На будівельному проекті для мешканців Маріуполя компанія з турецьким походженням, яка налічує 7 працівників, заробила десятки мільйонів гривень і зможе отримати ще більше.

Вибір підрядників часто відбувається без конкуренції і серед своїх

Компанія з семи співробітників та орендованою технікою планує перетворити гуртожиток у Кропивницькому на тимчасове житло для мешканців Маріуполя. Вартість проекту перевищує 50 мільйонів гривень. Інші претенденти на бюджетні кошти громади Маріуполя також мають свої "особливості", які залишилися поза увагою чиновників.

"Телеграф" розбирався, кому чиновники Маріупольської міської ради віддали "жирні" підряди та наскільки конкурентною була боротьба за них.

Попри критику з боку як пересічних громадян, так і депутатів Маріупольської міської ради, а також увагу органів контролю та правоохоронців до проєкту "ЯМаріуполь.Житло", він й надалі реалізується в незмінному форматі. Нові тендери Міське управління капітального будівництва Маріупольської міської ради так само як й в минулі роки проводить на поточні ремонти. Хоча фактично, й на це звертали увагу державні аудитори, підрядники при переоблаштуванні гуртожитків під соціальне житло виконували роботи капітального характеру, які передбачають отримання дозвільної документації. Та цю законодавчу вимогу організатори торгів ігнорують і цього року, плануючи перетворення будівель спільного проживання під маркою незначних ремонтів. Але всі вони коштуватимуть бюджету мільйони.

У Кропивницькому відбувається перетворення п'ятиповерхового гуртожитку № 1 Центральноукраїнського національного технічного університету на соціальне житло для мешканців Маріуполя. Попередня вартість цього проекту становить 55 мільйонів 178 тисяч гривень. У лютому 2025 року КП "Міське управління капітального будівництва" Маріупольської міської ради оголосило про відкриті торги на проведення ремонтних робіт, що підтверджується інформацією на платформі Prozorro. Єдиним учасником тендеру стала ТОВ "Будівельна та торгівельна компанія "Міра", яка до початку повномасштабного вторгнення була зареєстрована в Маріуполі, а тепер має офіс у Києві. Засновниками і бенефіціарними власниками компанії є громадяни Туреччини Ізгі Мемет і Джошкун Хюсейн, згідно з даними сервісу Опендатабот. Важливо відзначити, що замовником всіх семи тендерів, в яких брала участь ця компанія з 2020 року, є саме Маріупольське управління капітального будівництва. Влада окупованого міста вже співпрацювала з цією фірмою раніше: наприклад, у 2019 році ТОВ "БТК "Міра" завершила реконструкцію площі Свободи та збудувала на ній пішохідний фонтан за 121 мільйон гривень, за інформацією видання "Наші гроші".

Цікаво, що будівельні проекти періоду до війни стали предметом юридичних суперечок, одна з яких завершилась на початку 2025 року. Йдеться про реалізацію енергозберігаючих заходів, які компанія "Міра" зобов'язувалася виконати в "Комплексній ДЮСШ №2", що знаходиться в Приморському районі Маріуполя. Тендер на суму 94,1 млн гривень фірма виграла в середині 2021 року. Проте вже за місяць було створено нову юридичну особу - ТОВ "ДЄАС Констракшн", якій передали частину активів, включаючи цей підряд. Правонаступник "Міри" встиг отримати 33,1 млн гривень за виконані роботи та ще 18 млн гривень у вигляді передплати.

У початкові місяці 2022 року Маріупольська окружна прокуратура звернулася до суду з приводу змін у виконавці робіт, оскільки вважала, що це може призвести до додаткових витрат бюджетних коштів, які не будуть ефективними. Прокуратура вимагала визнати недійсними додаткові угоди, укладені між компаніями "Міра" та "ДЄАС Констракшн", а також наполягала на поверненні коштів, отриманих з бюджету. Ця справа дійшла до касаційної інстанції, оскільки попередні рішення не задовольнили прокуратуру. Касаційний суд підтримав рішення першої інстанції, зазначивши, що визнання угод недійсними не забезпечить захисту інтересів держави і повернення бюджетних коштів, але ухвалив окреме рішення, в якому задовольнив вимогу про стягнення з "ДЄАС Констракшн" невитрачених 10,9 млн гривень.

Не без питань з боку Державної аудиторської служби України пройшов й цьогорічний тендер з перетворення гуртожитку у Кропивницькому, який без конкуренції з ціною у 50,4 млн гривень (тобто на 5 млн гривень менше від початкової) виграло ТОВ "БТК "Міра". Наприклад, фірма у тендерній документації вказала лише 7 працівників. До того ж у них лише середня спеціальна освіта, хоча роботи, які заявлені в проєкту, вимагають повної або базової вищої освіти. Плюс "Міра" вже як замовник уклала договір підряду... з одним з будівельників з власного переліку, "який діє за власним бажанням та у власних інтересах та зобов'язується виконати роботу керівника бригади за завданням замовника при виконанні робіт з поточного ремонту". Це виглядає як субпідряд, тобто делегування частини робіт іншому виконавцю, з якими фірма сама не може впоратися, натомість її представники у відповіді на запит аудиторів від такого формулювання спочатку відмовлялись. Але пізніше в поясненнях, опублікованих на сайті, зазначили: на момент подання тендерної пропозиції не мали наміру залучати інші фірми чи приватних осіб до ремонту, хоча й можуть скористатися таким правом за потреби.

