Чому Орбан відправляє шпигунів в Україну: експерт розкрив небезпечні аспекти ситуації.
За словами політолога, з України хочуть зробити нестабільний буфер з РФ.
Дії угорських шпигунів, викритих українськими правоохоронними органами на Закарпатті, вказують на те, що прем'єр Угорщини Віктор Орбан має намір просувати ідею про загрозу, яку представляє Україна для сусідніх держав. Таку думку висловив політолог Ігор Чаленко під час свого виступу на каналі Київ24.
За його словами, ситуація з викриттям агентури болісно вдарило по репутації офіційного Будапешта та прем'єр-міністра країни Віктора Орбана.
Затримка угорських агентів прямо на території Закарпаття завдала серйозного удару по іміджу офіційного Будапешта. Виникає питання: "Навіщо збирати військову інформацію про розташування українських військових, їхні бази, склади та інфраструктуру?" Зрозуміло, що ця інформація не є необхідною для країн НАТО, проте вона має критичне значення, наприклад, для планування масованих ракетних атак, - зазначив експерт.
Відкриття агентурної мережі Угорщини в Закарпатті, за словами політолога, стало серйозним ударом по іміджу Орбана, якому тепер необхідно "виправити свою репутацію". Крім того, існує спроба впровадити наратив про те, що Україна становить загрозу для сусідніх держав, через що її слід залишити в ролі буфера.
"Ми чудово розуміємо, що на глобальному рівні існує спроба запровадити наратив, згідно з яким Україна вважається небезпечною, терористичною країною, яка нібито становить загрозу своїм сусідам. Це створює додаткові підстави для аргументації, чому Україні не слід приєднуватися ані до Європейського Союзу, ані до Північноатлантичного Альянсу, залишаючи її в ролі нестабільного буфера між Російською Федерацією", - зазначив експерт.
За словами Чаленка, угорська влада фактично ініціює суперечки, які не мають підстав у дійсності. Це, на його думку, сприяє формуванню образу зовнішнього ворога напередодні виборів у квітні 2026 року. Тому, він зазначає, не варто очікувати, що це буде єдиний скандал, і ситуація піде на погіршення.
Він впевнений, що Україна має достатньо підстав для ініціювання розслідування. "Ми повинні закликати наших колег з Європейського Союзу та партнерів по НАТО провести внутрішнє розслідування. Адже йдеться про безпеку всіх цих міжнародних організацій. Звичайно, ми усвідомлюємо, що Угорщина намагається нам заважати, зокрема в питаннях євроінтеграції," - підкреслив експерт.
За його словами, країни НАТО та ЄС не мають права вести шпигунську діяльність у таких чутливих регіонах, як Закарпаття. Чаленко також нагадав про ситуацію, коли в контексті "передвиборчих заходів" була опублікована карта "Великої Угорщини", на якій зображено українське Закарпаття.
"Ми цілком усвідомлюємо, що в рамках передвиборчої кампанії мали місце певні спроби піддати сумніву територіальну цілісність України", - підкреслив експерт з політики.
Як писав УНІАН, СБУ вперше в історії викрила агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на шкоду Україні. Завданням цього осередку був збір інформації про військову захищеність Закарпатської області, пошук вразливих місць у наземній і повітряній обороні регіону, вивчення суспільно-політичних поглядів місцевих жителів тощо. Затримано двох агентів.
Невдовзі після цього в Угорщині несподівано з'явилися звинувачення на адресу "українських шпигунів". Проте незабаром стало зрозуміло, що мова йде про старих ділових партнерів Віктора Орбана, з якими, очевидно, виникли розбіжності в бізнесі.