У Закарпатті депутат від ОПЗЖ Каськів тисне на бізнесменів, закликаючи їх передати свої земельні ділянки під будівництво гірськолижного курорту. Проект отримав підтримку з боку представника "Слуги народу" Арахамії, повідомляють ЗМІ. ВІДЕО.

Під час журналістського розслідування було встановлено, що депутат Закарпатської облради від ОПЗЖ Владислав Каськів намагається "придбати" земельні ділянки у місцевих підприємців у селі Пилипець для створення гірськолижного курорту. Власник готелю "Берлога", Іван Боричко, повідомив про тиск з боку депутата. Також зазначається, що місце, де планується зведення курорту, відвідав народний депутат від "Слуги народу" Давид Арахамія, який стверджує, що це пов'язано з інвестиційними проектами.

Про це йдеться в розслідуванні hromadske "Віджати" Карпати: уроки бізнесу від ОПЗЖ та Арахамії", передає Цензор.НЕТ.

"Я не займаюся репутаційним менеджментом," — зазначив Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу", коментуючи свою спільну поїздку до села Пилипець на Закарпатті з Владиславом Каськівим, депутатом обласної ради від забороненої ОПЗЖ. Він підкреслив, що незважаючи на повномасштабне вторгнення та суперечливу біографію ключового бенефіціара проєкту, Офіс Президента продовжує реалізацію планів щодо будівництва нового гірськолижного курорту в цьому регіоні.

Хто є Каськів і яке відношення має австрійський інвестор до цієї особи?

Липень 2020 року. У кабінетах Офісу президента Зеленського, під керівництвом Андрія Єрмака, активно розглядали проект створення високогірного всесезонного спортивно-туристичного кластеру "Боржава". Непересічним учасником обговорення став австрійський експерт Гернот Ляйтнер, який представив концепцію. У центрі уваги перебувало будівництво підйомників, готельно-ресторанних комплексів та інших туристичних об'єктів на території села Пилипець Закарпатської області та навколишніх населених пунктів. Хоча після початку великої війни тематика проекту зникла з публічної площини, сама амбіційна ідея не зникла, а перейшла в тінь. Виявилося, що австрійська компанія насправді виконує роль прикриття, а справжнім бенефіціаром цього задуму є депутат Закарпатської облради від ОПЗЖ Владислав Каськів.

У березні 2014-го Каськів звільнився з Держінвестпроєкту й перебрався до Австрії, у лютому 2015 року очолив інвестиційну компанію Ozario Holdings. До нього директором там був Петер Яндл -- член наглядових рад компаній Дмитра Фірташа. Хоч на сьогодні Ozario Holdings ліквідована, зареєстрована вона була у Відні, за тією самою адресою, що й компанія Юлії Льовочкіної Teleferic Holdings.

Компанія Льовочкіної мала свого представника в Україні – Андрія Банцнера, який обіймав посаду помічника народного депутата Каськіва. Директором Teleferic Holdings був Гернот Ляйтнер, інвестор, що у 2020 році відвідував зустріч в Офісі президента. Варто зазначити, що його компанія Masterconcept реалізувала кілька проєктів у росії після початку військових дій в Україні, серед яких Олімпіада в Сочі в 2014 році та чемпіонат світу з футболу в 2018 році.

Окрім цього, Гернот Ляйтнер є власником словацької фірми Carpathian Mountain Resort, s.r.o., яка має під своїм контролем 12 українських підприємств. Їхню діяльність координує Ірина Кух, колишня співробітниця Держінвестпроєкту за часів керівництва Каськіва. Станом на кінець 2021 року ці 12 компаній володіли 450 гектарами земель у Закарпатті, де планувалося зведення гірськолижного курорту "Боржава". Однак цього виявилося недостатньо.

Від залякувань до кримінальних проваджень.

7 березня 2022 року, в той час як під Києвом відбувалися запеклі сутички з російськими агресорами, а більшість території України страждала від обстрілів, у "Гранд Готель Пилипець" на Закарпатті розгорнулася боротьба за важливу землю.

Владислав Каськів намагався домовитись із місцевим підприємцем Іваном Боричком, аби той віддав йому свій готель "Берлога".

У 2014-му році Іван придбав земельну ділянку, оформив усі документи на власність і почав зводити на ній готельно-ресторанний комплекс. Тепер же Каськів наполягає, що планує будувати тут підйомник, а готель Івана йому заважатиме.

"Ультиматум звучав досить ясно: 'Якщо ти не забереш його, ми за деякий час його відіжмемо, заберемо і вирішимо, що з ним робити, тому ти повинен це усвідомлювати'. Ось таким був цей чіткий ультиматум," -- поділився підприємець.

