Обвинувачений каже що «кірєєвщина» робить шкоду Україні, а його звільнення вже вимагає Amnesty International
Івано-Франківський міський суд сьогодні обрав міру запобіжного заходу для журналіста Руслана Коцаби у вигляді тримання під вартою на час ведення слідства - 60 днів. Журналіста взяли під варту у залі суду, повідомляє Фіртка.
Руслана Коцабу звинувачують за статтями 111 (ч.1) та 114-1 (ч 1.) КК України.
Через тяжкість злочинів та інформацію про те, що Коцаба має намір виїхати на територію ДНР та ЛНР, прокурор просив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Коцаба із звинуваченнями не погоджувався. Він порівняв це засідання із судилищем часів парвління Сталіна, а в Україні влаштували гоніння за свободою слова. Свої висловлювання про мобілізацію він не вважає державною зрадою. Каже, що хоче лише наголосити, що в державі триває братовбивча війна. Відтак, він ніколи не займався "заказухами" і не вважає свою діяльність злочинною, а його робота завжди була спрямована на захист України.
Нагадаємо, нещодавно Руслан Коцаба записав відеозвернення до Президента, у якому закликав усіх адекватних людей відмовитися від мобілізації. Вчора його затримали за ухвалою суду в рамках “розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111 КК України”(державна зрада).
До того, як вдягли наручники, Руслан Коцаба встиг зробити заяву, в якій сказав, що готовий нести відповідальність за всі свої слова. "Ця сьогоднішня "кірєєвщина" зробила дуже велику шкоду для України. Отакий один чудак зганьбив всю країну на цілий світ, - сказав Коцаба. - Я закликаю усіх повірити мені, що на сході триває громадянська, братовбивча війна".
Коментар експерта
Ось як прокоментував ситуацію із Р. Коцабою відомий український юрист, директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк:
«З ухвали слідчого судді про взяття під варту Коцаби дійсно випливає, що в діях підозрюваного є ознаки злочину, передбаченого ст. 111 КК України - державна зрада у формі надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України. Чому так думаю? 1. Не справа кожного громадянина, у т.ч. журналіста, оцінювати, законною чи незаконною є мобілізація. Згідно із законом мобілізація може бути оголошена і тоді, коли війни немає. Вона оголошена - і кожен, кого це стосується, зобов'язаний виконати свій обов'язок. І перед Вітчизною, і перед тими, хто зараз на передовій багато місяців без відпочинку, і перед пораненими, і перед загиблими, і перед сім'ями бійців... 2. Президент оголосив мобілізацію не для того, щоб картоплю копати. Для чого - усім зрозуміло. 3. Ухилення від призову за мобілізацією тягне кримінальну відповідальність за ст. 336 КК України. 4. Заклики до ухилення від мобілізації є діянням, умисно вчиненим на шкоду обороноздатності України. 5. Якщо Коцаба не отримав за свої зазначені діяння оплату від іншої держави чи її представників, це не буде підставою для звільнення його від кримінальної відповідальності, бо ознакою державної зради не є корисливий мотив. 6. З кваліфікацією за ст. 114-1 КК я не погоджуюсь, оскільки діяння, які інкримінуються Коцабі, повністю охоплюються статтею 111. Кваліфікувати те саме ще й як інший злочин означатиме помилку. Образно кажучи, для того, щоби оцінити, чи було перешкоджання з боку Коцаби законній діяльності ЗС в особливий період, треба покласти на стіл закон про Збройні Сили України, закони про інші військові формування, закон про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (який, зокрема, визначає поняття "особливий період") і виявити, а у чому ж саме полягало "перешкоджання" з боку Коцаби. Це повинні будуть зробити слідчі і прокурори, перш ніж передати справу за ст. 114-1 до суду. Слабке місце ухвали суду - постанова Верховної Ради про визнання РФ державою-агресором винесена лише 27 січня 2015 року, а більшість діянь, які інкримінуються Коцабі, вчинені ним до цієї дати. Тому одного цього обгрунтування недостатньо, потрібні й інші».
Amnesty International проти
Українського журналіста Руслана Коцабу, заарештованого за підозрою у державній зраді через публікацію відеоролика, необхідно негайно та беззастережно звільнити, заявила Amnesty International.
«До позиції Руслана Коцаби можна відноситись по-різному. Але заарештовуючи його за висловлювання громадянської позиції, українська влада порушує основоположне право людини на вираження думок, яке українці відстоювали на Майдані», — сказала Тетяна Мазур, директор Amnesty International в Україні.
У той же час, з діями правоохоронців категорично не згодний член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський. За його словами, він так і не зрозумів, у чому саме суд звинуватив Руслана Коцабу. Вважати заяви блогера незаконними підстав немає, каже юрист, повідомляє Телекритика.
«В Радянському Союзі була класична політична стаття: якщо ти висловлюєшся проти Радянського Союзу, тебе засуджували через державну зраду. І звичайно зараз його (Руслана Коцаби. - ТК) арешт на 60 діб - це, як на мене, абсолютно невиправдана міра. Тому що очевидно, що він багато років прожив у своєму місті й нікуди не збирався тікати, ніяким чином не завадив би слідству і жодної причини для його затримання й арешту на 60 діб насправді немає. Тому його арешт є абсолютно незаконним», - сказав пан Яворський.
Водночас, як відзначив на своїй сторінці у Facebook юрист Інституту масової інформації Роман Головенко, у відеозверненні Руслана Коцаби є порушення частини й статті 114 Кримінального кодексу: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
«Аби довести наявність шпигунства в діях Коцаби, треба буде довести передачу ним інформації до Росії, може слідчим видніше. Але в його відеозверненнях проти мобілізації є ст. 114-1 КК (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період), що більш очевидно, ніж шпигунство. Просто стаття 114-1 - нова, слідчі ймовірно бояться її застосовувати», - зазначив пан Головенко.