"Шлях до уникнення мобілізації": експерти обговорюють реформу МСЕК.
Як проросійські телеграм-канали відреагували на указ Володимира Зеленського, що стосується реформи медико-соціальних експертних комісій?
На початку жовтня співробітники Державного бюро розслідувань провели обшук у Тетяни Крупи, яка є головою Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та депутаткою обласної ради від партії "Слуга народу". Разом із нею під слідством опинився її син Олександр, що очолює Управління Пенсійного фонду України в області. В результаті обшуку було виявлено та вилучено 6 мільйонів доларів, які, за інформацією ДБР, були призначені як хабар за незаконне оформлення інвалідності.
16 жовтня головний редактор "Цензор.нет" Юрій Бутусов опублікував розслідування, в якому йдеться про те, що 51 прокурор на Хмельниччині, серед яких і керівник обласної прокуратури Олексій Олійник, отримали фальшиві довідки про інвалідність другої групи, що дало їм можливість отримувати відповідні пенсії. Бутусов представив список цих прокурорів. Багато медіа висвітлили цю та інші ситуації, коли чиновники в різних регіонах незаконно отримували документи про інвалідність, що дозволяло їм уникати мобілізації та отримувати пенсії за інвалідністю, навіть якщо вони мали бронь від служби.
Це призвело до ряду важливих рішень з боку президента, уряду та Ради національної безпеки і оборони. 22 жовтня Володимир Зеленський підписав указ, який реалізує рішення РНБО "Щодо боротьби з корупцією та іншими правопорушеннями під час оформлення інвалідності для державних службовців". Відповідно до першого пункту цього рішення, РНБО рекомендує Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції та Національному антикорупційному бюро України впродовж місяця надати звіт про вжиті заходи щодо реагування та розслідування порушень, пов'язаних з оформленням інвалідності для посадових осіб. На основі отриманих результатів "слід запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення".
Відповідно до пункту 2 рішення РНБО, Кабінет Міністрів України має протягом тижня організувати створення робочих груп для перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності для державних службовців. У складі цих груп братимуть участь Міністерство охорони здоров'я, Державне бюро розслідувань, Служба безпеки України, Національна поліція та військово-цивільні адміністрації. Окрім цього, Пенсійний фонд України спільно з представниками ДБР, Національної поліції та СБУ повинен провести аудит пенсійних виплат, призначених посадовцям за інвалідністю, протягом одного тижня. Міністерство охорони здоров'я разом з Міністерством цифрової трансформації також мають впродовж двох тижнів підготувати і представити Уряду "план цифровізації всіх етапів роботи медико-соціальних експертних комісій".
За частиною "д" пункту 2 рішення РНБО, Кабінет міністрів України також повинен забезпечити:
Спільно з Міністерством охорони здоров'я України впродовж місяця буде підготовлено законопроєкт, що вносить зміни до низки законів України. Основною метою цього проєкту є впровадження оцінки осіб з обмеженими можливостями у повсякденному житті, що є частиною термінового реформування системи медико-соціальної експертизи в країні. Зокрема, планується ліквідація медико-соціальних експертних комісій, що відбудеться 31 грудня 2024 року.
Серед основних функцій цих комісій є встановлення категорій інвалідності, оцінка рівня непрацездатності та визначення потреб у протезуванні і реабілітаційних заходах. Кабінет Міністрів України має терміново розробити і подати на розгляд Верховної Ради нові законопроєкти, що регулюють порядок визначення непрацездатності, соціальні гарантії для працівників реформованих комісій, а також питання нарахування заробітних плат і пенсій для працівників прокуратури тощо.
У своєму відеозверненні від 22 жовтня Володимир Зеленський зазначив, що однією з причин ухвалення цього рішення стали випадки, коли деякі посадові особи отримували підроблені статуси інвалідності завдяки своїм зв'язкам. Він також підкреслив, що справжні ветерани, які зазнали поранень під час бойових дій, часто стикаються з труднощами у отриманні належного статусу інвалідності та відповідних виплат. Президент наголосив на необхідності впровадження цифрових технологій для покращення процесу визначення інвалідності, що допоможе уникнути зловживань і зробить систему більш прозорою.