Вони дійсно знайшли рішення. У процесі залучили архітектора Валерія Безноська, який, за словами місцевих жителів, приєднався до їхньої об'єднаної територіальної громади наприкінці 2022 року. Він суттєво змінив генеральний план села, внаслідок чого частина території, на якій знаходиться готель Івана Боричка, виявилася в зоні впливу компаній, пов'язаних із Каськівим — "Боржава СКі" та "Скай ленд". Після цього сам архітектор виїхав за межі країни і більше не повертався. Відзначені компанії подали позов до підприємця, вимагаючи зобов'язати його знести "Берлогу". Крім того, на Боричка було відкрито кримінальне провадження за підозрою в самовільному захопленні земельної ділянки, яка до оформлення прав власності Івана належала сільській раді. Ділянка, на якій розташований готель, була заарештована.

"Зараз прокуратура розпочала цивільну справу з метою вилучення цієї земельної ділянки на користь сільської ради. Цю інформацію мені повідомив особисто Владислав, зазначивши, що якщо я не вжию необхідних заходів, сільська рада сама її забере, а потім, можливо, надасть або продасть йому. На даний момент все відбувається саме так, як він і розповідав," — коментує Іван Боричок.

Проте, доля Івана в Пилипці зовсім не є винятковою.

Надія Гладьо проживає в сусідньому селі Подобовець, яке входить до тієї ж об'єднаної територіальної громади. Дивним чином, жінка також стикається з загрозою втрати свого житла, у яке вона разом із сім'єю вклала десятиліття праці та зусиль. Ще у 2013 році сільська рада надала їм земельну ділянку, а згодом родина отримала всі необхідні документи та підтвердження права власності.

"У 2013 році ми розпочали будівництво, а вже у 2017-му наш будинок був практично готовий, і ми завершили процедуру приватизації, усі документи були в порядку. Вже третій рік триває ця метушня. Дзвонять анонімно, пропонуючи купити наш дім російською мовою. Я завжди відповідаю: 'Цей будинок не на продаж, ми його будуємо для себе'", – ділиться Надія Гладьо.

Надія вирішила проігнорувати всі дзвінки. Згодом їй перерізали електрокабелі, які нещодавно підвели до її дому. Коли ж і цей крок не змінив ситуацію для родини Гладьо, у вересні 2022 року в реєстрі судових рішень з'явилося кримінальне провадження. Виявилось, що чоловік Надії ще у 2013 році, разом із тодішнім сільським головою, незаконно заволодів цією землею, яка насправді розташована поза межами будь-якого населеного пункту.

Поруч із ділянкою Надії на кадастровій мапі є ще одна -- на 25 соток. Належить вона ТОВ "Боржава-Замкова Гора". Бенефіціар компанії -- Ровшан Гусейнов, батько Ренати Гусейнової. Вона була помічницею Каськіва в парламенті, коли той був народним депутатом, а зараз -- його цивільна дружина, з якою депутат має спільного сина. У власності Ровшана, хоча сам він зареєстрований у Києві, є ще 97 земельних ділянок у Міжгірському районі, більшість із яких -- безпосередньо в Пилипці. Ще 40 ділянок -- у власності Ренати. У компанії "Боржава центр", що їй належить, -- іще 25.

Аби розібратись, хто, з ким і за що судиться, а також що там із новим генпланом, якого місцеві так і не бачили, ми поїхали до очільника Пилипецької ОТГ Віталія Пиринця. Він запевнив, що новий генплан є, але нам показати він його не може, бо архітектор виїхав за кордон, юрист на лікарняному, а в нього самого показувати генплан немає повноважень.

Ми домовилися зустрітися з Віталієм Пиринцем наступного дня -- мовляв, буде юрист і зможемо разом вивчити новий генплан села. Проте очільник ОТГ раптово виїхав із села.

Арахамія не веде діяльності в сфері управління репутацією.

Владислав Каськів не реагував на дзвінки журналістів hromadske. Тому можливість поставити йому запитання виникла лише під час позапланового засідання Закарпатської обласної ради. Проте, він не проявляв бажання давати відповіді.

"Ваші запитання і ви самі не викликають у мене жодного інтересу. Я не сприймаю вас як засіб масової інформації, тому жодного бажання або наміру спілкуватися з вами не маю," - заявив Владислав Каськів.

Під час розслідування нам також стало відомо, що у супроводі Каськіва на початку жовтня до Пилипця приїжджав очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. На запитання журналістів про те, що він із Каськівим робив на Закарпатті, Арахамія відповів, що займається залученням інвестицій і дивився на проєкт гірськолижного курорту "Боржава".

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.