Під час моніторингу було також встановлено, що розраховували витрати на будівельні машини та механізми (пересувні зварювальні агрегати, свердлильні електричні та шліфувальні машини, гідравлічні преси тощо) в "Мірі" як на власні, а по факту більшість з них будуть орендуватися. З запасом прописав переможець тендеру й кількість деяких будівельних матеріалів. Наприклад, в дефектному акті замовник вказав, що потрібно 8 тис. кг клеючої суміші для керамічної плитки Ceresit СМ 11, а у "Міри" вже йшлося про майже у два рази більшу кількість - 14,9 тис. кг. В середньому вартість такої суміші становить 11,48 грн/кг, тож на різниці тільки по одній позиції можна отримати додатково 78,7 тис. гривень.

Ці та інші "деталі" не вплинули на рішення Комунального підприємства "Управління капітального будівництва" Маріупольської міської ради, внаслідок чого була укладена угода з ТОВ "БТК "Міра". Згідно з планом робіт, компанія повинна завершити будівництво соціального житла в Кропивницькому до вересня 2025 року. Тим часом, вже в середині квітня управління капітального будівництва оголосило ще один тендер на той же проект, оскільки стало відомо про необхідність ремонту внутрішніх каналізаційних систем. Згідно з даними тендеру на платформі Prozorro, ці роботи також буде виконано компанією "Міра" за 627 тисяч гривень.

Другий за вартістю ремонт дев'ятиповерхового гуртожитку Національного університету "Запорізька політехніка", розташованого на проспекті Соборному, 117 у Запоріжжі, спочатку оцінювався маріупольськими посадовцями в 43,09 млн гривень. Компанія "Опитний завод М" запропонувала виконати роботи за 42,9 млн гривень, що на 149,3 тис. гривень менше початкової оцінки, перетворивши ліве крило будівлі на соціальне житло. Ця компанія має зв'язки з Маріуполем, але, згідно з даними сервісу Опендатабот, наразі зареєстрована в селищі Вишково Закарпатської області. Власницею та засновницею фірми є приватна особа на ім'я Наталія Сапьолкіна. У тендері на вказаний об'єкт "Опитний завод М" був єдиним учасником, тому переміг без конкуренції. Водночас Державна аудиторська служба висловила певні зауваження щодо документації, зокрема вказавши на те, що експертна оцінка, на основі якої проводилися розрахунки вартості робіт, була завантажена "заднім числом".

А претендент на освоєння бюджетних коштів надавав копії тих документів, які мали б бути оригінальними. Так, наприклад, було з вимогою надати на підтвердження кваліфікації, яка дозволить виконати заявлені роботи, аналогічний договір, що був успішно реалізований. ТОВ "Опитний завод М" в цьому випадку послався на попередню співпрацю з Маріупольською міськрадою, а саме ремонт у приміщенні центру "ЯМаріуполь" у Дніпрі по вул. Андрія Фабри, 10. На зауваження аудиторів управління капбудівництва запевнило, що оскільки є замовником і цієї закупівлі, то підтверджує як наявність у виконавця повного пакета документації, та й факт належного виконання умов договору.

Цікаво, але перед ремонтом цього центру в Дніпрі у аудиторської служби виникли питання. Ревізійна комісія виявила невідповідності між реальними та заявленими обсягами робіт, а також завищену вартість виконаних робіт. В результаті "Опитний завод М" отримав надлишкові 419 тисяч гривень. Цю ситуацію супроводжувала судова тяганина, оскільки КП "Управління капітального будівництва" намагалося довести правильність своїх розрахунків з підрядником.

Справа дійшла до Верховного суду, що виніс ухвалу у лютому 2025 року, підтвердивши рішення судів попередніх інстанцій про те, що комунальне підприємство допустило безпідставні витрати при ремонті згаданого центру "ЯМаріуполь" у Дніпрі, що виконувало ТОВ "Опитний завод М". Фігурує в цих рішеннях й переплата у розмірі 606 тис. гривень, отримана підрядником ТОВ "Архстройтехнадзор" за використання інфрачервоного обігрівача та осушувача повітря, та 40,5 тис. гривень - непідтверджені адміністративні витрати ТОВ "Доріс" під час робіт в побутовому центрі "ЯМаріуполь.Турбота" у Львові. Таким чином загальні витрати бюджету за трьома об'єктами перевищили 1 млн гривень. Але така обставина не стала перешкодою для нового етапу співпраці Маріупольської міської ради з ТОВ "Опитний завод М".

