Державна регуляторна служба: Досягнення 2024 року | UACRISIS.ORG
У 2024 році Державна регуляторна служба України розглянула більше тисячі регуляторних документів, що надійшли як від центральних органів виконавчої влади, так і від органів місцевого самоврядування. Про це під час публічного річного звіту повідомив керівник служби Олексій Кучер.
Як зазначив він, у список п'яти найбільших регуляторів потрапили Міністерство охорони здоров'я, Міністерство інфраструктури, Міністерство економіки, Міністерство екології та Міністерство енергетики.
Кількість відмов в погодженні регуляторних актів зросла майже вдвічі - з 8 % у 2023 році до 15 % у минулому. Основні причини - неврахування громадської думки регулятором та низький рівень підготовки регуляторних актів.
"Історично склалося так, що основний документ, який є частиною підготовки регуляторного акту, а саме аналіз регуляторного впливу, не отримує належної уваги з боку регулятора. Ми докладаємо всіх зусиль, щоб змінити цю ситуацію," - зазначив Олексій Кучер.
Що стосується регуляторних документів органів місцевого самоврядування, то в умовах воєнного стану громадам дозволено ухвалювати певні термінові та суттєві рішення, не дотримуючись вимог регуляторного законодавства.
Керівник міністерства підкреслив, що це є тимчасовим заходом, адже документи, прийняті за спрощеною процедурою, мають обмежений термін дії.
Він також підкреслив, що існують випадки зловживання цим механізмом: місцева адміністрація застосовує його для всіх рішень без винятку. Як наслідок, лише 20% місцевих органів влади у 2024 році подавали проєкти своїх регуляторних актів.
Олексій Кучер підкреслив, що у 2021 році, до початку повномасштабного вторгнення, активність місцевих органів самоврядування становила 60%. Він також виділив п’ять областей з найнижчими показниками цієї активності: Донецька, Закарпатська, Чернівецька, Херсонська та Волинська. Кучер зазначив, що може зрозуміти труднощі, з якими стикаються Донецька та Херсонська області через бойові дії, але ситуація в західних областях викликає у нього стурбованість і обурення.
До зіставлювальної інформації можна включити і дані про кількість перевірок, що проводяться контролюючими органами Державної регуляторної служби. У 2024 році дане відомство здійснило 140 перевірок, що у два рази більше, ніж у попередньому періоді. При цьому 80% перевірок виявили порушення з боку контролюючих органів, внаслідок чого було складено 119 актів реагування.
Суттєве місце у публічного звіті зайняв напрямок міжнародної діяльності. І тут Державній регуляторній службі є чим пишатись. Україна отримала запрошення стати учасником Комітету Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Цьому передувала понад 3-річна системна робота Уряду та Державної регуляторної служби України.
Запрошення приєднатися до Комітету ОЕСР надасть Україні можливість удосконалити свою регуляторну систему, зробивши її більш надійною та ефективною. Це також сприятиме відновленню країни після війни та полегшить її інтеграцію в Європейський Союз.
Зупиняючись на пріоритетах відомства на 2025 рік, Олексій Кучер відніс до них подальшу дерегуляцію та зниження регуляторного навантаження на бізнес, запуск в тестовому режимі Регуляторного порталу, поглиблення співробітництва з ОЕСР та міжнародними партнерами, запровадження механізму досудового оскарження рішень дозвільних органів і посилення відповідальності державних органів за порушення в сфері регуляторної політики та дерегуляції, державного нагляду і контролю, ліцензування та дозвільної системи.