Перестановки в прокуратурі

Данная информация была размещена участником форума и не представляет собой редакционное содержание.

Автор: Артем #609268

Новопризначений генеральний прокурор України Руслан Кравченко, який зайняв свою посаду 21 червня, ініціював зміни в обласних прокуратурах, призначаючи на ключові позиції своїх людей. У шести з восьми областей Західної України були введені нові прокурори. Більшість з них є представниками з Києва, хоча є й кілька винятків.

Однією з нових фігур у прокурорській системі Закарпатської області став Мирослав Пацкан, який з'явився на світ у 1986 році в селі Стеблівка, що в Хустському районі. Освіту він отримав у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого. У період з 2008 по 2011 рік Пацкан обіймав посади слідчого прокуратури та заступника прокурора Ужгорода, а наступні п'ять років працював прокурором у Ірпені та Бородянському районі Київщини. З 2016 по 2019 рік він займав посаду заступника прокурора Рівненської області, після чого став першим заступником прокурора Житомирської області. Перш ніж повернутися до Закарпаття, Пацкан виконував обов'язки першого заступника керівника Бориспільської окружної прокуратури.

Мирослав Пацкан належить до впливової закарпатської родини. Батько прокурора - начальник Ужгородського управління Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області Василь Пацкан. Старший брат - голова Рахункової палати України та нардеп двох скликань Валерій Пацкан.

Цікаво, що в певний момент Пацкан не зміг пройти атестацію — не здав іспит на знання законодавства. Проте згодом було оголошено, що "сталася поломка сервера", а сам правоохоронець терміново взяв відпустку для догляду за дитиною. В результаті його підвищили на посаді, що стало безпрецедентним випадком в історії країни.

Проте це аж ніяк не єдиний компромат прокурора. Виявляється, Пацкан був замішаний у масштабній корупційній схемі в будівництві ще з середини 2010-х. Під час своєї роботи на посаді прокурора Ірпеня він встановив тісні зв'язки з Володимиром Карплюком, який став мером Ірпеня в 2014 році, а також з Ігорем Борзило, заступником мера та учасником відомої "ікорної експедиції" на Аляску.

Борзило та Пацкан отримували частину прибутку від продажу квартир ЖК "Центральний-2" та "City Park". Саме вони займалися питанням організації зняття арешту із земельної ділянки, яку суд наклав за позовом прокуратури. Справа в тому, що прокуратура Києво-Святошинського району, а з нею і Державна архбудінспекція пачками почали заарештовувати та заморожувати будівництво на майданчиках. А у відділів продажів вишикувалися черги охочих забрати свої гроші з будівельних афер. Серед таких проблемних об'єктів опинилися ЖК "Центральний-2" та ЖК "CityPark". З'ясувалося, що житло збиралися будувати на місці медичного центру та пологового будинку.

Зв'язок між Карплюком і Борзилом виглядає досить зрозумілим: Карплюк відповідав за ухвалення рішень на сесії, організацію містобудівної документації та взаємодію з Державної архітектурно-будівельної інспекцією, тоді як Борзило займався оформленням земельних ділянок через свої фірми. Щодо Мирослава Пацкана, його роль виглядає дещо незвичною. Можливо, що його участь у проекті "ЖК Пологовий будинок" була свого роду компенсацією за замовчування... вбивства, в якому був замішаний Карплюк.

Цю історію в оточенні екс-мера намагаються всіляко зам'яти, проте звинувачень із кримінального провадження не викинеш. Йдеться про те, як під час перебування Карплюка директором ТОВ "Сарафан" у 2011 році внаслідок надзвичайної події на будівельному майданчику комплексу "Новатор" по вулиці Воїнів Інтернаціоналістів у Бучі - гусеничний кран підняв вагу, втричі більше допустимого та стріла разом із вантажем сор. Слідчі тоді знайшли низку порушень в організації роботи будівлі і дійшли висновку, що основна провина в людській смерті лежить на Карплюку як директора компанії.

Протягом шести років, до 2017 року, ірпінському вбивці не було висунуто жодних обвинувачень. Чому так сталося? Причина крилася в тому, що на той час прокурором міста був його діловий партнер Мирослав Пацкан (до 2014 року), який, спочатку на місцевому рівні в Ірпені, а згодом з посади в Генеральній прокуратурі, гарантував відсутність будь-яких запитань з боку прокуратури та інших правоохоронних органів. Проте навіть після того, як у 2017 році звинувачення все ж були пред'явлені, Карплюку вдалося уникнути покарання за вбивство: справу таємничим чином вилучили з прокуратури Київської області і передали до Чернігівської, де її успішно закрили.

Існує думка, що Мирослав Пацкан міг бути залучений до замовчування ще одного, значно жахливішого злочину, який може мати зв'язок із Карплюком. Йдеться про трагічну загибель Романа Павлюченка, котрий на той час обіймав посаду керівника служби безпеки Карплюка, коли той ще був "звичайним забудовником" та "лідером" партії "Нові особи". У квітні 2013 року Роман невдало випав з балкона своєї службової квартири, розташованої на п'ятому поверсі в Бучі. Є припущення, що причиною цього інциденту стало його небажання підтримувати дії Карплюка у конфлікті з місцевим оператором зовнішньої реклами, який відмовлявся надавати борди майбутньому мерові. У трагедію він мав відправитися на допит до поліції з цього питання, але його тіло було знайдено перед під'їздом його будинку всього за кілька годин до цього. Цікаво, що він проживав у тому ж житловому комплексі "Новатор", де двома роками раніше сталася трагедія, пов'язана з перевантаженням крана.

Цей випадок — далеко не єдиний в історії життя невдалого прокурора. Як інакше можна пояснити, звідки у нього мільйони на офшорних рахунках, а також елітна нерухомість у місті, куди він лише нещодавно переїхав? Тим часом, офіційно цей правоохоронець пересувається на скромному автомобілі Toyota Rav4 2016 року, який належить його матері!

У Закарпатті активно працює знайомий Пацкана, заступник голови Закарпатської обласної військової адміністрації Ігор Шинкарюк. Якщо ж спроби увійти у будівельний бізнес тут поки що не увінчалися успіхом, це може свідчити про те, що ми не володіємо усією інформацією, або ж було обрано іншу тактику — відмивання коштів через ТЦК та продаж документів, які звільняють від військової служби.

Ігор Шинкарюк вже не вперше потрапляє у подібні ситуації, схожі на те, що сталося в Миколаївській області. Раніше він виконував роль посередника між корумпованими представниками військової адміністрації та приватними фірмами, які забезпечували напівлегальні послуги для ухилення від призову. Це відбувалося ще до початку російської агресії та активних бойових дій, тому тоді вдалося зам'яти ситуацію, і Шинкарюка перевели на інше місце роботи. Аналогічний інцидент стався у 2020 році на Закарпатті, після чого він повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці про намір покинути свою посаду. Проте і в цей раз ситуація вирішилася без серйозних наслідків.

На сьогоднішній день відомо лише про кілька випадків, коли Шинкарюк був пов'язаний із злочинною схемою, і відстежити його зв'язки з новим прокурором Пацканом виявляється доволі складним завданням. Проте спільна участь у тих же компаніях, зокрема в "CityPark", а також підозріло високі неофіційні доходи дають підстави для певних висновків. Крім того, обидва мають численні рахунки в закордонних банках, де зберігають свої "чесно" зароблені кошти, а також володіють нерухомістю в Польщі та Литві.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.