У жовтні суди винесли приблизно 100 рішень, що стосуються недопущення ув'язнення військовослужбовців за статтею про службові злочини, повідомляє ДБР.
У жовтні суди у п'яти областях України винесли близько сотні рішень не ув'язнювати військовослужбовців, які вперше самовільно залишили свої частини, а дозволити їм повернутися на службу.
Про це повідомляє пресслужба ДБР, інформує Цензор.НЕТ.
"Державне бюро розслідувань активно займається виявленням та відновленням на службі військовослужбовців, які вперше залишили свої підрозділи без дозволу", - зазначено в повідомленні.
Відзначається, що цьому сприяють нещодавні поправки до Кримінального Кодексу України, які надають судам можливість приймати відповідні рішення.
Ситуації, коли особи відновлюються на службі після служби в спеціальних зонах без відбування покарання.
Зокрема, суд Франківського району Львова виніс рішення стосовно військового, який у березні 2024 року без дозволу покинув місце дислокації військової частини в Донецькій області.
Пізніше правоохоронці затримали його та повідомили про підозру.
Чоловік зазначив, що тривалий час боровся на передовій і не зміг витримати тиску, однак відчуває жаль через свої дії. Оскільки цей військовослужбовець скоїв подібне правопорушення вперше і виявив бажання продовжувати свою службу, суд ухвалив рішення звільнити його від кримінальної відповідальності.
В кінці жовтня міський суд Володимира-Волинського у Волинській області ухвалив рішення про звільнення від кримінальної відповідальності військового, який у листопаді минулого року незаконно покинув свою військову частину, розташовану на території Волині.
Проте, чоловік визнав свою провину і отримав письмовий дозвіл від командира військової частини на відновлення служби. Виходячи з цього, суд ухвалив рішення про звільнення його від кримінального переслідування.
"Тільки в жовтні, на основі матеріалів Державного бюро розслідувань, суди в Львівській, Івано-Франківській, Волинській, Закарпатській та Тернопільській областях ухвалили близько ста рішень, які дозволили військовим повернутися на службу замість ув'язнення", - повідомили в ДБР.
Громадське свідчення захисника 56-ї окремої механізованої бригади Сергія Гнезділова.
Нагадаємо, 21 вересня 2024 року Гнезділов опублікував запис у Facebook, в якому повідомив, що вирішив залишити військову частину, щоб акцентувати увагу на необхідності визначення термінів служби для мобілізованих.
Невизначеність термінів служби сприяє явищу, яке можна назвати "чорною демобілізацією": шлюб з пенсіонерками з інвалідністю раніше сприймався як жарт, а тепер став звичайною практикою. Люди розлучаються зі своїми дружинами, щоб отримати одноосібне опікунство над дітьми, розривають стосунки з батьками, аби оформити догляд за ними, або ж ідуть до служб зайнятості. В історії є безліч прикладів, з яких можна черпати уроки, але, на жаль, ми не вчимося на помилках минулого.
Влада досі не може вести конструктивний діалог із суспільством, а нетерпимість до неналежного виконання громадянських обов'язків стає помітною серед значної частини населення. Натомість, замість того, щоб пропагувати ідею "боротися - це обов'язок кожного", держава намагається безстроково призначати захисниками тих, кого вдається зловити на вулицях, - зазначив він.
56-та окрема мотопіхотна бригада ініціювала проведення службового розслідування.
Невдовзі після цього військовослужбцю 56-ї окремої мотопіхотної бригади Сергію Гнезділову, котрий відкрито повідомив про СЗЧ, було пред'явлено підозру у дезертирстві.
11 жовтня Печерський районний суд Києва ухвалив рішення щодо запобіжного заходу для військовослужбовця 56 бригади Сергія Гнезділова – він проведе два місяці під вартою. Військового підозрюють у дезертирстві.
Гнезділов брав участь у бойових діях на Донеччині, зокрема в Пісках та Бахмуті. Він також заснував культурний фестиваль "ВиделкаFest" у своєму рідному Вилковому на Одещині. Окрім цього, він веде подкаст "++ подкаст" від hromadske, де спілкується з військовими та обговорює проблеми мілітаризації суспільства.
Перш ніж, Цензор.НЕТ розміщував інтерв'ю з Гнезділовим.