Походження назви міста Ужгород
Є десятки версій походження міста Ужгород. Це повязано з тим, що важко визначити етимологію гідроніма річки - Уж.
Слово Ужгород складається з слів "Уж" та "город". Слово "Уж", що лежить в основі назви, походить від ріки Уж (або Уг), на якій знаходиться місто, пише Володимир Діброва
Розглянемо походження назви річки Унг. За першою версією - назва річки "Унг" походить від староболгарського слова "Вугілля" та "Кут". За іньшою назва річки походить від слова "вузький”, маючи на увазі вузьку долину річки "Уж". Є й турецька версія, за нею місто отримало свою назву від турецьких слів "Унг" чи "Онг", в перекладі вони означають "правий". Є навіть версія за якою вважають, що свою назву річка отримала від однойменної змії — вужа, який водиться в долині річки.
Але найімовірнішу версію висунув Йосип Кобаль у статті "Ужгород відомий та невідомий" за його словами :"розглядати таємницю назви річки Унг (нині Уж) й одночасно міста можна лише із залученням даних археології, історії та мовознавства. Оскільки в давнину назви річок первісно означали тільки річку, воду, то ми розпочали пошук в цьому напрямку. З’ясувалося, що існує чимало річок, які мають назву «Унг» («Онг»), яка означає просто «річка», «вода». Наприклад, у пустелі Каракум, що в Туркменії, групу річкових русел називають Унгуз, у якій обидві частини «унг» і «уз» мають те саме значення – «вода, річка». До речі, місцеве тюркомовне населення назви річок на «уз (ус)», як наприклад Уз-бой, вимовляє як «онг», тобто Онг-бой у значенні річки або її притоки.
Назва Унг (Онг) для позначення річки відома і в давньотюркських історичних джерелах, де фігурує назва Кок Оng, тобто Синя Річка. Отже, можна припустити, що історично відома назва Ужгорода – Унгвар, виникла із складання двох слів: «Унг», тюркського за походженням, що означає «вода, річка», і угорського «вар» – «укріплення, фортеця, замок». «Унгвар», таким чином, розшифровується як «фортеця на річці (воді)». Така етимологія назви річки й міста не суперечить даним археології (місто виникло в кін. Х – поч. ХІ ст.) та історичним джерелам (значна частина древніх угрів, які наприкінці ІХ ст. проникли в Карпатський басейн, за новітніми дослідженнями були тюрками), але, звичайно, це гостродискучійне питання потребує дальшого поглибленого вивчення. Так чи інакше, а ужгородці мають чим гордитися: уже в ХІІ ст. їхнє місто знав увесь цивілізований світ!".
Гункбар або Унгу, саме таку мало місто с 1154 року, коли воно вперше згадується в Аль-Ідрісі, творі арабського вченого. Потім назва видозмінювалася та вимовлялася по різному як: Гункбар, Гунгвар, Онгвар та зрештою Унгвар. Цікаво, що стара назва міста Унгвар, що з угорського значить: "Унг" - "укріплене місце" та "Вар" - "місто", була найпоширенішою. І тільки у першій половигі XIX століття Павел Шафарик (роки життя 1795-1861) із назви Унгвар виділив назву Угвар та «Оуггородъ». Дослідження Шафррика продовжив викладач Ужгородської духовної семінарії Андрій Балудянський та запропонував назву «Унгоград», мотивуючи переклад слова "Вар" на руське "град". Таким чином від древнього Унгу назва міста видозмінювалася до Унгоград, і тільки в середині ХІХ ст. з’являється назва "Ужгород". Вона виникла під впливом національних змагань українського населення краю, особливо у часи угорської революції 1848-1849 рр. Тоді замість елемента «Унг» вжито слово «Уж», а угорське «вар» («замок, фортеця») перекладено словом «город». Новою назвою міста – «Ужгород» користувалися до кінця 1860-х рр. лише деякі представники місцевої інтелігенції (як приклад, Олександр Духнович, 1803-1865). Місцеві жителі, як писав у 1869 р. Раковський, «в недоумініи обращается ко священикамъ съ вопросом: что это за місто «Ужгородъ, где оно?», тож популярнішим було старе "Унгвар".Тільки після Першої світової війни, офіційно вживається назва Ужгород.