Олександр Левченко: Соратник Кремля слідує прикладу Путіна — Блоги | OBOZ.UA
Премʼєр-міністр Угорщини знову звинуватив Україну у втручанні у внутрішні справи Угорщини та у співпраці з опозиційною партією "Тиса". На думку В.Орбана, Київ ініціював скоординовану кампанію з "очорнення" Угорщини "щоби підірвати ініціативу з проведення опитування про членство України в ЄС". У Орбана повʼязали викриття своїх шпигунів в Україні з підтримкою угорської опозиції.
Прем'єр-міністр Угорщини висловив своє обурення з приводу коментаря українського президента, який заявив про бажання бачити в Угорщині "уряд, дружній до України". "Зеленський прагне мати в Угорщині уряд, який підтримує Україну. Ті, хто є союзниками Брюсселя, також підтримують Зеленського," – зазначив глава угорського уряду. Очевидно, що Орбан не може уявити собі дружніх відносин з Україною, адже це може негативно позначитися на його стосунках з Москвою. Щоб виправдати свою позицію перед внутрішньою аудиторією, Орбан стверджує, що вступ України до ЄС загрожує фінансовими труднощами для Угорщини. Чому саме це стосується Угорщини, а не інших країн Євросоюзу, він не пояснив.
На фоні провокаційних вчинків угорського прем'єра, група депутатів Європейського парламенту закликала Брюссель призупинити всі фінансові трансфери до Будапешта. Європейські політики висловлюють занепокоєння щодо обмеження свобод у країні, загрози демократії, а також невиконання законодавчих норм і цінностей ЄС. Відзначається, що Угорщина під керівництвом Віктора Орбана "постійно знаходиться у конфлікті з ЄС". Зокрема, дії прем'єра призвели до замороження мільярдів євро, які могли б бути спрямовані на розвиток країни. У листі, підписаному депутатами Європейського парламенту, йдеться про те, що Будапешт не тільки не демонструє бажання до покращення, а, навпаки, "спостерігається подальша тривожна деградація".
Зокрема, парламентарі звертають увагу на нещодавно ухвалений закон, який має на меті заборонити реформи, що підривають незалежність судової системи та пригнічують критику уряду. "Продовжувати фінансувати корумпований режим, який відкрито загрожує європейським цінностям, - це неприпустимо. Тому ми вимагаємо терміново зупинити будь-яке фінансування Угорщини, використовуючи всі можливі правові засоби", - заявляють євродепутати. Лист, ініційований фракцією Зелених, підтримали також члени правоцентристської Європейської народної партії, центристської "Оновимо Європу" та соціал-демократи. Це вже не перше звернення такого роду. В ЄС стурбовані "серією тривожних подій" в країні, яка швидко рухається в невірному напрямку через занепад верховенства права.
Європейські дипломати активно працюють над тим, щоб переконати угорських представників у питанні підтримки України, з метою запобігти блокуванню Будапештом ініціатив Євросоюзу, які є незручними для Москви. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський підкреслив, що угорські чиновники перешкоджають введенню нових санкцій проти російських посадовців. "Єдина країна - Угорщина, - не має тієї моральної чіткості, яку ми здобули завдяки агресивним діям Путіна... Я знову закликав Угорщину зняти своє вето на фінансування та припинити блокування переговорів щодо вступу України до Євросоюзу", - зазначив Р.Сікорський.
Ми давно звикли до того, що Віктор Орбан, якого не слід плутати з усією Угорщиною, став чимось на кшталт "троянського коня" для Європейського Союзу та НАТО. Він використовує всі переваги, які надають ці союзи, водночас реалізуючи прокремлівську політику. Однак останнім часом ситуація значно погіршилася: Орбан фактично перетворився на союзника Путіна, намагаючись "поставити все на карту" у зв'язку з низкою питань, які безпосередньо стосуються безпеки всієї Європи. Щоб зрозуміти цю ситуацію, варто прогулятися вулицями Будапешта, де на кожному кроці можна натрапити на карти "Великої Угорщини", що охоплюють частини сучасних Словаччини, Хорватії, Сербії, Румунії та України.