Цікаво, що ця компанія також має в планах реалізувати ще кілька захоплюючих проектів у різних частинах України. Зокрема, їй доручено реконструювати історичну будівлю на площі Народній в Ужгороді, де раніше розміщувався Крайовий суд Підкарпатської Русі, а пізніше - райвиконком, товариство "Знання" та обласна рада профспілок. У 2018 році будівлю було передано Закарпатському окружному адміністративному суду, який є замовником цих робіт. Згідно з інформацією на Prozorro, вартість модернізації приміщень та їх адаптації під потреби судової адміністрації складе 177,1 млн гривень. Додатково, компанія "Опитний завод М" цьогоріч планує завершити роботи з реконструкції відкритого розподільчого пристрою на Зміївській тепловій електричній станції в Харківській області, де буде впроваджено другий рівень інженерного (фізичного) захисту автотрансформаторів. За ці роботи ТОВ отримає 246 млн гривень.

В Чернівцях на перебудову гуртожитку та котельні національного університету імені Федьковича під тимчасове місце проживання маріупольців влада готова витратити 23 млн гривень. За цей лот, як свідчить інформація на сайті Prozorrо, таки відбулась боротьба між будівельними компаніями. Тут конкурентом вже згаданого ТОВ "БТК "Міра" стала компанія "Будторгінвест", що називають забудовником №1 у Чернівцях, та столичне ТОВ "РС Груп". Останнє запропонувало найнижчу ціну, але переможцем не стало, а договір КП "Управління капітального будівництва" Маріупольської міської ради уклало з ТОВ "Будторгінвест" з остаточною пропозицією 18,8 млн гривень. Й це попри вимогу Держаудитслужби дискваліфікувати цього учасника, адже він, зокрема, зазначив у кошторисній документації неправильну кількість металопластикових дверей та вікон. А це, на думку контрольного органу, дозволило фірмі показати нижчу загальну вартість робіт на 87,8 тис. гривень.

У "Будторгінвест" теж цікавий бекграунд - його засновниками є четверо приватних осіб - Тетяна та Олександр Дякон, Лілія Ряба та Юлія Пожар. Троє з яких очевидно є родичами й зареєстровані за однією адресою. При цьому директором фірми є ще один Дякон - Іван Олександрович, що за даними видання "Наші гроші", що у 2008-2010 роках очолював Управління капітального будівництва Чернівецької ОДА. В цей же період відомство активно долучало до бюджетних підрядів з ремонту доріг фірму "Будторгінвест", й на цьому ООО змогло заробити майже 31 млн гривень.

Ця компанія продовжувала ремонтувати дороги в Чернівецькій області, однак була помічена в завищенні вартості виконаних робіт. Наприклад, в судовому реєстрі є рішення Чернівецького окружного адміністративного суду, що містить результати перевірки Держаудитслужби. Аудити виявили, що "Будторгінвест" у своїх актах на різних об'єктах включав витрати на додаткові роботи, які не були передбачені тендерними умовами та контрактною вартістю. У 2022 році збитки, завдані цими діями обласному бюджету, становили 6,7 мільйона гривень, а в 2023 році ця сума зросла до 9 мільйонів гривень.

Підряд на ще один об'єкт в Дніпрі по вул. Лазаряна, 2, а саме гуртожиток №2 Українського держуніверситету науки і технологій КП "Управління капбудівництва" розбило на кілька лотів. Зокрема, спочатку шукало виконавця ремонту цокольних приміщень 3-4 блоків за 11 млн. гривень, згодом фасаду за 12,3 млн. гривень. У обох випадках претендувало на перемогу по дві компанії, однією з яких і в першому, й у другому, було ТОВ "Білд Лідер". І саме його пропозиції видались організатору відкритих торгів більш привабливим. Фірма взяла на себе зобов'язання виконати об'єкти за 9 млн 186 тис. гривень та 11 млн 150 тис. гривень. В результаті такої домовленості економія для бюджета має скласти майже три мільйони гривень.

Але варто зазначити, що фірма з реєстрацією у столиці з єдиним власником Ганною Маслак (змінила пів року тому Юрія Припутня, на цього приватного підприємця зареєстровано зо три десятки різноманітних товок), зовсім "свіженька" - їй лише 10 місяців. При цьому за цей час "Білд Лідер" виконав лише ремонт піддашку будівлі в іншому гуртожитку у Дніпрі, що також перебудовували для потреб маріупольців. За даними Prozorro коштували такі роботи всього 33,6 тис. гривень. Тож наразі виглядає, що компанія має недостатньо досвіду для виконання значно більшого обсягу робіт.

Як повідомляв "Телеграф", мешканці Маріуполя з нетерпінням чекають на рішення щодо нових управлінських структур, оскільки президент підписав указ про створення Маріупольської військової адміністрації. Існує сподівання, що разом зі зміною формату управління відбудуться позитивні зміни й у тендерних процедурах, які стануть більш прозорими та конкурентними. Це може призвести до того, що перемогу отримуватимуть компанії, які мають достатню кількість ресурсів та не підпадають під підозри у корупції.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.