На Закарпатті Конвертаційних центрів немає?
Карта «конвертаційних» центрів країни: в яких областях процвітають сервіси з ухилення від податків
У продовження серії матеріалів про неформальний сектор економіки України, Forbes публікує карту «конвертаційних» центрів, поки що – розкритих державними органами. Оперативними підрозділами Державної фіскальної служби за перші два місяці 2015 року були ліквідовані 12 «конвертів». Орієнтовні втрати бюджету від їх діяльності оцінюються в 382 млн гривень. Це більш ніж удвічі перевищує показники за аналогічний період року 2014-го: тоді податківці закрили 5 «конвертаційних» центрів, які завдали бюджету збитків у розмірі понад 72,3 млн гривень.
Для порівняння – за весь 2014 рік оперативними підрозділами податкової міліції ліквідовано 48 «конвертів», у 2013 році – 59. З підприємств реального сектора – користувачів «конвертів», ліквідованих у 2014 році – до бюджету стягнуто 465,9 млн гривень. На цьому тлі зрозуміло, чому основні претензії до України таких структур, як FATF, пов'язані з тим, що при високій розкриваності справ про ухилення від податків до бюджету повертаються копійки. Наприклад, тільки оборот конвертцентру, пов'язаного з CityCommerceBank і ПроФінБанком, і відомого в колах силовиків під умовною назвою «Зернотрейдери», склав 10 млрд гривень. Зазначимо – йдеться про показники тільки одного (!) центру. Тоді як силовий підрозділ податкової за весь 2014 рік повернув до бюджету півмільярда гривень по всіх розкритих в країні «конвертцентрах». Це пояснює критику FATF щодо низького рівня повернення коштів до бюджету країни.
Втім, через процвітання в Україні каналів з відпливу коштів за кордон – у тому числі, через кореспондентські рахунки в банках країн першого світу, таких як Естонія, Швейцарія, Австрія, Ліхтенштейн – процес повернення коштів в економіку і бюджет є поки що головним викликом уряду і НБУ. Наприклад, досі влада нічого не може вдіяти зі схемою з виведення коштів через Meinl Bank AG. У Національному банку України з грудня 2014 року відмовляються дати відповідь на запит Forbes, і назвати список банків, які тримали кошти на коррахунках у даній установі – хоча це питання є стратегічно важливим для безпеки країни, адже саме через ці канали йшли кошти громадян з країни.
Високий попит на послуги організацій з неформального сектора економіки України пояснюються їх зв'язком з силовими органами. За словами першого заступника Державної фіскальної служби Володимира Хоменка, послугами ліквідованих у 2014-2015 рр. «конвертаційних» центрів користувалися близько 15 000 компаній. Через них пройшло близько 22,5 млрд гривень. Крім того, за допомогою «конвертів» сформовано фіктивний податковий кредит на 6,3 млрд гривень. За його інформацією, участь у роботі центрів брали 17 банків. «Оскільки в економіці ще не створені умови для роботи тільки в «білому» сегменті, то й попит на послуги «конвертаційних» залишається дуже високим», – пояснює Хоменко, який у нещодавньому інтерв'ю Forbes приводив кілька прикладів зв'язку підприємств неформального сектора із силовими структурами.
Форбс