Медіа звинуватили екоактивістів Закарпаття у використанні мільйонних коштів на боротьбу з вітровою енергетикою, підтримку якої вони висловлювали ще декілька років тому.

Оксана Станкевич-Волосянчук, Олена Мудра, Наталія Вишневська та інші активісти запустили значну кампанію, спрямовану на опір розвитку вітрової енергетики в Закарпатті. Водночас, кілька років тому вони активно підтримували ідею створення вітрових електростанцій і отримували закордонні гранти за свою діяльність, повідомляє видання Facenews.

Станкевич-Волосянчук є представником громадської організації "Екосфера", яка тісно співпрацює з низкою інших ініціатив, таких як "Ноосфера", "Код 21", "Save Пікуй", "Екодія", Українська Природоохоронна Група, Українська кліматична мережа, WWF-Україна, Greenpeace Україна та інші. У 2020-2021 роках "Екосфера" активно підтримувала концепцію альтернативних джерел енергії для закарпатських громад, зосереджуючи зусилля на розвитку локальних мікромереж електрогенерації, що використовують природні ресурси – сонце, вітер і воду. Екологи під керівництвом Станкевич-Волосянчук проводили лекції та популяризували ідеї "зеленої" енергетики серед місцевого населення.

Втім, звертає увагу видання, все змінилось після початку повномасштабної війни і масової релокації бізнесу та інвесторів у відносно безпечну Закарпатську область. Риторика екоактивістів розвернулась на 180 градусів до протидії будівництву ВЕС, а в їхні організації стали вливати ще більше коштів.

Згідно з інформацією, отриманою з сервісу OpenDataBot, у 2020 році, коли Станкевич-Волосянчук використовувала кошти американських платників податків для просування альтернативної енергетики в Закарпатті, дохід громадської організації "Екосфера" становив 1,67 мільйона гривень, а її активи оцінювалися в 273 тисячі гривень. У 2022 році доходи організації несподівано зросли майже вдвічі, досягнувши 2,92 мільйона гривень (активи зросли до 873 тисяч гривень), а в 2023 році дохід вже склав 3,95 мільйона гривень. У 2024 році офіційно задекларований дохід впав до 1,3 мільйона гривень, проте активи зросли до 976 тисяч гривень.

У 2022-2023 роках компанія ТОВ "Атлас Воловець Енерджі" з Туреччини стикнулась з активним судовим опором з боку екологічних активістів, які протестували проти її намірів встановити 34 вітряні турбіни загальною потужністю 120 МВт на Боржаві, найдовшій полонині Закарпаття. У 2024 році активісти здобули перемогу в суді, що стало важливим кроком для захисту екології регіону. Після виведення іноземних інвесторів з Боржави, місцеві влади вирішили реалізувати проект гірськолижного курорту, який планується втричі більшим за Буковель. Проте ці нові плани не викликали значного занепокоєння серед екологічних груп.

Facenews інформує, що раніше Станкевич-Волосянчук мала співпрацю з російською екологинею Тетяною Мінаєвою, котра займала посади в уряді Росії, була членом Російської академії наук та належала до партії "Единая Россия", що підтримує Путіна. Остання зустріч між Станкевич-Волосянчук і Мінаєвою відбулася в Німеччині у жовтні 2023 року.

У 2020 році екоактивістка взяла участь у виборах від партії "Європейська солідарність". У наступному році вона почала співпрацювати з контроверсійним народним депутатом Миколою Тищенком, який прагнув стати "смотрящім" у Закарпатті та будував власну бізнес-імперію в цьому регіоні. За інформацією видання, "Оксана Ігорівна діяла в його інтересах, протистоячи конкурентам у сфері лісозаготівлі, надаючи фахові висновки, а також сприяла призначенню відомого корупціонера Михайла Банка на посаду голови закарпатської екоінспекції".

Автори даного матеріалу висловлюють припущення, що особи, які отримують вигоду від протидії розвитку вітроенергетики в Закарпатті, можуть мати зв'язки з Москвою. Відомо, що російські нафтові компанії інвестують у екологічні ініціативи по всьому світу, щоб зберегти свої прибутки від торгівлі вуглеводнями. Зокрема, вони здійснювали фінансування німецьких екологічних організацій WWF (слід зазначити, що її українське відділення WWF-Україна тісно співпрацює з "Екосферою"), BUND (Друзі Землі) та NABU (Асоціація охорони природи та біорізноманіття) через фонд, пов'язаний з NordStream. Ці організації, в свою чергу, передають кошти українським екологам, зокрема через фонди, пов'язані з Віктором Медведчуком.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.