Борис Колесніков: «Кожен українець має отримувати гарантований рівень меддопомоги»
За 6 місяців роботи нинішнього керівництва МОЗ вдалося частково реалізувати лише 2 із 26 кроків, які заплановані в коаліційній угоді
То що ж нас чекає? Власне, досі люди терпіли. Бо півтора року тому їм пообіцяли реформи в медицині. Українці повірили, тому що в стратегічних і планових документах були заявлені правильні й абсолютно необхідні заходи (посилення ролі «первинки», перехід на фінансування за результатами тощо). Минув час, і в підсумку – за 6 місяців роботи нинішнього керівництва МОЗ вдалося
частково реалізувати лише 2 із 26 кроків, які заплановані в коаліційній угоді.
Зрештою, «реформаторський» законопроект презентували лише 27 травня. «Цей пакет законів повинен покласти початок зміні системи фінансування охорони здоров’я – перехід від утримання медзакладів на оплату за послуги, ввести можливість надавати платні послуги для населення, а також підвищити рівень господарської незалежності медзакладів. Законопроект, у принципі, містить окремі непогані моменти, проте в ньому є низка ризиків – як для пацієнтів, так і для самої можливості реалізації реформи», – коментує голова Опозиційного уряду Борис Колесніков.
Так, по суті, пропонується надати медзакладам нічим не обмежену можливість стягувати плату з юридичних і фізичних осіб. У запропонованому механізмі не уточнено, що саме буде платним, а що безкоштовним. Не вказано, як відбуватиметься ціноутворення на платні послуги. Зрозуміло, що це призведе до ще більшої економічної недоступності медобслуговування для населення.
Інша сторона медалі: оплату пропонують ввести, натомість у проекті немає й згадки про заходи щодо підвищення якості медобслуговування. Так само ні слова про відповідальність лікарів та контроль за правильністю лікування! Виходить, що грошей медустанови повинні отримувати більше, але якість послуг покращувати не зобов’язані.
І насамкінець. Законопроектом жодним словом не виключаються ризики того, що неофіційні платежі залишаться навіть після запуску офіційних тарифів. Тобто ніби боремося проти корупції, та ні словом про неї не згадуємо…
Що потрібно зробити?
Необхідні термінові заходи. На жаль, їх нині практично ніхто, окрім Опозиційного уряду, не пропонує. Так, за рекомендаціями спеціалістів Опозиційного блоку, треба спланувати чітку послідовність необхідних кроків, як-от:
• повернути дворівневу модель фінансування медустанов (із республіканського й обласного рівня для лікарень, і з районного – для первинної допомоги). Це необхідно для того, щоб можна було запустити систему фінансування медустанов за результатами роботи;
• чітко сформулювати гарантований рівень меддопомоги («набір» послуг, який надається дійсно безкоштовно для певних категорій населення, враховуючи реальні можливості бюджету), а інше – повинно стати офіційно платним;
• спільно з місцевими громадами необхідно розробити механізми оптимізації мережі для відповідності потребам населення й підвищення якості медобслуговування.