Представники Державної екологічної інспекції, очолювані Ігорем Зубовичем, брали участь у виїзному засіданні Комітету Верховної Ради, що займається питаннями екологічної політики.

Згідно з робочим планом Комітету Верховної Ради України, що займається питаннями екологічної політики та природокористування, 24 квітня 2025 року проведено виїзну зустріч у Закарпатті. Основною темою наради стало: "Інтеграція європейських стандартів у законодавство України в галузі екологічного контролю, шкоди довкіллю та екологічної відповідальності (в рамках розгляду законопроекту з реєстраційним номером 3091)".

Нарада Комітету відбувалася у змішаному форматі за участі народних депутатів України - членів Комітету з питань екологічної політики та природокористування, Закарпатської обласної військової адміністрації, Міндовкілля, Державної екологічної інспекції, Державного агентства лісових ресурсів, Державного агентства водних ресурсів, Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, НАЗК, ДСНС, працівників секретаріату Комітету з питань екологічної політики та природокористування, представників Офісу Генерального прокурора, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Карпатського біосферного заповідника, Ужанського національного природного парку та громадськості.

У вступному слові Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, народний депутат України Олег Бондаренко наголосив, що питання екологічного контролю для нашої країни є одним з найважливіших питань і ми рухаємося в бік запровадження дієвого державного екологічного контролю, який відповідає європейським нормам. "Наша ціль - запровадити такий державний екологічний контроль, такий контроль виконання природоохоронного законодавства, який би відповідав потребам нашої країни. Який би змусив всіх і не тільки забруднювачів, а і органи місцевої влади, державні адміністрації, суспільство, громадян нашої країни виконувати природоохоронне законодавство, і не тільки виконувати, а і запобігати виникненню правопорушень у цій сфері, швидко реагувати на всі правопорушення, на всі випадки нанесення екологічної шкоди і швидко здійснювати дії щоби реагувати на ці правопорушення, на ці випадки. Це має бути система, яка працює швидко, чітко і дає можливість дійсно реагувати на усі ці випадки і запобігати цим випадкам.

Ми сподіваємося на вирішення всіх актуальних питань, з якими стикається екологічний контроль. Нам важливо бачити усунення дублювання функцій між екологічними організаціями в нашій державі. Необхідно розробити модель, яка відповідала б європейським стандартам у сфері охорони навколишнього середовища та адекватно реагувала на всі виклики, що постають перед нашою країною.

Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, народний депутат України Криворучкіна Олена наголосила, що інтеграція законопроекту реєстр. № 3091 до європейських екологічних принципів дозволить врахувати важливість залучення органів місцевого самоврядування, які часто першими стикаються з порушеннями.

Цей законопроект надасть громадам можливість ініціювати перевірки, активно брати участь у контролі за управлінням відходами, забрудненням повітря та проблемами стихійних сміттєзвалищ, а також пропонувати використання частини штрафних коштів для фінансування місцевих екологічних програм.

"Ми прагнемо не лише узгодити правила, а й розробити дієву екологічну систему, яка буде служити інтересам людей, спільнот та забезпечить благополуччя майбутніх поколінь."

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Вікторія Киреєва наголосила, що "основним напрямком іде модернізація і цифровізація екологічного контролю і ми говоримо про створення єдиної державної інформаційної системи екологічного нагляду: це реєстр підприємств, їх екологічна історія, платформа для публікації актів перевірок, онлайн-кабінети для підприємств і громадян і механізми відео- та фотофіксації порушень".

Виконувач обов'язків Голови Держекоінспекції Ігор Зубович під час свого виступу акцентував увагу на критичній необхідності реформування системи державного екологічного контролю в Україні. Він зазначив, що такі зміни є важливими для адаптації екоконтрольних механізмів до європейських стандартів і підходів, що забезпечить їх ефективність і відповідність сучасним вимогам. Для реалізації цієї мети Держекоінспекція активно співпрацює з Європейською мережею з імплементації та дотримання екологічного законодавства (IMPEL), яка надає експертну підтримку в процесі реформування.

Основним аспектом реформи, за словами Ігоря Зубовича, є формування єдиного інтегрованого агентства, відповідального за екологічний захист, на основі Держекоінспекції. Це дозволить вдосконалити управлінську структуру, ліквідувати дублюючі функції, які наразі виконують інші центральні органи виконавчої влади (ЦОВВ), а також підвищити ефективність координації зусиль у сфері охорони навколишнього середовища. Створення такого агентства сприятиме раціональнішому використанню ресурсів та забезпечить комплексний підхід до розв'язання екологічних викликів в Україні.

На засіданні, в якому взяли участь керівники та представники державних органів, обговорили питання реалізації державного екологічного контролю в умовах воєнного стану. Присутні висловили свої думки та запропонували ідеї щодо концепції реформування екологічного контролю та відповідного законопроекту. Учасники підтримали ініціативу щодо проведення консультацій, професійної експертизи та відкритого діалогу, що сприятиме створенню європейської системи екологічного контролю в Україні. Ця система повинна відповідати принципу "забруднювач платить", спиратися на ризикоорієнтований підхід і забезпечувати українцям кращі умови для життя в чистішому довкіллі.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.