Стан озимих культур на більшості територій оцінюється як задовільний або хороший.

16 грудня 2024 року, 11:43 "Агро Перспектива" (Київ) – Відповідно до висновків фахівців Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН, в Одеській області через підвищення температури повітря вдень до 6-10 °C озимі культури відновили свою вегетацію з 6 по 11 грудня, проте з 12 грудня цей процес призупинився. Стан посівів, залежно від термінів сівби, рівня мінерального живлення та вологи, на більшості площ оцінюється як задовільний та добрий, з утворенням 2-6 пагонів. За результатами осіннього моніторингу посівів озимої пшениці, проведеного метеорологічними станціями та агрометеорологічними постами в області, близько 80 % площі перебуває в доброму або задовільному стані, 17 % мають слабкі та розріджені рослини, а на 3 % спостерігається проростання та поява сходів. Ситуація з посівами озимого ячменю схожа, проте його рослини розвиваються менше, ніж у пшениці. Фази розвитку рослин варіюються від "проростання насіння" до "утворення 2-4 пагонів".

Згідно з даними Інституту сільського господарства Полісся на 12 грудня 2024 року, в Житомирській області під час зупинки вегетаційного процесу озимий ріпак перебуває у фазі "формування розетки", а озимі зернові культури — у стадії "кущіння". Рослинність знаходиться в зимовому спокої. Загальний стан посівів переважно добрий.

Аналіз стану посівів озимих зернових культур науковцями ДУ Інститут зернових культур НААН перезимівля озимих культур проходить за задовільних умов. Загальний стан посівів у Дніпропетровській області оцінюється як добрий та задовільний.

За інформацією ННЦ "Інститут землеробства НААН" озимі зернові культури на даний час перебувають у стані неглибокого зимового спокою. Агрометеорологічні умови для їх перезимівлі задовільні.

Мінімальна температура ґрунту на рівні залягання вузла кущіння озимих культур опускалася до 1-3 °C морозу, що є значно вищим за критичні межі вимерзання навіть для слабко розвинутих рослин. Розрахункова критична температура вимерзання для пшениці озимої середньої морозостійкості, яка добре розвинулась восени, на початку грудня в Київській області становила 15-17 °C морозу.

Згідно з інформацією, наданою Інститутом сільського господарства Карпатського регіону НААН, в Львівській області озимі зернові культури наразі знаходяться у стані вимушеного зимового спокою. Нинішні погодні умови є несприятливими для їхньої перезимівлі. Сніг покриває розмочений грунт, а на глибині, де знаходиться вузол кущіння, спостерігаються плюсові температури. Якщо такі умови збережуться протягом наступних 2-3 тижнів, це може призвести до випрівання рослин, що викликатиме швидке використання цукрів, вміст яких може знизитися з 20% до 2-5%. У рослин також почнеться розпад білків, і вони стануть вразливими до снігової плісняви. Особливо ризику підлягають посіви, які були висіяні рано або характеризуються загущеністю. Загальний стан рослин залежатиме від подальшого розвитку погодних умов, що вимагає ретельного спостереження за посівами.

У першій половині грудня панувала прохолодна погода з дощами та мокрим снігом. Відзначалися щільні тумани, ожеледь і слизькі ділянки, а на окремих територіях півдня та заходу країни спостерігалися сильні пориви вітру.

Згідно з інформацією Укргідрометеоцентру, середня декадна температура повітря в більшості регіонів України виявилася на 1,1-2,1 °C вище нормальних показників. У Київській, Черкаській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях температура була близькою до середніх значень. Вона коливалася від -0,8 °C на північному сході (Сумська область) до +2,6 °C на заході (Закарпатська область).

Максимальна температура повітря у більшості областей підвищувалася до 4-9 0С тепла, в Одеській та Закарпатській областях -- до 11-13 0С тепла, у Сумській та Чернігівській областях -- лише до 1-2 0С тепла.

Температура повітря опускалася до 2-6 °C нижче нуля. Тим часом температура на поверхні ґрунту знижувалася до 1-6 °C морозу.

Протягом першої декади грудня на території країни відмічалися опади різної кількості та інтенсивності. Сумарна їх кількість на переважній частині території країни становила 146-364 % декадної норми (18-40 мм), у Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Дніпропетровській та Херсонській областях вона була близькою до норми (9-14 мм). У Запорізькій, Харківській, Сумській та Львівській областях кількість опадів становила 58-

77 % декадної норми (7-10 мм), на Закарпатті -- лише 38 % декадної норми (8 мм). Добовий максимум опадів в окремих районах центральних областей становив 18-23 мм (1-2 декадні норми).

Згідно з даними наукових інститутів НААН, сніговий покрив з висотою від 1 до 10 см спостерігався на більшості території країни. Температура ґрунту на глибині 5 см становила 1,0 °C. Наприкінці декади у багатьох районах Сумської, Чернігівської, а також у деяких частинах Харківської, Полтавської та Київської областей було зафіксоване промерзання ґрунту на глибині 1-7 см. На інших територіях країни ґрунт залишався розталим, хоча у деяких місцях Полтавської та Сумської областей спостерігався мерзлий шар на глибині 1-4 см.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.