"Існує безліч випадків, які свідчать про необґрунтовані інвалідності серед працівників митниці, податкової служби, Пенсійного фонду та місцевих адміністрацій. Це питання потребує детального та швидкого розслідування. Систему МСЕК потрібно скасувати," – наголосив Володимир Зеленський.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив, що у відповідності до указу президента було здійснено зміни в керівництві Центральної медико-соціальної експертної комісії, а також звільнено керівників відповідного департаменту Міністерства охорони здоров'я, який займається координацією роботи МСЕК. Протягом наступних трьох місяців планується проведення перевірок і перегляд сумнівних рішень щодо інвалідності, виданих МСЕК, з особливою увагою до випадків, що стосуються державних службовців.
"Натомість буде запроваджена цифрова, прозора, європейська модель. Окрім цього, сьогодні я доручив Міністру охорони здоров'я не пізніше 1 листопада внести всі необхідні нормативні документи й законопроєкти на розгляд Кабінету Міністрів, щоб завершити реформування МСЕК і запровадження нової європейської моделі", -- йдеться у телеграм-каналі Дениса Шмигаля.
У 2024 році Служба безпеки України повідомила, що 64 співробітники медико-соціальних експертних комісій отримали підозри у вчиненні злочинів, а 9 осіб вже були засуджені. Крім того, за ініціативою українських спецслужб було анульовано 4106 висновків про інвалідність, виданих на основі підроблених документів, -- йдеться у повідомленні, опублікованому 22 жовтня на телеграм-каналі СБУ.
Згідно з інформацією, спецслужби виявили і зупинили роботу восьми організованих злочинних груп, до складу яких входили представники МСЕК з різних частин України. Наприклад, у Харківській області було затримано 13 фахівців, в Рівненській – 29, а в Закарпатті – чотири.
У той же день, 22 жовтня, свою відставку оголосив Генеральний прокурор України Андрій Костін.
Попри те, що першоджерелами новин про корупцію у МСЕК були працівники правоохоронних органів, у проросійських телеграм-каналах державу звинувачували у бездіяльності. Компанія LetsData надала нам 296 публікацій у проросійських телеграм-каналах із повідомленнями, як пропагандисти обговорювали рішення про реформу МСЕК протягом 22 жовтня 2024 року.
У семи з цих статей йшлося про нещодавній інцидент, пов'язаний із звинуваченнями у корупції на адресу керівниці Миколаївської обласної медико-соціальної експертної комісії. Під час обшуку, проведеного 22 жовтня, співробітники СБУ виявили у неї та її сина, студента-медика, 450 тисяч доларів.
"Чиновниця отримала другу групу інвалідності як собі, так і синові — що бережеш, те й отримуєш," — йдеться у телеграм-каналі з 37 тисячами підписників.
"Ми, коли писали про те, що в містах і районах у банках закінчилися вільні скриньки, мали на увазі саме це -- все забито готівкою. Але ж крім прокуратури та МСЕК, є ще й МВС, і ТЦК з судами й іншими місцевими чиновниками...", -- прокоментували новину у телеграм-каналі з 434 тисячами підписників.
У цих і схожих повідомленнях пропагандисти намагалися подати українську державу як хронічно корумповану. Так, ніби правоохоронні органи почали займатися боротьбою з корупцією в Україні лише щойно.
"Чи можливо, що раніше ніхто нічого не знав про діяльність МСЕК? Чи справді тарифи та схеми були встановлені саме цими радянськими жінками? Ніхто не отримує жодних хабарів, так? І представники органів навіть не підозрювали про це? То в чому ж тоді сенс цього всього?" -- зазначили у телеграм-каналі "Бородатая бабушка", який має 22,9 тисячі підписників.
"Тітка з Хмельницького МСЕК -- рятівниця українців"
На даний момент законопроєкти, які реалізовують рішення РНБО щодо реформи МСЕК, ще не розроблені. Однак, прихильники певних ідей вже почали формувати аргументи для критики цієї реформи, спираючись на пропозиції українських експертів щодо змісту майбутніх законопроєктів. О 15:00, перед публікацією новин про результати засідання РНБО 22 жовтня, інтернет-видання "Українська правда" опублікувало допис голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, в якому він поділився своїм баченням реформи МСЕК. Шабунін запропонував два основні кроки для вдосконалення роботи комісій: перший - це "цифровізація процесів від діагнозу до встановлення інвалідності", а другий - проведення аудиту рішень МСЕК.
"Якщо прискорити темпи, можна досягти цих змін приблизно за два місяці. Незважаючи на те, що команда Міністерства охорони здоров'я за три роки, навіть в умовах війни, не змогла впоратися з завданням цифровізації МСЕК, в Україні існує як мінімум дві команди, які здатні сприяти швидкій реалізації цих процесів. Це команда Мінцифри під керівництвом Михайла Федорова та команда з цифрової трансформації Міністерства оборони," – зазначив Віталій Шабунін.
