Чи готові інвестори робити вкладення в Україну в умовах війни?
Агропромисловість і ринок нерухомості в Україні вважаються найбільш перспективними для інвестицій. Ті, хто залишиться в країні після закінчення війни, отримають найкращі можливості для розвитку.
Кількість іноземних підприємств, які прагнуть інвестувати в нашу країну, продовжує зростати, незважаючи на агресію Росії в Україні. Це підтверджують дані "Індексу інвестиційної привабливості України", оприлюднені Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА) у співпраці з міжнародною компанією NEQSOL Holding.
Згідно з інформацією, наданою ЄБА, у 2024 році інтегральний показник "Індексу інвестиційної привабливості України" зріс з 2,44 до 2,49 балів із можливих 5. Це порівняння проводиться з даними 2023 року. Дослідники підкреслюють, що загальна оцінка інвестиційної привабливості України за період 2023-2024 років повернулася на рівень 2020 року, коли світ зіткнувся з пандемією Covid-19.
Попри війну в Україні, іноземні компанії не зупиняють свою діяльність і продовжують інвестувати в національну економіку. У порівнянні з 2023 роком, частка компаній, що вже працюють на українському ринку, зросла з 57% до 70%.
Проте кількість керівників компаній, які вважають інвестиційний клімат України сприятливим, за цей рік знизилась з 84 до 79%. Хоча частка керівників, які вважають інвестиційний клімат вкрай поганим, зменшилась до 20%, у порівнянні з 53% у 2022 році.
Міжнародні дослідження показали, що скептицизм у колах потенційних інвесторів в українську економіку зменшився фактично вдвічі, порівняно з 2023 роком. Це зумовлено тим, що інвестори отримують прибуток внаслідок зростання попиту на товари всередині країни. Зокрема, зростання попиту відбувається на тлі підвищення фінансової підтримки України з боку міжнародних партнерів.
Експерти Європейської бізнес-асоціації оприлюднили дані про негативні тенденції в інвестиційному середовищі України. За результатами опитування, лише 12% підприємств відзначили помітне поліпшення інвестиційних умов, тоді як 39% не спостерігали жодних змін протягом останнього року. Ще 49% респондентів зафіксували певне погіршення ситуації для інвестицій. Крім того, 49% опитаних вважають, що спад інвестиційного клімату в Україні триватиме й у наступному році.
Основним фактором, що суттєво знижує інвестиційну привабливість України, безсумнівно, є збройна агресія Російської Федерації. На другому місці в цьому списку розташована корупція, а третє місце займає неефективна судова система. Завершують п'ятірку негативних чинників тіньова економіка та регулярні ракетні удари по енергетичній інфраструктурі країни.
Близько 81% опитаних керівників компаній відзначили обмеження валютних операцій в Україні як негативний фактор інвестування. Збитковість внаслідок боїв відзначили 54% опитаних компаній, чверть з яких зверталася до правоохоронних органів і ще 11% планують це зробити. Лише 3% опитаних керівників компаній зверталися до міжнародних судів.
Інвестиційний клімат в Україні демонструє кілька позитивних змін. Керівники компаній, які мають намір вкладати кошти в українську економіку, підкреслюють важливість отримання Україною статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Ганна Дерев'янко, виконавча директорка Європейської бізнес асоціації, зазначає, що це є суттєвим позитивним чинником, який залишається стабільним протягом трьох років.
Серед різноманітних позитивних аспектів, що впливають на інвестиційний клімат України, варто відзначити скасування квот і мит на експорт українських товарів. Інтеграція до європейської об'єднаної енергосистеми та безвізовий режим для транспорту з Європейським Союзом лише підсилять привабливість нашої країни для інвесторів.
Як наслідок, попит на українську продукцію та послуги всередині країни зростає. Цей фактор підвищує прибутковість інвесторів.
"Прихильники криптовалют зазначають, що в Україні існує певна свобода та відсутність регуляцій у сфері криптоплатежів, особливо в контексті P2P-транзакцій."
