Незважаючи на війну, найбільший попит на нерухомість спостерігається в центральних та південних регіонах України. -- Delo.ua
Західні регіони України, де спостерігається найбільше будівництво житлових об'єктів, не увійшли до трійки лідерів за обсягом продажу нерухомості.
Найбільша кількість договорів купівлі-продажу на вторинному ринку була укладена з 1 січня до 1 листопада 2024 року в Дніпропетровській області -- 12% від загального обсягу.
Київ займає друге місце за обсягом укладених угод, представляючи 10% від загальної кількості, як зазначено у грудневому звіті про фінансову стабільність Національного банку України.
Наступні показники: 9% - в Одеській та Київській областях, 8% - у Львівській області, а по 5% - у Полтавській і Черкаській областях. У той же час, частка угод, укладених у інших регіонах, варіюється від 1% до 4%.
Зокрема, Закарпатська область, яка за час війни значно прискорила темпи будівництва в 17 разів, займає лише 2% від загальної кількості угод з купівлі-продажу. Така ж ситуація спостерігається й у Харківській та Сумській областях, розташованих біля фронту. Кращі показники демонструє Івано-Франківщина, де частка угод становить 4% від загальної кількості проданих квартир.
Як наголошується у аналітичному звіті Центру економічних досліджень та прогнозування "Фінансовий пульс", минулого року спостерігалось певне пожвавлення на ринку купівлі-продажу житла у порівнянні з попередніми воєнними роками. Так за 11 місяців 2024 р. нотаріуси посвідчили на 14% більше угод, ніж за аналогічний період 2023 року.
Кількість договорів купівлі-продажу зростала в кожному з кварталів від початку року та за січень-листопад склала 187,2 тис. (70% від аналогічного періоду у 2021 році). Протягом 9 міс. 2024 року близько 60% угод було укладено на придбання квартир, 40% -- приватних будинків. У 2021 році ця пропорція становила два до одного.
Згідно з інформацією, наданою Державною службою статистики, упродовж дев’яти місяців 2024 року було введено в експлуатацію житлові приміщення загальною площею 6,7 мільйонів квадратних метрів. Серед цього обсягу 54% становлять квартири в одноквартирних будинках та гуртожитках, тоді як решта 46% припадає на житло в багатоквартирних будівлях.
Протягом дев'яти місяців 2024 року, в порівнянні з тим же періодом 2023 року, обсяг новозбудованого житла збільшився на 3,7%. Це становить 77% від обсягу, який був зданий в експлуатацію за аналогічний період 2021 року. Таким чином, процес будівництва житла продовжується, хоча темпи його зростання виявляються повільнішими, ніж у мирний час.
Крім того, через брак ресурсів, в тому числі робочої сили, на ринку досить типовим є явище суттєвих затримок за термінами будівництва.
При цьому нові будівельні проєкти розпочинаються частіше в західних регіонах України, як найбільш безпечних і захищених від ворожих ракетних та дронових атак. У Києві, де зводиться набагато менше об'єктів, ніж до війни, за даними аналітиків, може потерпати від дефіциту нового житла.