузу розміщено коефіцієнти, за якими розраховуються сертифікати ЗНО, потрібні на певний напрям. «Так і в УжНУ: на 1 предмет береться коефіцієнт 0,4, – коментує І. Король. – Наприклад, у вступника 150 балів. Множимо їх на 0,4 і отримуємо 60 балів. На 2 інші сертифікати – коефіцієнт 0,25. Відповідно якщо вони по 160 балів, то з коефіцієнтом 0,25 мають вагу по 40 балів. У сумі три сертифікати дають 140 балів. Середній бал атестату вираховується за 200-бальною шкалою, а потім застосовується коефіцієнт 0,1. Якщо бал атестату, приміром, 180, то з коефіцієнтом 0,1 він дорівнює 18 балам. У сумі 140 та 18 дають 158 балів»;
• є нововведення з приводу мінімального балу: якщо особа за ЗНО отримує не менше 100 балів, то може подавати документи;
• цьогоріч можуть вступати без сертифікату ЗНО дві категорії абітурієнтів, яким замість тестування дозволено складати вступні іспити: це вступники, які за медичними показаннями не могли складати ЗНО, а також звільнені зі Збройних сил. Зверніть увагу на те, що результати торішніх тестувань не враховуються;
• з приводу обсягів держзамовлення, то наразі цієї інформації щодо УжНУ немає;
• з приводу цін на контрактне навчання І. Король відзначив: «Ми намагалися зробити ціни максимально демократичними. Стартують вони від 5000 гривень. Найнижчі ціни – на природничі спеціальності фізичного, математичного, ІТ-напрямів. Власне, переважно вартість року навчання – до 10000 грн. Більше лише на «лікувальній справі», «правознавстві» та «стоматології». Приміром, остання за рік потягне 18000 грн».
Світлана ВАСИЛЯН, студентка відділення журналістики УжНУ

Де теми

В Україні держзамовлення у вузах у 2015 році скоротили на 10 – 12% порівняно з 2014-м. Про це заявила перший заступник міністра освіти й науки Інна Совсун. За її словами, згідно з постановою про держзамовлення-2014 передбачалося близько 310 тисяч місць на всіх рівнях, а за фактом набрали 266 тисяч. Совсун зазначила, що недобір стався у зв’язку з тим, що Крим і Донбас практично не набирали абітурієнтів, а в постанові був розрахунок і на ці території, інформує «РБК-Україна».


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.