Операція "Турул": чи дійсно Угорщина нарощує свої військові сили та планує агресію проти Закарпаття?

В Інтернеті з'явилися чутки про те, що Угорщина, ймовірно, переміщує свої військові підрозділи та техніку до українського кордону.

Чи справді Budapest планує напад на Закарпаття? Це питання розглядалося редакцією ТСН.ua.

Дезінформацію про угорську операцію "Турул" вперше поширив анонімний акаунт HungaryBased, який не пов'язаний з угорськими медіа чи державними структурами.

"Незабаром розпочнеться "Операція Турул". Повернення Транскарпатії (так в Угорщині називають Закарпаття -- Ред.) на рідну землю", -- йдеться у повідомленні.

Одночасно в Інтернеті з'явився відеоролик, в якому показано, як, нібито, до кордонів України рухаються колони угорських броньованих машин.

ЦПД підкреслює, що анонімний акаунт X з назвою HungaryBased постійно поширює провокаційні повідомлення на тему "повернення Закарпаття" і не має ніякого зв'язку з угорськими ЗМІ або державними установами.

"Міністерство оборони Угорщини вже пояснило, що поширене в мережі відео з бронетехнікою в Будапешті пов'язане з фестивалем Ludovika -- щорічним публічним заходом. Інші матеріали з фейкового допису -- це архівні кадри з навчань Adaptive Hussars 23, які відбувалися в листопаді 2023 року", -- йдеться в повідомленні.

У Центрі вказують на те, що подібні інформаційні вкиди є вигідними для Росії. Їхня мета полягає в тому, щоб спровокувати напруженість між Україною та її сусідами.

"Розповсюджуючи такі фальшиві новини про нібито 'територіальні вимоги', російські сили та їхні союзники прагнуть спровокувати конфлікт між українцями та угорцями. Це є частиною їхньої звичної тактики," – застерігає ЦПД.

Речник Держприкордонслужби Андрій Демченко в ефірі День.LIVE запевнив, що Угорщина не стягує техніку до кордону з Україною, це фейк.

Він зазначив, що на кордоні з Угорщиною або в його околицях не спостерігається жодних аномальних ситуацій. Крім того, відеоматеріали, які з'являються в ЗМІ, виглядають як старі записи.

"Не слід турбуватися через інформацію, яка поширюється різними джерелами. Я вважаю, що до цього причетна Росія. Це нагадує попередні ситуації, коли з'являлися фейкові новини про мінування кордону з Молдовою чи країнами Європейського Союзу," -- підкреслив Демченко.

Турул — це символ угорської нації, містичний птах, який вважається тотемом угорського народу. Він користується популярністю серед прихильників концепції "Великої Угорщини", які прагнуть відновити кордони, що існували до підписання Тріанонського договору. Зокрема, це стосується території Закарпатської області.

Угорці вірять, що території, де розташований пам'ятник Турулу, рано чи пізно знову опиняться під контролем Будапешта. Важливо зазначити, що до 2022 року в Україні пам'ятник цьому символічному птаху був розміщений у Мукачівському замку, але його замінили на тризуб. Це рішення спричинило невдоволення з боку угорської влади.

Слід зазначити, що Закарпаття з XI століття стало частиною Угорського королівства. В період Австро-Угорської імперії цей регіон входив до угорської частини, відомої як Транслейтанія. У той час як Галичина та Буковина, що підпорядковувалися безпосередньо Відню (Цислейтанії), мали відносно лояльне ставлення до українського населення, на Закарпатті місцеві українці-русини піддавалися постійному тиску, а також національній, мовній, культурній та релігійній асиміляції.

У своїй статті "І ми в Європі" Іван Франко описує випадок, коли угорський шкільний інспектор, запрошений на обід до священика в Закарпатті, був шокований тим, що донька господаря спілкується українською. Він вигукнув: "Не можу сидіти за столом з таким мадярським громадянином, який не навчав свою дитину угорської мови, а вона говорить якоюсь варварською говіркою!"

"За триста років цілеспрямованої політики етноциду угорці повністю знищили українську мову в Угорщині, таким чином довівши відомий вислів Сухомлинського -- коли зникає мова, зникає і народ. Український народ зник на мадярських теренах. Оті триста тисяч нинішніх греко-католиків -- то все нащадки українців. Але вони не знають української мови і ніяким чином не позиціонують себе із Україною. Вони угорці", -- йшлося в допису пабліку "Україна Інкогніта".

Від 1920 до 1939 року Закарпаття перебувало у складі Чехословаччини. Українці-русини нарешті хоч трохи могли зітхнути з полегшенням. Але коли проголосила незалежність Карпатська Україна у березін 1939 року, Угорщина оголосила війну молодій державі і окупувала її.

Наразі на території Закарпаття проживає угорська нацменшина, яку режим Орбана регулярно використовує, щоб висловити претензії Києву у нібито порушенні її прав.

Від початку повномасштабного вторгнення багато етнічних угорців, які є громадянами України, вирішили взяти до рук зброю та стати на захист своєї країни.

Нещодавно опозиційні сили Угорщини розповсюдили аудіозапис, в якому міністр оборони говорить про "підготовку держави до військових дій".

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.