В Чехії здійснюється енергетична модернізація застарілих будівель.

Старі та холодні споруди сільських рад, пожежних станцій, медпунктів і будинків культури можна зустріти практично в кожному українському селі. Утримання таких об'єктів обходиться громадам в значні кошти, і щороку ці витрати тільки зростають. Як зменшити суми в платіжках і зробити ці будівлі більш комфортними та сучасними? Для пошуку відповідей на це питання мої колеги вирушили до Чехії, де вже знайшли ефективні рішення, якими готові поділитися.

Моравські Бескиди - на півночі та Білі Карпати - на півдні. Злінський край в Чехії схожий на наші Івано-Франківську та Закарпатську області. Такі ж просторі території з неймовірними краєвидами та селами на кілька сотень хат.

Є одна суттєва різниця: в Україні маленькі села повільно занепадають і зникають з карти з року в рік, тоді як у Чехії такі населені пункти активно впроваджують масштабні проєкти в галузі екології та енергетики, інвестуючи мільйони.

Рудімов - невеличке чеське село в Злінському краї, де живе менше трьох сотень людей. У сучасній будівлі, в центрі, нас зустрічає сам голова, тут розташовані сільський муніципалітет, бібліотека та осередок дозвілля, де проводять концерти й навіть весілля.

Ось бачите бібліотеку, інтегровану в стіни, саме приміщення - це громадський зал.

Раніше це місце виглядало як занедбана руїна, і витрати на обігрів були просто астрономічними. За рік електричне опалення споживало понад сорок тисяч кіловатів.

Станіслав Францов, керівник Рудімівської муніципальної ради:

Ми витрачали в рік 90 тисяч крон, що становило приблизно чотири тисячі євро, за старими тарифами, коли вартість кіловата була дві крони. Відтоді ціна на електрику в нашій країні зросла більш ніж удвічі.

У 2016 році управлінці Рудімова надіслали запит до енергетичного агентства Злінського краю з метою створення проєкту енергомодернізації місцевої будівлі. Вони також розглядали можливість реконструкції старої споруди та навіть обговорювали варіант її повного демонтажу для зведення нового об'єкта.

Станіслав Францов, керівник Рудімівської муніципальної ради:

Ми зупинилися на другому варіанті, тому що тут дотація від держави була 70 відсотків від суми і тридцять - наші кошти.

Проект має вартість 28 мільйонів крон. Протягом трьох років у Рудімові вдалося зібрати 3,5 мільйони. Додаткові 7 мільйонів були отримані в кредит. Роботи розпочалися у 2022 році, і вже через рік було зведено абсолютно нову будівлю, яка відповідає стандартам "енергія плюс". Цей об'єкт обладнаний системою рекуперації, тепловим насосом та даховою сонячною електростанцією потужністю 20 кіловат.

Тепловий насос, накопичення енергії і система відновлення енергії. Ця сонячна електростанція майже повністю забезпечує всі енергетичні потреби будівлі.

Крім того, ця споруда постачає енергію та тепло не лише для власних потреб, а й для сусідньої пожежної станції та дитячого клубу.

Станіслав Францов, керівник Рудімівської муніципальної ради:

Люди помічають, що в селі йдуть інвестиції, відбуваються позитивні зміни, і молодь стала менше залишати свої домівки. Деякі навіть вирішили повернутися назад.

Фахівці енергетичного агентства допомогли не лише з проєктом, а й залучити кошти на його реалізацію.

Мірослава Кноткова, директорка енергетичного агентства Злінського регіону:

Ми пропонуємо безкоштовні консультації та проводимо енергетичні аудити, ініціюємо проекти з підвищення енергоефективності, надаємо підтримку в їх впровадженні, а також асистуємо у залученні фінансування з державних та європейських фондів.

В рік ініціює і надає підтримку двом сотням проєктів. В Чехії зараз лише три таких організації, але там вже працюють над збільшенням агентств.

Мірослава Кноткова, директорка енергетичного агентства Злінського регіону:

Ми допомагаємо вмотивованим і активним сільським і міським головам, не залежно від розміру населеного пункту: чи там живе сто людей, чи кілька тисяч. Ми максимально працюємо над тим, аби допомогти таким керівникам знайти кошти на проєкт.

У сусідньому селі Хостетін трохи більше двох сотень людей. Населений пункт вважають найекологічнішим в Чехії. І це спільна робота муніципалітету та екологічних і енергетичних організацій.

Івонна Гайлліова, керівниця екологічного центру "Вероніца":

У нашому селі не існувало системи очистки води, тому ми сприяли муніципалітету у впровадженні інноваційного проєкту по створенню кореневої водоочисної системи, яка функціонує без електричного живлення. Сьогодні в селі також функціонує централізоване опалення на основі біомаси. Крім того, практично на всіх будівлях встановлені сонячні колектори.

Також у цьому місці розташовані пасивний будинок і екоготель. Директорка екологічного інституту "Вероніца", Івонна Гайлліова, повідомила, що в цьому селі було відкрито філіал їхньої організації, який відвідують туристи під час екскурсій.

Екологічний інститут розпочав свою діяльність у дев'яності роки в Брно, зібравши разом фахівців з біології, хімії, архітектури та ландшафтного дизайну.

Івонна Гайлліова, керівниця екологічного центру "Вероніца":

Завдяки такій команді, яка налічувала таку велику кількість спеціалістів із різних сфер, ми й взялися допомагати муніципалітетам вирішувати їхні проблеми і шукали для цього нестандартні рішення.

Чеські організації сьогодні відкриті до обміну своїм досвідом та надання консультацій представникам українських муніципалітетів. Головною умовою є бажання самих муніципалітетів підвищити енергоефективність і досягти більшої самодостатності своїх громад.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.