Причини такого становища досить зрозумілі: коли Орбан прийшов до влади, він не зміг забезпечити економічний прогрес Угорщини на рівні, як це зробили деякі сусідні країни. Замість цього він обрав шлях консолідації населення навколо "величної" мети — розширення території держави. Орбан використовує концепцію "історичної несправедливості" як засіб для внутрішнього об’єднання та зовнішнього тиску, апелюючи до ностальгії за минулим і критикуючи Тріанонський договір, який підсумував результати Першої світової війни і відібрав у Угорщини значну частину її земель через поразку Австро-Угорщини та розпад імперії. Водночас Орбан усвідомлює, що як член ЄС і НАТО його країна не має змоги реалізувати ці амбіції в рамках цих союзів. Щоб зберегти свою владу, яка вже почала втрачати безумовність на останніх виборах, він фактично вступив у союз із Путіним. За інформацією російської опозиції, ще в лютому 2022 року він досяг угоди з кремлівським лідером, що після швидкої війни Росії з Україною він отримає українське Закарпаття.
В.Орбан був на аудієнції у Кремлі за декілька днів перед широкомасштабним нападом на Україну. Не дивно, чому угорські компанії, незважаючи на санкції, продовжують співпрацю з російськими структурами, а кремлівські наративи регулярно транслюються на контрольованих Орбаном угорських ЗМІ. Таким чином, Будапешт фактично легітимізує дії Кремля, підриваючи єдність Європи в момент, коли вона є критично необхідною. Однак угода між Путіним і Орбаном зірвалася, Україна змогла відстояти свою незалежність і на даний момент Москві "передати" Будапешту просто нема чого, але мета прем'єр-міністра Угорщини, мабуть, не змінилися, просто змінилася модель впливу на Київ.
Тепер він пов'язує свою підтримку початку переговорів про вступ України до Європейського Союзу із виконанням ряду завищених та часто необґрунтованих вимог. Насправді, Угорщина використовує процес євроінтеграції України як засіб тиску для реалізації своїх інтересів у Закарпатті, адже після вступу Києва до ЄС питання перегляду кордонів стане невідворотним. Наприклад, Угорщина вимагає, щоб Україна визнала всю Закарпатську область "традиційно угорським регіоном", хоча згідно з даними перепису населення 2001 року, етнічні угорці складали лише близько 10% від загальної чисельності населення, а з тих пір їх кількість помітно зменшилася, оскільки багато закарпатських угорців отримали угорські паспорти та виїхали за кордон.
Остання тенденція не обмежується лише Україною; Угорщина вже давно реалізує політику підтримки угорської меншини за межами своїх кордонів. З 2011 року в цій країні діє закон, що спрощує процедуру отримання угорського громадянства для етнічних угорців, які проживають у сусідніх державах. Стратегія, яку використовує Будапешт, часто спостерігається в Румунії, зокрема в Трансільванії, де існують спроби створити автономну область на основі історичних угорських територій. Подібні ініціативи мали місце і стосовно інших сусідів Угорщини, але вони зазнали опору з боку цих країн та на рівні Європейського Союзу. Ситуація з Закарпаттям є набагато складнішою. Нещодавній скандал виник у травні 2025 року, коли українські спецслужби виявили агентурну мережу угорської військової розвідки, що діяла на Закарпатті, з метою вивчення настроїв місцевого населення на випадок можливого введення угорських військ у регіон.
Отже, союз Орбана з Путіним, який сформувався, хоч і різними шляхами, але з однаковою метою — збереження влади, є не лише політичним ходом, а й серйозною стратегічною загрозою. Поки Європа намагається захистити свої демократичні цінності, один з її членів виступає як внутрішній опортуніст. На даний момент Орбану не вдається реалізувати свої плани, і саме тому його партія "Фідес" запропонувала законопроект, який значно нагадує російський закон про іноагентів. Цей законопроект фактично перетворює угорського прем'єра на повноцінного володаря країни, оскільки його основна мета полягає в повній ліквідації опозиційних сил.