До 12 годин без електрики. Як довго триватимуть суворі графіки відключень в Україні?
Атака на енергетичну інфраструктуру 28 листопада: які наслідки вже відомі.
У ніч та ранок 28 листопада російські війська здійснили комплексний напад, використовуючи різні типи ракет та ударні безпілотники. Згідно з даними Повітряних сил, було запущено 97 дронів та 91 ракету, з яких вдалося перехопити 76 ракет і 35 "шахедів". Решта безпілотників визнані "локаційно втраченими".
Одинадцята з початку року масована атака була спрямована проти об'єктів енергетики.
"У декількох регіонах було зафіксовано атаки з використанням ракет 'калібр' з касетними боєприпасами, які вражали цивільну інфраструктуру. Ці касетні елементи суттєво ускладнюють роботу наших рятувальників та енергетиків у ліквідації наслідків удару, що є підступною ескалацією терористичних дій з боку Росії", - зазначив президент Володимир Зеленський.
Атака вразила енергетичні інфраструктури по всій території України, що змусило оператора передачі "Укренерго" запровадити заходи екстреного відключення електроенергії. Генеральний директор компанії YASNO, яка обслуговує споживачів у Києві, Дніпропетровській та Донецькій областях, Сергій Коваленко, зазначив, що ситуація була настільки критичною, що, згідно з первинними оцінками, аварійні відключення могли тривати до 20:00.
В результаті атаки постраждали 14 регіонів. На щастя, немає загиблих, однак одна людина отримала травми в Одеській області. Згідно з інформацією ДСНС, зазнали пошкоджень інфраструктурні об'єкти в Рівненській, Львівській, Кіровоградській, Київській, Волинській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Миколаївській та Вінницькій областях.
Що стосується конкретно енергетики, то, як повідомили в "Укренерго", пошкоджено об'єкти одразу у кількох регіонах. Щойно минула загроза повторних прильотів, рятувальники та ремонтні бригади розпочали усунення наслідків.
Сотні тисяч українців залишаються без електрики. Зокрема, більше ніж 500 тисяч у Львівській області, понад 200 тисяч у Вінницькій, а в Рівненській на ранок без світла опинилося майже 700 населених пунктів.
Дізнайтеся більше в статті "Під загрозою енергетичної системи: які наслідки масованого обстрілу України".
На сьогоднішній день важко визначити ступінь завданих руйнувань, а також те, які конкретно об’єкти стали мішенню для ворожих атак — чи йдеться про генерацію, чи про системи розподілу, підкреслює Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів НТЦ "Психея".
"Ймовірно, атака була масштабною. Хоча ще зарано оцінювати наслідки, проте кількість впроваджених запобіжних заходів свідчить про серйозність загрози, яка виникла вранці та вночі", - зазначив він у коментарі для РБК-Україна.
Згідно з інформацією, наданою Повітряними силами, відбулися удари по електричним підстанціям. Всього зафіксовано 12 попадань, основна частина з яких припала на об'єкти паливно-енергетичної інфраструктури. Крім того, компанія "Нафтогаз України" також підтвердила, що її об'єкти стали мішенню для атаки.
Водночас, попереднє передбачення щодо можливих аварійних відключень до 20:00 не справдилося, і вже ближче до обіду ці відключення були скасовані. Всі споживачі в Україні знову перейшли на графіки погодинних відключень електроенергії, які, варто зазначити, значно суворіші порівняно з тими, що діяли до атаки 28 листопада.
Згідно з новими розкладами, електропостачання може бути відсутнім протягом значної частини доби. Наприклад, у Києві в окремих зонах відключення тривають з 7 до 12 години. Подібні обставини спостерігаються також у Київській, Дніпропетровській та Одеській областях.
Не більше трьох годин поспіль відключатимуть споживачів у Тернопільській області, але загалом сьогодні світла не буде по 7-8 годин. Також по 6-8 годин із перервами світла не буде у Львівській, Черкаській, Закарпатській та більшості інших областей України. Трохи краща ситуація в Житомирській області, де споживачів відключатимуть лише на 2-4 години з перервами.
Ситуація залишається динамічною, тому час відключення електроенергії та масштаб обмежень можуть змінюватися протягом дня. Всі актуальні дані та оновлені графіки доступні на офіційних ресурсах обленерго, зокрема на їхніх веб-сайтах, сторінках у Facebook та каналах у Telegram.
В "Укренерго" окремо звертаються до громадян з проханням утриматися від використання потужних електроприладів у період з 15:00 до 22:00. Крім того, закликають економити електричну енергію.
До завершення доби в Україні буде реалізовано три етапи відключень електропостачання для побутових споживачів. Це може призвести до того, що без електрики люди залишаться на протязі 12 годин у день.
Сьогодні надійшла інформація про напад на два енергетичних об'єкти у Львівській області, що може призвести до тривалих та суворих відключень електрики в цьому регіоні. Станом на 12:00 повністю знеструмлено близько 400 населених пунктів, а ще приблизно тисяча - частково. "Схоже, що найближчими днями, якщо не тижнями, нам доведеться дотримуватись досить жорстких графіків електропостачання," - зазначив перший заступник голови обласної адміністрації Андрій Годик.
Поки не зрозуміло, чи дійсно Львівська область і вся Україна довго будуть на жорстких графіках, пояснює Геннадій Рябцев.
"Суть у тому, що на даний момент заяви від керівників адміністрацій не спираються на результати оцінки пошкоджень, моніторингові дані чи прогнози. Це, скоріше, емоційні реакції. Важко сказати, чи хтось із них дійсно знає, що відбуватиметься насправді. Тепер слово за енергетиками, які повинні оцінити наслідки пошкоджень, систематизувати їх та змоделювати ситуацію на найближчі дні," - підкреслив експерт.
Проте, згідно з досвідом, для стабілізації енергетичної системи зазвичай необхідно від одного до двох тижнів.
"Отже, цілком можливо, що в найближчі тижні заходи можуть стати ще суворішими. Якою мірою вони посиляться, стане зрозуміло лише після аналізу наслідків атак," - зазначив він.
Масштабна атака, що відбулася 28 листопада, стала вже другою за два тижні. Проте Рябцев не спішить робити висновки про можливе погіршення ситуації. "Не вважаю, що ми спостерігаємо якусь певну тенденцію. Принаймні на даний момент. Всі знали, що росіяни не зупиняться на одному чи двох ударах по енергетичній інфраструктурі", - зазначив він.