Однак пропагандисти почали критикувати позицію Шабуніна критикою його самого.
"На фоні безнадійної корупції було вирішено посилити контроль і щодо тих, хто намагається уникнути мобілізації, проголошеної Зеленським," – зазначили 22 жовтня у телеграм-каналі з 471 тисячею підписників, додавши, що Шабунін також ухиляється від мобілізації.
Згадався Валленберг, шведський дипломат, якого у 1945 році затримали радянські силовики. Він став відомим завдяки тому, що під час Другої світової війни продавав угорським євреям шведські паспорти, і багато хто вважає його справжнім рятівником. Натомість, тітка з Хмельницької МСЕК, що за гроші видавала довідки про інвалідність, постала у зовсім іншому світлі: її вважають злочинницею та хабарницею, а не героїнею, яка допомагала українцям, – зазначила пропагандистка та колишня українська адвокатка Тетяна Монтян, яка має пів мільйона підписників у телеграмі.
У телеграм-каналі, що має 18 тисяч підписників, обговорення "посилення заходів" супроводжувалося припущеннями щодо нестачі людей, які залишилися для мобілізації:
Як я вже зазначав раніше, намагаючись вивести з каструлі останні залишки їжі, в Україні почали перевіряти тих, хто наживається на видачі відмазок... Ті, хто витратив чималі суми, а потім не скористався можливістю виїхати з країни, тепер понесуть відповідальність за свою необачність.
Тезу про те, що "тепер українці втрачають, хоч і корумпований, але один з останніх способів уникнути могилізації", озвучили також у пропагандистському телеграм-каналі, який має 470 тисяч підписників.
Зеленський знову зайнявся "переміщенням меблів у закладі з сумнівною репутацією".
На одному з популярних телеграм-каналів, що має мільйон підписників, з'явилася інформація про те, що нібито існують "чутки" про нові ініціативи щодо боротьби з корупцією в МСЕК та фіктивними інвалідностями серед чиновників. Це трактують як свідчення того, що "Володимир Зеленський знову займається перестановками в системі, щоб відвернути увагу громадськості". Крім того, зазначається, що це може бути спробою покращити свій імідж і продемонструвати, що президент активно бореться з корупційними проявами.
У цьому й інших випадках пропагандисти намагалися розвинути тезу про "тотальну корумпованість української держави", через припущення, що "МСЕК не є органом у вакуумі", як написали у телеграм-каналі з 206 тисячами підписників. Відповідно, МСЕК була "важливою структурою в системі української влади, водночас і годуючи, і захищаючи місцевих чиновників".
"І грошові потоки та довідки, кому жити, а кому помирати, будуть тепер найімовірніше перерозподілятися не через рішення на місцях, а через неформальну структуру в Києві. Однак руйнування такого механізму не може не призвести до побічного ефекту -- зростання невдоволення від відібраної годівниці на місцях".
Пропагандисти також зазначають, що спроба впровадження реформ, ймовірно, стане ще одним фактором, який підштовхне чиновників на місцях до опору.
"Придеться заплатити ще раз і навіть більше."
У контексті реформування МСЕК, пропагандисти виявили можливість для особистої вигоди. Один з них, який має 474 тисячі підписників у Telegram, заявив, що "всі, хто вже заплатив за довідки, знову будуть змушені викласти гроші, і суми будуть значно більшими".
У телеграм-каналі, який налічує 470 тисяч підписників, Володимира Зеленського назвали вигодонабувачем, що отримує переваги від нових можливостей для корупційних схем.
Отже, мова йде не лише про скасування МСЕК, а й про утворення нового органу, який його замінить. Цей новий орган, зрозуміло, буде повністю під контролем Зеленського та його команди. Корупційні схеми залишимо для "своїх", а питання інвалідності максимально обмежимо, створюючи лише видимість активності. Це справжня театральна вистава!
За дві години там же написали: "Як засвідчили останні кілька років, в Україні немає нічого більш корупційного і неефективного, ніж "європейська цифровізація та прозорість"".
У тому ж ключі пропагандистка Тетяна Монтян зауважила, що "жодна з значущих реформ, ініційованих після Євромайдану, не принесла позитивних результатів":
Зазвичай результатом таких змін ставало вигнання з "реформованих" сфер останніх компетентних спеціалістів, яких замінювали ненажерливі недоумки. Це призводило до того, що навіть ті системи, які ще якось функціонували, повністю виходили з ладу, а розміри хабарів і відкатів збільшувалися в декілька разів.
