Українці починають втрачати зацікавленість у нових житлових комплексах: які зміни відбуваються на ринку нерухомості?
Київ стабільно займає перше місце серед міст України за вартістю оренди житла.
У червні ринок нерухомості виявив неоднозначні тренди. Попит на нові квартири зменшився в більшості регіонів, в той час як ціни на вторинне житло продовжують зростати. Орендний ринок демонструє стабільне зростання, проте з помітними регіональними коливаннями. Цю інформацію наводить дослідження від DIM.RIA.
Відзначається, що на первинному ринку нерухомості в більшості областей спостерігається стабільність цін. Протягом останнього місяця ціни варіювались в межах кількох відсотків. Київ залишається на першій позиції за вартістю квадратного метра, який становить 1 407 доларів. Найбільш доступні новобудови можна знайти в прифронтових зонах, зокрема в Запорізькій та Сумській областях.
У всіх регіонах спостерігається зниження інтересу до новобудов. Найзначніше зменшення зафіксовано в Чернігівській (-29%), Житомирській (-27%) та Волинській (-25%) областях. Натомість, в Закарпатті спостерігається помітне зростання попиту, що підтверджується достатньою кількістю даних для аналізу (+19%).
У червні найбільше збільшення кількості оголошень про продаж вторинного житла було зафіксовано в Сумській та Чернігівській областях, а також у столиці. Водночас, у західних регіонах країни спостерігалося зниження пропозиції протягом цього місяця.
За даними маркетплейсу, впродовж червня вартість вторинного житла продовжує зростати майже по всій України. Херсонська область демонструє найшвидше зростання цін (+8%), хоча залишається найдешевшою.
При цьому найдорожче житло у столиці. Тут вартість однокімнатної квартири в Києві сягає 93,3 тис. доларів. У розрізі районів - Печерський залишається найдорожчим (понад 140 тис. дол.), а Деснянський - найдоступнішим (50 тис. дол.).
В Тернопільській (+35%), Сумській (+28%) та Івано-Франківській (+13%) областях спостерігається значний ріст попиту на вторинну нерухомість.
У червні ринок оренди демонструє суттєві різниці між західними, центральними та прифронтовими зонами. Найбільше нових оголошень зафіксовано в Сумській (+79%) та Чернігівській (+60%) областях. Проте, незважаючи на активність, ці регіони мають одні з найнижчих обсягів пропозицій на ринку. Водночас у Запорізькій та Волинській областях спостерігається зниження кількості пропозицій на 22%. У Києві ж зафіксовано спад у 3% у порівнянні з травнем, як зазначається в дослідженні.
Зазначається, що Київ традиційно залишається найдорожчим містом для оренди. У столиці середня вартість оренди в червні склала 18,4 тис. грн. У розрізі однокімнатних квартир тривалий час найдорожчим районом був Печерський, однак у червні лідером став Шевченківський район із середньою вартістю в 23,3 тис. грн. Найдешевшим залишається Деснянський район - 10,2 тис. грн.
У більшості українських регіонів ціни на оренду варіюються в межах кількох відсотків. Проте є й винятки: у Полтавській, Запорізькій та Миколаївській областях спостерігається зростання на 7%, тоді як у Кіровоградській відзначається зниження на 27%, а в Закарпатській – на 8%.
Згідно з даними аналітичного центру, у червні активність користувачів у пошуку орендованої нерухомості значно зросла. Інтерес до цього питання спостерігається в усіх регіонах України. У Києві співвідношення між кількістю оголошень про оренду та відгуками на них у червні становить 1:7, тоді як в більшості інших областей ці показники суттєво відрізняються: найбільший дисбаланс зафіксовано в Черкаській області - 1:52.
Згідно дослідження дослідження "OLX Нерухомість", міста, які розташовані ближче до фронту, залишаються лідерами за доступністю цін на квартири. Так, п'ятірку міст з найдешевшими однокімнатними квартирами складали міста: Херсон, Запоріжжя, Суми, Миколаїв, Харків.
Повідомлялося, що середня вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку в Чернівцях становила 50,9 тисячі доларів. Таким чином, ціна не змінилась за останні пів року.