В Закарпатті висловили невдоволення щодо відзначення в обласній раді пам'яті комуністичного діяча Ільницького.
На Закарпатті за участю та в приміщенні облради вшанували пам'ять радянського діяча часів Брежнєва - першого секретаря Закарпатського обкому КПУ Юрія Ільницького.
Представники громадянського суспільства, церковних організацій та історики висловили свої зауваження щодо заходу. Водночас у обласній раді зазначили, що не вважають його "шкідливим" для суспільства, повідомляє Укрінформ.
"Ми взяли участь у вшануванні пам'яті Ільницького, адже він був керівником області протягом 18 років, і його діяльність стала важливою частиною історії Закарпаття. Саме за його часів регіон значно розвивався. Єдине зауваження, яке можна зробити, це його комуністичне минуле, але в інших аспектах до нього немає жодних претензій. Захід тривав півтора години і зібрав родичів, науковців та ветеранів, які співпрацювали з Ільницьким у той період," - зазначив у коментарі нашому кореспонденту перший заступник голови Закарпатської облради Андрій Шекета.
Як зазначив він, жодна гривня з бюджету не була витрачена на організацію заходу, так само як і на перевидання книги, присвяченої 100-річчю Ільницького.
"Зрештою, це була розмова істориків про особу, яка протягом майже двадцяти років очолювала регіон. Тому я вважаю, що аналіз його впливу на Закарпаття не зашкодить ані області, ані державі," - зазначив Шекета.
Раніше на сторінці Закарпатської облради у Фейсбуці опублікували звіт із меморіального заходу, присвяченого 100-річчю Ільницького, який упродовж 18 років (1962-1980 рр.) очолював Закарпатську область. Ініціювала захід організація ветеранів України Закарпатської області.
У коментарях під дописом, а також на своїх сторінках у соцмережах захід розкритикували представники Української Гельсінської спілки, ПЦУ та дослідники історії як такий, що йде врозріз із державною політикою декомунізації та закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні".
"Якщо відкинути емоції (комічно уявити на святкуванні річниці комуністичного вождя виконання гімну України, червоно-чорний стяг, вітання "Слава Україні" ...), то хотілося б від уповноважених осіб почути правову оцінку даного заходу у контексті Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні". Маємо надію, що адміністрація президента нашої держави швидко дасть громадськості відповідь", - написав у коментарі до звіту облради Михайло Басараб, голова крайової організації ветеранського об'єднання членів УГС.
Журналіст Богдан Барбіл, який працював за часів Ільницького, висловив свою думку: "Після такої колективної подяки можна ініціювати присвоєння імені столітнього вулиці в Ужгороді або в рідному селі на Міжгірщині. Можливо, варто також звести бронзовий монумент. Влада Закарпаття, здається, забула про декомунізацію... Гей, Закарпатська ОДА-ОВА, Закарпатська облрада! Чи плануєте ви насправді позбутися 'привидів комунізму', як це передбачають нові закони України, чи продовжите прославляти червоних вождів?"
Юрій Ільницький - відомий політичний діяч Української Радянської Республіки, що займав посаду першого секретаря Закарпатського обласного комітету Комуністичної партії України. Він був членом Центрального комітету КПУ з вересня 1961 року по лютий 1981 року і обіймав посаду депутата Верховної Ради СРСР у шостому по десяте скликання.