У своєму дописі Монтян завершує словами, що "немає жодних підстав вважати, що ситуація з МСЕК зміниться".
В іншому телеграм-каналі зі 113 тисячами підписників також критикували саму ідею реформи: "У державі внаслідок приходу до влади безконтрольних дилетантів повністю розвалені державне управління та правоохоронна система. У цих умовах будь-які їхні радикальні "реформи" за визначенням можуть призвести лише до погіршення ситуації".
"Представники Западу противостоят Банковой"
У контексті реформи МСЕК пропагандисти знову використали традиційний прийом для дискредитації української держави, поширюючи тези про "зовнішнє управління". Зокрема, у популярному телеграм-каналі з 127 тисячами підписників з'явилася інформація про "кулуарні чутки" щодо можливого звільнення міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка. За їхніми словами, це пов'язано з наміром Офісу президента контролювати процес видачі ліцензій на вирощування і продаж коноплі, а приводом для цього стали викриття корупційних схем у МСЕК. Проте, на думку пропагандистів, Ляшко "запустив контрзаходи". Вони стверджують, що він є представником західного лобі, і що всередині системи триває значна боротьба за сфери впливу, схеми та "потоки".
Іншим "ставлеником Заходу" у дискусіях щодо реформ в Україні називають керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Наприклад, у регіональному проросійському телеграм-каналі стверджують, що 22 жовтня в Україні розпочалася "зачистка силових структур". Це, на думку авторів, вказує на конфлікт між "повністю підконтрольною Банковій РНБО" та "західними кураторами ЗеЄрмака". Крім того, є припущення, що результати реформи можуть призвести до масових звільнень.
"З 31 грудня 2024 року МСЕК буде ліквідовано, натомість буде створено новий орган, під повним контролем Банкової. Одночасно тисячі чиновників місцевих адміністрацій, прокурорів, високопосадовців поліції та співробітників СБУ втратять свої посади. Інвалідності з них буде скасовано, а виїзд за кордон стане неможливим: вгадали, куди ж їх відправлять? І найголовніше – звичайні українці будуть у захваті від такої "чистки", – зазначено в регіональному проросійському телеграм-каналі з 44 тисячами підписників."
Однак автори повідомлення телеграм-каналу, який пропагандисти подають як регіональний, заплутались у структурі державних органів України. На вулиці Банковій у Києві розташований Офіс президента України. Андрій Єрмак є керівником Офісу президента України. Президент України є Головою Ради національної безпеки й оборони України. До неї також входить Андрій Єрмак і члени Кабінету міністрів України. Склад Кабміну формує Верховна Рада України. У чинному скликанні Верховної Ради більшість має партія "Слуга народу", яка висунула Володимира Зеленського у Президенти України. Таким чином, пропагандисти намагалися показати протиборство у дуже близьких і взаємопов'язаних і підзвітних парламенту державних інституціях.
Пропагандисти також намагалися знецінити ініціативи щодо реформування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Інформація про злочини, вчинені кількома десятками чиновників, що представляють ці комісії, підтверджує наявність корупційних схем у цій сфері і вказує на інтереси певних осіб, які отримують вигоду від цих зловживань, серед інших державних службовців та громадян. Проте пропагандисти роблять спроби узагальнити ситуацію, стверджуючи, що вся державна система є корумпованою. Важливо зазначити, що джерела інформації про арешти працівників МСЕК походять також від державних органів — правоохоронців. Крім того, реакція правоохоронних органів на публікацію Юрія Бутусова, яка закликала перевірити інвалідності прокурорів та інших державних службовців, може свідчити про наміри представників влади боротися з корупцією. Однак, метою пропагандистів залишається знецінення цих зусиль та маніпуляція фактами, щоб переконати суспільство в тотальному корупційному занепаді держави.
Станом на 2 травня 2024 року, згідно з даними Національного агентства України з питань державної служби, в Україні налічувалося 159333 державних службовців, які виконували різноманітні завдання. Проте, для підвищення рівня недовіри до державних інститутів, пропагандисти акцентували увагу на певних аспектах діяльності держави.
Щоб бути в курсі найважливіших публікацій Центру досліджень "Детектора медіа", приєднуйтесь до нашої розсилки. Вона виходить раз на два тижні.