Вітрова енергетика під час війни: як Україна створює надійний енергетичний баланс.
Після потужних ударів противника по енергетичній інфраструктурі Україна стикнулася з етапами блекаутів та значними викликами для всієї енергетичної системи.
Хоча нині ситуація стабільніша, загроза нових ударів - особливо в осінньо-зимовий період - залишається. Ці виклики актуалізували потребу в надійних і децентралізованих джерелах електроенергії. Саме тому Україна поступово змінює підходи до виробництва електроенергії, роблячи ставку на безпечні, стійкі та екологічні рішення. Важливе місце у цьому новому балансі посідає вітрова енергетика - галузь, що має значний потенціал для швидкого розвитку та зміцнення енергетичної незалежності країни.
Станіслав Ігнатьєв, голова ради Української асоціації відновлюваної енергетики, підкреслив, що "війна в значній мірі сприяла декарбонізації нашої країни".
"До 94% вугільних потужностей зазнали значних ушкоджень або були знищені. Видобуток вугілля практично зупинився. Також є пошкодження в газовій інфраструктурі, проте процес відновлення триває швидкими темпами. Важливість відновлювальної енергетики різко зросла, як у сфері розподіленої генерації, так і в нових проектах", - підкреслив він.
На 2025 рік енергетичний баланс України формується на понад 50% за рахунок атомної енергетики. Внаслідок значних руйнувань вугільних шахт і теплових електростанцій, частка теплової генерації істотно зменшилася. Приблизно 5% енергії забезпечується сонячними електростанціями, в основному завдяки приватним виробникам. Вітрова енергетика, в свою чергу, становить близько 2% і демонструє найвищі темпи зростання серед усіх видів енергії.
Хоча вітрова енергетика поки що не займає велику частку в балансі, її стратегічне значення стрімко зростає. Саме ця генерація, на відміну від централізованої, менш вразлива до ракетних атак - через розосередженість об'єктів та складність їх виведення із ладу. Відтак, навіть в умовах війни на території України почали з'явилися нові проєкти, наголосив експерт: "Україна першою у світі збудувала вітропарк в умовах активних бойових дій - це проєкт DTEK на Миколаївщині. І це лише початок".
Відповідно до Національного плану енергетичного переходу, до 2030 року очікується, що частка відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) досягне 25%. Вітрова енергетика повинна відігравати ключову роль у цьому процесі, і Україна має всі шанси реалізувати цей потенціал.
"Карпати, Одещина та північ України – це області з значними можливостями для вітрової енергії. Вони вже сьогодні перетворюються на осередки енергетичного розвитку", - зазначив Станіслав Ігнатьєв.
Однією з ключових локацій для інвестицій стало Закарпаття. Безпека цього регіону має вирішальне значення для реалізації інвестиційних проектів у сфері вітрової енергетики. Саме тут компанія "УК Вітряні парки України" втілює в життя амбіційні плани з будівництва потужностей до 1,5 ГВт, що є одним із найзначніших кроків у розвитку відновлювальної енергетики в Україні.
"Генеральний директор компанії Владислав Єременко в інтерв'ю агентству 'Інтерфакс-Україна' повідомив, що реалізація раніше анонсованого проєкту з будівництва вітрової електростанції потужністю 1,5 ГВт у Закарпатті займе не менше 4,5-5 років."
За словами топ-менеджера, для реалізації цієї мети критично важливим є розвиток власного виробництва. Релокований із Краматорська до м. Перечин єдиний в Україні виробник вітроенергетичного обладнання мегаватного класу - завод "Френдлі Вінд Технолоджі" - до 2026 року планує утричі збільшити потужність і вийти на виробництво до 100 вітротурбін на рік.
Окрім того, незабаром завершиться зведення першої вітрової електростанції в Закарпатті потужністю 80 МВт. Це стане початковим етапом реалізації масштабного інфраструктурного проекту та важливим кроком у напрямку енергетичної децентралізації.
Таким чином, розвиток вітрової енергетики в Україні набуває особливого значення в умовах повномасштабного вторгнення рф. Попри виклики ворожої агресії, ми демонструємо здатність не лише відновлювати енергетичну інфраструктуру, а й створювати нові і стійкі рішення. З огляду на амбітні плани щодо збільшення частки відновлюваних джерел енергії, саме вітрова енергетика має всі шанси стати одним із ключових рушіїв сталого відновлення й розвитку енергетичного сектору України.