Протягом року Енергоатом планує запустити 120 станцій для швидкої електрозарядки: які ще ініціативи включає Енергетична стратегія до 2050 року -- Delo.ua
Міністерство енергетики представило проект Плану дій для реалізації Енергетичної стратегії України до 2050 року. У документі, окрім розвитку відновлювальних джерел енергії, передбачено введення в експлуатацію нових атомних потужностей та продовження строку служби вже існуючих, а також вивчення потенціалу офшорної вітрової та гідроенергетики.
Як зазначають в Міненерго, реалізація проєкту підвищить енергетичну безпеку та енергетичну незалежність України, зокрема: за рахунок диверсифікації джерел і шляхів постачання енергоресурсів, зниження енергоємності економіки; розвитку свідомого та енергоефективного суспільства; запровадження повноцінних ринкових відносин в паливно-енергетичному комплексі і сучасної системи енергетичного менеджменту; покращення інвестиційної привабливості енергетичної галузі; інтеграції газових і електроенергетичних мереж в енергетичний простір Європейського Союзу тощо.
Енергостратегія-2050 поки що не була офіційно оприлюднена, але можна виділити ключові аспекти, спираючись на опублікований план дій.
Згідно з проєктом, механізм гарантій походження електроенергії з відновлювальних джерел планується запустити в повному обсязі до 2027 року. Це передбачає інтеграцію українського реєстру з реєстрами країн Європейського Союзу, а також підключення до єдиного хабу, що забезпечить експорт та імпорт гарантій походження, а також торгівлю на міжнародних платформах. Наразі обсяги торгівлі гарантіями зменшилися в порівнянні з початковими аукціонами, що відбулися в жовтні. Єдиним ініціатором аукціонів залишається державна компанія "Укргідроенерго".
Виділено окремі аспекти кадрової політики, зокрема, до 2032 року планується створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти на основі закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Крім того, в цей час має бути розроблена та затверджена стратегія розвитку інженерної освіти.
Атомна генерація -- один із пунктів Енергетичної стратегії-2050. Зокрема, визначено, що потужності АЕС мають бути збережені на рівні не нижчому 50% від загального споживання. Зокрема, до 2032 року має бути збільшено встановлену потужність АЕС, а також продовжено термін експлуатації існуючих енергоблоків. За оцінкою ExPro, "атом" у структурі генерації наразі займає 55%.
Одночасно триває робота над реалізацією концепції національної мережі електрозарядних станцій, що базуватиметься на основі НАЕК "Енергоатом". В рамках цього проекту до 2026 року передбачено розгортання мережі, що включатиме 120 швидкісних зарядних пунктів: 40 з потужністю понад 160 кВт та 80 з потужністю від 60 кВт. Загальна вартість реалізації складе приблизно 1,5 млрд грн.
Досить несподіваним є пункт, що стосується вивчення можливості координації розвитку офшорної вітрової енергетики в Чорному морі разом із сусідніми державами. До 2025 року планується провести консультації з відповідними установами Румунії та здійснити аналітичне дослідження доцільності розвитку офшорної вітрової енергетики в регіоні. В умовах війни та подальшого відновлення після конфлікту говорити про цей сектор поки що не на часі. Також згадуються плавучі сонячні електростанції, але дослідження "кращих практик" планується здійснити до 2050 року. Ще одним несподіваним пунктом в умовах поточної ситуації є плани щодо повного заміщення вугільних теплових електростанцій іншими джерелами енергії до 2035 року. На даний момент вугільні ТЕС становлять приблизно 20% у загальному балансі енергетики України. Водночас протягом наступних 25 років має бути проведене дослідження можливостей для зведення нових гідроелектростанцій.
1) Верхньо-дністровський каскад ГЕС (79,2 МВт)
2) Гідроелектростанційний каскад на українській частині річки Тиса (потужність 220 МВт)
3) Каскад ГЕС на нижній ділянці р. Тересева (24 МВт)
4) Каскад ГЕС на прикордонній частині р. Тиса з Румунією
5) Гідроакумулююча електростанція в Закарпатті (потужність 1200 МВт).
6) Руслові ГЕС на р. Шопурка (0,5 МВт)
7) Запорізька гідроакумулююча електростанція (створена на основі гранітного кар'єру).
Також, зафіксовано індикатор в 4 ГВт нових інтегрконекторів до 2050-го року, але обсяг та джерело фінансування так і не визначено.