ФОТОФАКТ: У Чорнобильській зоні відновлюється природа
Там з’явились унікальні види тварин та птахів
У Чорнобильській зоні активними темпами відновлюється дика природа: зокрема, там з’явились унікальні для України бурі ведмеді. Про це свідчать результати спостережень українських науковців, розмову з одним з яких опублікували на BBC.
За словами біолога Сергія Гащака, який досліджує зону на базі Чорнобильського центру з проблем ядерної безпеки з 1990 року, відсутність людей у зоні робить свою справу: там з’являються унікальні види тварин та птахів. Зростає кількість лосів, оленів, вовків, рисей, а також коней Пржевальського, яких сюди завезли в дев’яностих роках.
Отримання фотодоказів появи в зоні давно зниклих бурих ведмедів пан Гащак називає справжнім проривом. Поява у зоні бурих ведмедів стала справжньою сенсацією, адже у цьому регіонів вони вже давно зникли. “В кінці 80-х років ХХ століття свідчень присутності бурих ведмедів на півночі України майже не було”, – розповів Гащак ВВС Україна.
“Перші сліди ведмедя ми з колегами зафіксували в 2003 році, але тоді цим матеріалам не повірили”, – скаржиться Сергій Гащак.
Довести появу ведмедів дозволили нові технології. “Бурого ведмедя зафіксувала наша фотопастка у західній частині зони. Кілька років я змінював ділянки, на яких їх розставляли, і ось вдача”, – із захопленням розповів науковець.
В українських умовах, коли держава недофінансовує науку, фотопастки є справжньою розкішшю. Фотопастки автоматично знімають всі теплові об’єкти, які рухаються на відстані до 10-15 метрів, і один такий гаджет коштує 150-200 доларів. Вони дозволили, окрім бурого ведмедя, зафіксувати оленів, лосів, рисей і вовків.
“Нещодавно ми зняли унікальні кадри – як зграя вовків три дні полювала на лося і таки вбила його, для нас це взагалі щось неймовірне”, – пояснює Сергій Гащак. Зняти таке полювання у дикій природі вважається рідкістю. З листопада 2014 року разом з британськими вченими він запустив проект з комплексної фотофіксації тварин зони. Завдяки західним партнерам вдалося встановити 42 фотопастки.
Зараз існує два підходи, що робити із зоною: створювати заповідник або ж повертати частину земель у господарське використання. “У міністерстві екології визріває план створення національного природного заповідника в чорнобильській зоні. Документи вже підготовлені”, – розповів дослідник, зауваживши, що проект завис у повітрі.