За газ в опалювальний період – по 7,188 грн за кубометр
З урахуванням цього тарифу і виставили рахунки власникам незареєстрованих котлів
Після травневих свят закарпатці отримали квитанції, в яких суми до сплати випливали вже з нових, підвищених цін на газ. І для багатьох краян побачені цифри стали шоком. До того ж частенько люди виявляли «нестиковки» зазначених обсягів використаного блакитного палива й показників своїх лічильників, ще й вартість кубометра була не тою, що очікували… Відтак із вівторка під адмінбудівлею «Закарпатгазу» почали збиратися добрячі натовпи незадоволених, які прийшли до відомства з’ясовувати стосунки. Наші журналісти теж намагалися отримати відповіді на найактуальніші питання.
«Закарпатгаз»: «Рахунки виставлені правильно, хай вас не бентежить вказана базова ціна»
Радник голови правління ПАТ «Закарпатгаз» Вікторія Томинець пояснила: «Нагадаю, у березні цього року вийшла постанова НКРЕКП №583 про затвердження нових роздрібних цін на природний газ для потреб населення. Набув чинності згаданий документ із 1 квітня, відтоді й встановлюються нові ціни. На початку травня люди отримали нові рахунки вже з їх урахуванням. Дійсно, є звернення з приводу цих квитанцій. Варто зазначити, що рахунки виставлені правильно, в них вказана базова ціна газу – 7188 грн за тисячу кубометрів. Існує пільгова вартість у конкретний період, із 1 жовтня по 30 квітня. Вона стосується лише тієї категорії населення, яка має індивідуальне газове опалення. Мова йде про ціну 3600 грн за тис. куб м на перші 200 кубів спожитого блакитного палива. Якщо використали понад цю норму – то за «надлишок» уже сплачується по базовому тарифу 7188 грн за тисячу кубометрів».
Багатьох збентежив той факт, що в квитанції вказана саме базова ціна за газ, однак якщо порахувати, то можна дійти висновку: здебільшого нарахування остаточної суми відбулося саме за пільговим тарифом у 3600 грн за тис. м куб.
Хто не отримав пільги?
Однак є чимало й тих, хто не отримав пільги. Чому? А тому, каже Вікторія Василівна, що в абонентів не зареєстровані котли. Що найцікавіше, багато хто про це дізнався буквально днями – люди свого часу нібито отримали всі дозволи, співробітники ПАТ «Закарпатгаз» опломбовували лічильники. Насправді, переконують на підприємстві, процедура легалізації котлів не така вже й проста, і багато хто зі споживачів просто її не завершив. Люди дорікають, мовляв, 5 – 7 років тому саме співробітники «Закарпатгазу» приходили й оглядали все обладнання перед тим, як пломбувати лічильник… Але нині ніхто не може пояснити, чому раніше на котли, що, фактично, не були зареєстрованими, ніхто не зважав.
Споживачі також особливо на це не звертали увагу, оскільки тарифи для тих, хто мав зареєстровані котли, і хто їх не мав, практично не відрізнялися. Нині ж без офіційної легалізації навіть у опалювальний сезон платити доведеться у 7 разів більше, ніж місяць тому. Як каже Вікторія Томинець, у такому разі вважається, що в споживача є лише плита й колонка, а для такої категорії споживачів пільги немає.
Чому лише споживачі винні?
Однак тут виникає інше питання, яке залишилося без відповіді. Навіть теоретично плита та газова колонка не можуть протягом місяця використовувати 200 – 300 кубометрів газу. Їхні потужності не розраховані на такі об’єми. Однак донині газовики без проблем нараховували сотні кубів газу на плиту й колонку, хоча, за логікою, це нонсенс.
До речі, найактуальніша проблема саме для Ужгорода, мешканці якого свого часу через неякісне централізоване теплопостачання вимушено переходили на автономне теплозабезпечення. Відбувалося це переважно 7–10 років тому, і є питання до газовиків: а чому за весь цей період вони так «неактивно» перевіряли законність встановлення тих же котлів?
Ба більше: зараз виявляється, що навіть у новобудовах, які й проектувалися з «автономками», нерідко в споживачів документи на котли є, а в газовиків, котрі газ приєднували й наявність приладів апріорі перевіряли, – нема...
Що робити з показниками?
З приводу того, що показники в рахунках багатьох закарпатців не відповідають показникам лічильника, В. Томинець каже: це не є проблемою, за бажання з квитанцією можна підійти до абонвідділу та змінити показники або ж узагалі платити за абонкнижкою.
Хоча й тут проблема: якщо прийти до «Закарпатгазу» для з’ясування обставин по рахунку, то страшно стає від черг. Постає питання: чому газовикам не піти шляхом «Закарпаттяобленерго», котре створило кол-центр, зателефонувавши до якого і реальні показники можна подати, і з’ясувати всі питання, і не витрачати час на черги... Власне так би і споживачам легше, і газовикам – менше проблем.
Повертаючись до реєстрації котлів, зазначимо: тут важко визначити єдину формулу, яким чином їх легалізувати, адже все залежить від того, яка документація вже наявна. Однак варто знати, що за найприблизнішими підрахунками легалізація котла навіть у однокімнатній оселі коштуватиме десь 3 – 3,5 тис. грн. Враховуючи, що в Ужгороді до третини котлів не зареєстровані, – це створить додаткову напругу, адже для багатьох такі суми нині є просто непідйомними.