Лютий нас іще поморозить
Метеорологи кажуть, що на Закарпатті друга його декада буде холоднішою за першу
Лютий вважається «порогом» до весни, але він любить повередувати: то лютує морозами, то сонечком пригріє. Зате світловий день на початок останнього місяця зими вже подовжується більше, як на годину, а до кінця – майже на 2 години, тож примхи погоди сприймаються якось веселіше.
Як повідомила заступник начальника Закарпатського обласного центру з гідрометеорології Інна Булак, у лютому трапляються по справжньому весняні теплі дні, коли стовпчик термометра піднімається до плюс 15 – 17º в тіні. Такі високі температури у нас фіксували в 1966, 1974, 1977, 1989, 1990-му роках. А в 1998-му в Рахові останній місяць зими відзначився навіть 17,5° тепла! У той же час холодним рекордом лютого в краї поки залишаються 26° морозу, зафіксовані метеорологами в 1999-му, хоча в 2005-му відмічено -24,9°.
Що ж нам чекати від останнього місяця зими цього року? За даними Закарпатського центру з гідрометеорології, в першу декаду температурний режим коливатиметься від 2-х морозу вночі до 5 тепла вдень, очікується сніг та мокрий сніг, місцями з переходом у дощ. А от друга декада буде холоднішою: нічні температури повітря становитимуть 3 – 8о морозу, в горах місцями -10 – 12, денні – від 3-х морозу до 2-х тепла, в горах подекуди до 3 – 5о морозу. Переважно без опадів, лише в гірських районах місцями невеликий сніг.
За народними повір’ями, за погодою 15 лютого (на Стрітення), можна спрогнозувати, якою буде весна. Якщо ясно й холодно – весна дещо забариться; якщо відлига й тепло – буде теплою і ранньою. Сніг цього дня вказує на дощову весну, а хурделиця – на холодну й пізню.
До речі, в лютому відмічається початок весняної повені, до якої призводять дощі та танення снігу внаслідок різких потеплінь. Останній небезпечний паводок у лютому на Закарпатті був у 1989 році.