ЮНЕСКО: Одеса більше не історичне місто

foto

Приморська перлина втратила шанс на отримання притулку під егідою ЮНЕСКО

28-29 січня в Одесі пройшла наукова конференція, яка вирішувала питання про можливість включення центру міста до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Висновки невтішні.

Завданням конференції, в якій брали участь місцеві експерти, архітектори та чиновники, а також представники ЮНЕСКО, стало визначення критеріїв меж історичного центру Одеси для можливості включення його до списку всесвітньої спадщини. Однак, міжнародні експерти з-за складної політичної і військової обстановки, вважали за краще не приїхати.

На думку фахівців ЮНЕСКО, для включення об'єкта до списку всесвітньої спадщини, об'єкт повинен відповідати умовам цілісності та / або автентичності, мати адекватний захист і систему менеджменту, який гарантує його збереження. Одеса претендувала на включення в цей список як історичне місто, що зберегло свій первісний архітектурний ансамбль та історичне планування центральної частини.
Історичний вигляд Одеси покликаний захищати прийнятий в 2008 р "Історико-архітектурний опорний план м Одеси", розроблений на основі українського законодавства і "Конвенції про захист світової культурної та природної спадщини" 1972.

Одним з висновків конференції стало те, що влада як виконавчий орган на всіх рівнях не працює як дієвий механізм захисту пам'яток архітектури.

Також учасники конференції зазначили, що всі забудовники повинні неухильно дотримуватися чинного історико-архітектурного опорного плану. В даний момент вони його не дотримуються, результатом чого є будівництво в історичному центрі Одеси висотних будівель, а також будівель, що не вписуються в існуючу забудову. Науковою мовою це називається "сучасна дисонуючих забудова".

При цьому було зазначено, що в результаті такої дисонуючої забудови останніх років Одеса з категорії "С" ("історичні міста") перейшла в категорію "D" ("сектора історичної забудови") за критеріями ЮНЕСКО. Тобто - цілісного архітектурного ансамблю історичного центру міста більше немає, є лише окремі ділянки цільної історичної забудови. Зокрема, повністю втрачена Грецька площа.

Щодо вже побудованих поза правовим полем будівель вельми рішуче висловився начальник обласного управління охорони культурної спадщини Володимир Мещеряков - такі будівлі треба зносити.

З того, що ще можна спробувати включити до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, надія є у ансамблю Приморського бульвару, Єкатерининської та Театральній площ з буферною зоною у межах певного історико-архітектурним опорним планом історичного ареалу. Але тільки при дотриманні кількох умов: якщо міська влада зможе визначити, ідентифікувати, описати і обґрунтувати необхідність включення хоча б цієї ділянки до списку всесвітньої спадщини, і якщо на Приморському бульварі НЕ зведуть багатоповерхових будівель або мансард.

Наступна конференція з питань включення частини Одеси до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО відбудеться в червні 2015 року

Южный курьер


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.