Кабінет Міністрів України - Охорона прав військовослужбовців: безкоштовна юридична підтримка
Усі військовослужбовці (-виці) можуть отримати безоплатну первинну правничу допомогу, що включає такі види правничих послуг: надання правової інформації; надання консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правничої допомоги та медіації.
У разі необхідності надається підтримка в оформленні статусу учасника бойових дій (УБД).
Ветерани війни також мають право на безкоштовну вторинну правову допомогу, яка включає в себе: захист своїх інтересів, представництво прав осіб, що мають право на таку допомогу, в судах, державних установах, органах місцевого самоврядування та перед іншими особами, а також підготовку процесуальних документів.
Входы
Система надання безкоштовної правової допомоги реалізує ряд ініціатив, спрямованих на підтримку військовослужбовців. Серед них - функціонування консультаційних пунктів, які забезпечують доступ до безкоштовної правничої допомоги в різноманітних установах, а також активне інформування військовослужбовців та їхніх родин про їхні права. Ця інформація поширюється через цифрові платформи, такі як соціальні мережі та онлайн-медіа.
Консультаційні пункти
З метою наближення правничих послуг система надання БПД забезпечує роботу консультаційних пунктів доступу до безоплатної правничої допомоги, зокрема в приміщеннях військових частин, комісаріатів, госпіталів, ветеранських просторів, громадських та благодійних організацій, які опікуються захистом прав та інтересів зазначеної категорії осіб, та інших установ.
В процесі функціонування цих центрів доступу військовослужбовці мають можливість отримати безкоштовну первинну юридичну консультацію.
Наприклад, подібні пункти доступу активно працюють у лікарнях Закарпатської, Львівської, Кіровоградської, Житомирської, Вінницької, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернігівської та Черкаської областей.
Військовослужбовці також мають можливість отримати безоплатну правову допомогу під час роботи консультаційних центрів, що діють у приміщеннях ЦНАПів, сільських і селищних радах, територіальних громадах, а також у спеціалізованих установах, які надають підтримку ветеранам та іншим категоріям громадян.
Приклади
Майданчик підтримки родин військовослужбовців "Зможемо" у Конотопі
Юристи Конотопського бюро правової допомоги надають консультації військовим та їхнім родинам, організують правопросвітницькі активності, а також розважальні та інтелектуальні ігри для дітей військовослужбовців, такі як "Правова важниця" та "Що? Де? Коли?".
Юридична підтримка в "Прозорому Офісі" Дніпра
Двічі на тиждень фахівці юриспруденції в рамках системи безоплатної правової допомоги проводять консультації для громадян у Центрі надання адміністративних послуг "Я-Ветеран". Для зручності клієнтів були створені технічні та інформаційні картки, що описують адміністративні послуги, а також правова допомога була інтегрована у список послуг ЦНАП.
Інформаційний ресурс, призначений для військовослужбовців, ветеранів, а також для родин загиблих бійців і військовополонених, що проживають на території Миколаївської області.
Співробітники служби безоплатної правової допомоги в Миколаївській області активно беруть участь у формуванні нової платформи. Основною метою цієї ініціативи є об'єднання ресурсів державних установ, громадських організацій, бізнес-структур, банків та міжнародних партнерів, щоб громадяни мали змогу оперативно отримувати необхідну допомогу, що буде під суворим контролем якості.
"Ветеранське об'єднання психосоціальної підтримки учасників бойових дій" в Ужгороді
Це спільнота, яка надає можливість кожному військовослужбовцю та ветерану отримати підтримку, знайти безпечний простір, ділитися досвідом та отримувати корисні відомості, а також відчувати себе в комфортному середовищі. Допомога доступна також для їхніх родин, включаючи сім'ї загиблих, зниклих безвісти та військовополонених.
У рамках діяльності Хабу відкрито консультаційний центр, що забезпечує безкоштовну правову підтримку. Щомісяця юристи з Ужгородського бюро правничої допомоги проводять консультації для відвідувачів ветеранської спільноти.
Юридична підтримка у центрах для ветеранів "Ветеран PRO" у Броварах та Борисполі.
