"Спостерігається негативна тенденція": заступник керівника Міністерства внутрішніх справ поділився інформацією щодо проблеми незаконного обігу зброї в Україні.
В Україні спостерігається зростання нелегального обігу зброї. У 2019 році правоохоронні органи конфіскували приблизно 100 одиниць незареєстрованих автоматів, тоді як у 2023 році цей показник зріс до 1567 одиниць.
Цю інформацію озвучив Богдан Драп'ятий, заступник міністра внутрішніх справ. Він підкреслив, що хоча дані про незаконний обіг зброї "можуть коливатися", на них значно позначається активна фаза повномасштабного конфлікту між Росією та Україною.
"Спостерігається негативна тенденція щодо зростання нелегального обігу зброї. Якщо порівняти, скажімо, період повномасштабної війни з 2019 роком, то ми можемо відзначити зростання випадків конфіскації незареєстрованої зброї у населення", - підкреслив пан Драп'ятий.
Протягом цього року правоохоронні органи відкрили 4700 кримінальних справ відповідно до статей 263 та 263-1 Кримінального кодексу, що стосуються "незаконного обігу зі зброєю, боєприпасами або вибуховими матеріалами".
"Безумовно, до початку повномасштабної війни цифри були істотно нижчими. Проте, з тих 4700 кримінальних справ, у 3797 випадках підозри були вручено особам, а 3212 справ вже направлено до суду", - зазначив представник влади.
Пан Драп'ятий зазначив, що спостерігається збільшення випадків кримінальних злочинів, пов'язаних із використанням вогнепальної зброї.
"Очевидно, що найбільший обсяг вилученої зброї фіксується в областях, що безпосередньо межують із зонами бойових дій. Це стосується Донецької, Харківської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Натомість, найменше випадків вилучення зброї спостерігається на заході країни, зокрема в Закарпатті, Івано-Франківщині та Чернівцях," - підкреслив він.
Тобто, наразі головним шляхом потрапляння незареєстрованої зброї до українців є райони ведення бойових дій. Проте, фіксуються випадки, коли організовані злочинні організації займаються торгівлею зброєю. У таких випадках злочинці, як правило, використовують схрони зброї.
Наприклад, між 2019 і 2022 роками правоохоронні органи фіксували лише поодинокі випадки виявлення схронів, тоді як у 2023 році було виявлено вже 117 таких місць. Протягом десяти місяців 2024 року їх кількість зросла до 137. У цих схронах було знайдено 308 одиниць автоматичної зброї, 106 одиниць іншої вогнепальної зброї, 4 136 гранат, 220 гранатометів, сотні тисяч набоїв та різноманітні боєприпаси, а також понад тонну вибухових матеріалів, - зазначив працівник правоохоронних органів.
Проте, як зазначає пан Драп'ятий, "немає жодних прямих ознак, що свідчили б про погіршення криміногенної ситуації в даний момент".
"Ми не спостерігаємо існування банд, які б тероризували населення, займалися рекетом, шантажем чи здійснювали інші протизаконні дії. Більше того, якщо аналізувати статистику злочинів, таких як розбій, грабежі та крадіжки, то в умовах повномасштабної війни ми, навпаки, фіксуємо їх зменшення," - підкреслив він.
За інформацією OBOZ.UA, на 31 жовтня в Україні нараховується більше 1,4 мільйона одиниць зброї. Проте на цю дату в Єдиному реєстрі зброї було зареєстровано тільки 750 тисяч записів.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко раніше зазначив, що українці висловлюють готовність до легалізації зброї після закінчення війни. Проте, за його словами, спочатку слід провести спеціалізовані курси з безпечного використання зброї, а також забезпечити її зберігання в окремих, спеціально відведених місцях.