Стан посівів пшениці в Росії є найгіршим за останні десять років, за даними аналітиків.

18.12.2024 10:39 "Агро Перспектива" (г. Киев) -- Стан посівів озимої пшениці в РФ -- найбільший експортер пшениці у світі -- є гіршим за десятиліття, вважають аналітики ринку зерна.

Зокрема, агентство "СовЕкон" оцінює майбутній врожай вже на 10 млн тонн нижче середнього значення за п'ять років.

Основна причина залишається незмінною -- обвальне падіння рентабельності в рослинництві через мито, яке було введене у 2021 році.

Додатковий фактор -- негода, що встановилася на початку другого кварталу аж до кінця осені 2024.

Агентство знизило прогноз урожаю пшениці в РФ у 2025 році на 3 мільйони тонн до 78,7 мільйона тонн, пише Reuters.

Згідно з інформацією, оприлюдненою "Агро Перспектива", у перші десять днів грудня домінувала прохолодна погода з дощами та мокрим снігом. Спостерігалися густі тумани, утворювався ожеледь і ожеледиця, а в окремих районах півдня та заходу віяло поривчастим вітром.

Згідно з інформацією Укргідрометеоцентру, середня декадна температура повітря в більшості регіонів України виявилася вищою за норму на 1,1-2,1 °C. У Київській, Черкаській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях температура була близькою до звичної, варіюючи від 0,8 °C морозу на північному сході (Сумська область) до 2,6 °C тепла на заході (Закарпатська область).

У більшості регіонів температура повітря зросла до 4-9 °C, тоді як в Одеській та Закарпатській областях відзначалося потепління до 11-13 °C. У Сумській та Чернігівській областях температура залишалася значно нижчою, досягаючи лише 1-2 °C.

Температура повітря знижувалася до 2-6 градусів морозу. На поверхні ґрунту спостерігалося охолодження до 1-6 градусів морозу.

Протягом першої декади грудня на території країни відмічалися опади різної кількості та інтенсивності. Сумарна їх кількість на переважній частині території країни становила 146-364 % декадної норми (18-40 мм), у Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Дніпропетровській та Херсонській областях вона була близькою до норми (9-14 мм). У Запорізькій, Харківській, Сумській та Львівській областях кількість опадів становила 58-

77 % декадної норми (7-10 мм), на Закарпатті -- лише 38 % декадної норми (8 мм). Добовий максимум опадів в окремих районах центральних областей становив 18-23 мм (1-2 декадні норми).

Згідно з даними наукових установ НААН, сніговий покрив заввишки від 1 до 10 см спостерігався на більшості території країни. Температура ґрунту на глибині 5 см становила 1,0 °C. Наприкінці декади в багатьох районах Сумської, Чернігівської, а також у деяких частинах Харківської, Полтавської та Київської областей зафіксовано промерзання ґрунту на глибину від 1 до 7 см. На решті території країни ґрунт залишався розмороженим, хоча в окремих місцях Полтавської та Сумської областей спостерігався мерзлий шар на глибині від 1 до 4 см.

За даними науковців Інститут кліматично орієнтованого сільського господарства НААН в Одеській області внаслідок підвищення температури повітря у денні години до 6-10 0С тепла озимі культури з 6 до 11 грудня відновили вегетацію, а з 12 грудня її призупинили. Стан посівів у залежності від строків сівби, мінерального та вологозабезпечення на більшості площ знаходяться у задовільному та доброму стані, утворили 2-6 пагонів. Результати осіннього обстеження посівів пшениці озимої, що проводилось метеостанціями і агрометпостами області, у доброму та задовільному стані знаходиться біля 80 % площі, слабких і зріджених 17 %, а на 3 % -- відмічається проростання та поява сходів. Аналогічна ситуація із станом посівів ячменю озимого, але його рослини менш розвинені, ніж пшениця. Фази розвитку рослин -- від "проростання насіння" до "утворення 2-4 пагонів".

Згідно з даними Інституту сільського господарства Полісся, на 12 грудня 2024 року в Житомирській області, під час зупинки вегетаційного процесу, озимий ріпак перебуває в стадії "формування розетки", а озимі зернові культури знаходяться у фазі "кущіння". Рослинність наразі переживає зимовий спокій, а загальний стан посівів оцінюється як переважно задовільний.

Дослідження стану посівів озимих зернових культур, проведене спеціалістами Державної установи Інституту зернових культур НААН, свідчить про те, що перезимівля озимих культур проходить в умовах, що можна вважати сприятливими. Загальна оцінка стану посівів у Дніпропетровській області знаходиться на рівні доброго та задовільного.

Згідно з даними ННЦ "Інститут землеробства НААН", озимі зернові наразі знаходяться в умовах неглибокого зимового спокою. Агрометеорологічні фактори сприяють їх успішній перезимівлі.

Температура ґрунту на рівні залягання вузла кущіння озимих культур опускалася до -1...-3 °C, що є значно вищим за критичні пороги вимерзання, навіть для слабко розвинених рослин. Згідно з розрахунками, критична температура для вимерзання добре розвинутої озимої пшениці середньої морозостійкості на початку грудня в Київській області становила -15...-17 °C.

Згідно з даними, отриманими від Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, у Львівській області озимі зернові наразі знаходяться в стані вимушеного зимового спокою. Ситуація склалася несприятлива для їхньої перезимівлі. Сніговий покрив утворився на розтанулому ґрунті, а на глибині, де закладено вузол кущіння, спостерігається позитивна температура. Якщо такі умови триватимуть ще 2-3 тижні, це може призвести до випрівання рослин, що, в свою чергу, викликає швидке споживання цукрів, рівень яких може знизитися з 20% до 2-5%. Внаслідок цього в рослин починається розпад білків, що робить їх вразливими до снігової плісняви. Особливо під загрозою опиняються посіви озимих, які були висіяні рано, а також ті, що мають надмірну густоту. Стан рослин залежатиме від подальшого розвитку погодних умов, тому необхідно уважно спостерігати за посівами.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.