Згідно з оцінками експертів Dragon Capital, після закінчення війни в Україні обсяги західних інвестицій в українську економіку істотно збільшаться. Позитивний підсумок переговорів щодо інтеграції України в Європейський Союз лише сприятиме цьому процесу.
Експерти Європейської бізнес-асоціації підкреслюють, що компанії, що входять до складу асоціації, змогли адаптуватися до складних умов ведення бізнесу в Україні в умовах повномасштабної агресії з боку росії. Однак основною перешкодою для бізнесу є не стільки війна, скільки тіньова економіка. Додатково, підвищення податкового навантаження на легальний бізнес ускладнило діяльність для інвесторів.
Наразі прибутковий бізнес в Україні мають інвестори, які вже мають досвід роботи в умовах війни та розуміють, як працює український ринок. Зазвичай ці ж інвестори присутні паралельно і на міжнародних ринках. Створення відповідних інструментів та преференцій дасть змогу поліпшити інвестиційну привабливість України.
Здатність компаній налаштовувати свою діяльність під умови ведення бізнесу в Україні відкриває нові можливості для підвищення інвестиційної привабливості країни. Хоча з 2008 року значення цього індексу так і не перевищило 4 бали, сьогодні можна спостерігати позитивні зміни.
Якщо до повномасштабного вторгнення рф в Україну у нас з проблем в інвестиційній привабливості була лише корупція та недостатньо ефективна система правосуддя, сьогоднішні реалії принесли для потенційних інвесторів ще й воєнні ризики. Наслідком війни в Україні є переддефолтний стан економіки. В той же час, попередні ризики нікуди не зникли.
Для багатьох традиційних західних інвесторів інвестування в українську економіку під час війни виглядає як майже нездійсненне завдання. Тим не менш, незважаючи на наявні ризики, деякі інвестори все ж знаходять можливості. Вони усвідомлюють, що ті, хто залишиться в Україні до завершення конфлікту, зможуть скористатися найпривабливішими перспективами. А це, в свою чергу, обіцяє значні фінансові вигоди.
Агросектор залишається одним з найперспективніших напрямків для інвестицій в Україні. Країна володіє найбільшими запасами чорноземів у світі, а її клімат створює ідеальні умови для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур. Незважаючи на військові дії, в Україні триває розвиток новітніх технологій обробки ґрунтів. Це призводить до зростання привабливості та вартості сільськогосподарських земель, а також збільшення інвестицій у цей сектор. Варто підкреслити, що мова йде про землі, які розташовані на достатній відстані від зон бойових дій.
Одним з найперспективніших напрямків для інвестицій є сектор нерухомості, який активно розвивається у західних областях України, зокрема в Закарпатті та Чернівцях. Ці регіони стали осередком для підприємств, які переїжджають з таких областей, як Запоріжжя, Харків, Дніпро та Донеччина. Потреба в житловій та комерційній нерухомості виникає не лише у бізнесу, але й у їх працівників. Як зазначають багато юристів нашої компанії, це призведе до зростання цін на оренду та купівлю нерухомості. Подібна тенденція спостерігається також у Києві, де орендна плата невпинно зростає.
Значний потенціал має і IT-сектор України. На сьогодні у нас один з найнижчих відсотків зайнятих в цій галузі. В той час як в Євросоюзі середній відсоток зайнятих і ІТ-сфері складає 4,8%, в Україні станом на 2023 рік цей показник був на рівні 2,7%. Серед країн ЄС Україна випереджає лише Румунію та Грецію. Саме тому ІТ-сектор України є доволі перспективним напрямком для інвестування, враховуючи те, що він не потребує суттєвих перших витрат.
Після закінчення військових дій в Україні, прогнозується, що значні капіталовкладення будуть направлені на відновлення ключової інфраструктури, житлових об'єктів, доріг та міст. Це, в свою чергу, призведе до зростання попиту на будівельні матеріали. Таким чином, відкриваються нові суттєві можливості для інвесторів.
Ми також переконані, що з моментом вступу в силу Закону України "Про віртуальні активи" бюджет почне отримувати нові податкові надходження від операцій з криптовалютами, що, в свою чергу, сприятиме залученню значних інвестицій у сфері криптоактивів в Україні.