Двічі на місяць юристи, які відповідають за систему безоплатної правової допомоги, організовують консультаційні пункти в приміщеннях Ветеранських центрів. Вони надають підтримку військовослужбовцям, ветеранам та їхнім родинам, вирішуючи питання, пов’язані з досудовими спорами, надаючи правову консультацію та готуючи необхідні юридичні документи. Це сприяє допомозі як мобілізованим, так і демобілізованим військовим, родинам загиблих захисників і захисниць, рідним полонених солдатів ЗСУ, а також тим, хто шукає безвісти зниклих захисників.
Юридичні послуги для ветеранів, що надаються у реабілітаційному відділенні багатопрофільної лікарні.
Військовослужбовці з пораненнями та ветерани війни, які лікуються в реабілітаційному відділенні багатопрофільної лікарні Звенигорода отримують правничу допомогу від юристів Звенигородського бюро правничої допомоги. Ця ініціатива була реалізована завдяки співпраці Звенигородської міської ради, відділу ветеранської політики, ГО "Сила Звенигородщини" та Звенигородського бюро правничої допомоги. Вона має на меті допомагати військовим вирішувати проблеми із затримками виплат, соціальними гарантіями та іншими правовими питаннями.
Спільна діяльність з громадською організацією "Об'єднання захисників України та їхніх сімей" у Хмельницькому регіоні.
Шепетівський відділ надання безоплатної правничої допомоги співпрацює з ГО "Об'єднання захисників України та їх родин", яка надає підтримку Захисникам та Захисницям України, їхнім родинам через просвітницьку, правозахисну, соціально-економічну та благодійну діяльність, сприяє правовому захисту Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, надає підтримку батькам, дружинам та дітям членів родин на війні, захищає інтереси жінок-військовослужбовиць, створює території жінок, які втратили на війні чоловіків. У межах цієї співпраці проводяться спільні правопросвітницькі заходи та перенаправлення клієнтів до бюро правничої допомоги.
Юристи, що працюють в рамках системи безоплатної правової допомоги, активно беруть участь у реалізації політики підтримки ветеранів у Коростенській громаді Житомирської області.
Вони взаємодіють з відділом щодо ветеранської політики при Коростенській міській раді, що займається питаннями, пов'язаними з учасниками бойових дій, ветеранами війни та родинами загиблих Захисників і Захисниць України. У рамках цієї співпраці юристи пропонують безкоштовні юридичні послуги шляхом перенаправлення.
Безкоштовна юридична підтримка для військовослужбовців під час медичної реабілітації в Чернігівській області.
Юристи системи безкоштовної правової допомоги регулярно здійснюють візити до реабілітаційного центру для військовослужбовців, де проходять лікування українські захисники, які перебували на передовій. Програма їхньої реабілітації складається з трьох основних компонентів: психологічного, фізичного та соціально-правового, з реалізацією яких активно сприяє Чернігівський відділ безкоштовної правової допомоги.
Правопросвітницькі заходи, які проводила система надання БПД на підтримку військових
Для забезпечення більш високого рівня правової свідомості та інформованості військовослужбовців, ветеранів і їхніх родин, система надання безоплатної правової допомоги постійно реалізує просвітницькі заходи: публікує юридичні консультації, надає інформацію про право на безкоштовну правову допомогу, а також демонструє успішні приклади надання такої допомоги військовослужбовцям.
У 2024 році на платформах соціальних мереж системи безоплатної правової допомоги було розміщено 62 публікації, присвячені правам військовослужбовців та їх родин. Крім того, у медіа з'явилося 130 спеціалізованих статей на цю тематику. Також інформаційні матеріали були опубліковані на офіційному веб-сайті системи БПД та на ресурсах партнерських організацій.
Окрім цього, у 2024 році було розроблено та розповсюджено:
Зібрання матеріалів для військових та їхніх родин: документи, запити, рекомендації.
- Інформаційні брошури для військових, створені у співпраці з громадською організацією "Принцип";
- Збірку успішних справ надання правничої допомоги військовослужбовцям, членам сімей загиблих, зниклих безвісти та полонених.