Карен Петросов: «Виявлення раку на ранній стадії у 95 відсотках випадків дає одужання»
Тому важливо, щоб онконастороженість існувала в лікарів первинної ланки.
Цього тижня в ефірі "21 каналу" редактор «Закарпатки» й ведуча програми «На часі» Наталія Петерварі спілкувалася з завідуючим поліклінікою, онкохірургом Закарпатського обласного клінічного онкологічного диспансеру Кареном Петросовим. Вона розпитувала, яка ситуація з раковими захворюваннями в краї, чи є в нас можливості для їх діагностики та лікування й чи реально побороти стереотипи в свідомості людей щодо цієї недуги. Найцікавіші моменти пропонуємо увазі читачів.
На Закарпатті показник захворюваності на рак найнижчий
Отже, розпочав Карен Олегович із оптимістичної нотки: Закарпаття в плані статистики злоякісних новоутворень виглядає досить благополучно – у нас показник захворюваності найнижчий в Україні, причому по всіх видах онкології. На його думку, це пов’язано з тим, що наш регіон – один із найчистіших. Але розслаблятися, звісно, не можна. На запитання, від яких видів раку переважно страждають закарпатці, Карен Петросов каже: «Злоякісні утворення можуть виникати на будь-яких органах, але найчастіше вражаються шкіра, легені, шлунок, пряма кишка й молочні залози. При цьому слід знати, що є органи, які мають високу компенсаторну функцію, себто навіть якщо вони вражені наполовину, все одно продовжують працювати й довго не дають знати про проблему. До таких відносяться легені, шлунок, печінка – тут впіймати хворобу на ранніх стадіях важко. А щодо товстого кишечника, приміром, діагностика легша, бо коли тверда їжа просувається по ньому й там є пухлина – перешкода дається взнаки, людина відразу звертається до лікаря».
Швидка втомлюваність, втрата ваги й анемія – основні симптоми онконедуг
Звичайно, кожен вид раку має своє тривожні дзвіночки, але є загальні ознаки, які можуть вказувати на злоякісні новоутворення, – це швидка втомлюваність, втрата ваги, анемія. На такі симптоми обов’язково слід звертати увагу й відразу йти до лікаря – це не значить, що точно йдеться про рак, але треба в першу чергу виключити саме його. «У цьому плані слід підвищити онконастороженість сімейних лікарів, терапевтів у районах, бо саме до них передусім ідуть краяни зі скаргами. Інколи, на жаль, на місцях спершу лікують усі інші можливі варіанти й лише якщо нічого не допомагає – підо¬зрюють онкологію. Хоча мало би бути навпаки. Та й самі закарпатці часом психологічно не готові йти в онкодиспансер, думають: краще я це погрію, поставлю примочки. І втрачається дорогоцінний час. Тому нам треба підняти освітній рівень населення. Люди повинні розуміти, що рак – це не синонім смерті. Але про здоров’я слід дбати в першу чергу самому – лікар вам його не подарує, якщо ви упустили час. Наш онкодиспансер добре забезпечений діагностичною апаратурою, ми проводимо обстеження на високому рівні, але ж для цього хворі повинні прийти до нас! Якщо щось почервоніло-почорніло, турбує – краще зайвий раз звернутися до фахівця, а не чекати, що само пройде», – наголошує К. Петросов. І додає: відрізнити злоякісні утворення від доброякісних нефахівець не може. Тільки біопсія – обстеження шматочка ураженої тканини під мікроскопом – дасть точну відповідь, який це процес.
Рання діагностика – запорука успішного лікування для будь-яких локалізацій пухлин
Сумний факт: як і багато інших хвороб у наш час, онконедуги теж «помолодшали». Якщо, до прикладу, ще років 15 тому здавалося нонсенсом, щоб у 30 – 35-літньої жінки був рак молочної залози, то зараз цим нікого не здивуєш. «Маємо й 20 – 22-річних із таким діагнозом, лікували й дівчинку з раком шийки матки. І, на превеликий жаль, у молодому віці перебіг захворювання бурхливіший», – констатує фахівець. На запитання ведучої про те, чи можна вберегтися від пухлин, відмовившись від шкідливих звичок, він відповів: «Річ у тім, що здоровий спосіб життя – це не лише відмова від куріння й алкоголю. Це повноцінний сон, збалансоване харчування, вітаміни, уникнення стресів, достатній відпочинок. Бо якщо людина 3 – 5 років працює без відпусток – вона вже в групі ризику. От усе це вкупі важливе».
І важлива увага до свого здоров’я загалом. Приміром, жінки повинні регулярно самостійно обстежувати молочні залози. Ніяких ущільнень там не має бути, а якщо такі є – слід негайно звернутися до лікаря. Якщо ж ігнорувати самообстеження й лише раз на рік відвідувати мамолога, то це достатньо великий період, щоб маленька пухлина з І стадії могла перейти в ІІ чи навіть ІІІ. При виявленні ж на І стадії відсоток виліковуваності доходить до 98, й операції при цьому проводять органозберігаючі (на ІІ і ІІІ стадії їх також практикують, але цьому передує тривале лікування). Такі операції запровадив у нашій області головний лікар онкодиспансеру професор Андрій Русин, і на сьогодні ми серед лідерів в Україні за якістю їх проведення.
«Необхідність ранньої діагностики злоякісних пухлин стосується не тільки молочної залози. Загалом на перших стадіях відсоток одужання коливається від 95 до 98, зменшується період перебування в стаціонарі й затрати на лікування. І так ми зменшуємо інвалідизацію, – підкреслює онкохірург. – І хоч в останні 2-3 роки самосвідомість людей у ставленні до свого здоров’я трохи зростає, але й досі 60% онкохворих, яким уже не можна ефективно допомогти, ніколи не зверталися до лікаря. Хтось боїться, хтось на заробітках, комусь часу не вистачає…» До речі, за словами фахівця, незважаючи на тяжку економічну ситуацію й війну на сході, медикаментами пацієнти в онкодиспансері більш-менш забезпечені. Принаймні якщо людина йде на операцію – практично нічого не купує. І вдається це виключно завдяки титанічним зусиллям адміністрації лікарні.
Родимки в ризикованих зонах краще видалити
Із тих різновидів недуг, із якими закарпатці частіше стали звертатися, Карен Петросов відзначив злоякісні пухлини шкіри, зокрема меланому: «Вона може спричинятися травмуванням родимок, агресивно розвивається й важко лікується. Літ 20 тому у нас зустрічалися 2-3 такі випадки на рік, а тепер стільки ж – за півмісяця». На що звертати увагу, щоб уникнути біди? Карен Олегович радить не «смажитися» влітку на сонці (соляріїв, до речі, теж краще уникати), особливо з 11-ї до 16-ї. Це один із пускових механізмів переродження родимок, а вони є в кожної людини. Плюс при будь-якому їх ушкодженні треба звертатися до онколога. «Є проблемні місця: зона шкарпеток, трусів, бюстгальтера й коміра. Розташовані тут родимки постійно травмуються, тож краще зробити нескладну операцію по їх видаленню, ніж потім лікувати онкологію з непрогнозованим результатом. У нас у диспансері є і кріоустановка, і електроножі, за допомогою яких це все робиться», – каже фахівець.
Він, до речі, розповів про ще одну поширену форму шкірного раку – базаліому. Вона є найбільш «мирною» онкологією, але якщо її ігнорувати – може вражати інші органи. Переважно ці утворення бувають на обличчі, оскільки воно найбільше страждає від сонячних променів – капелюхи з широкими полями в нас улітку не носять, хоча й треба би. Знов-таки, на першій стадії базаліома лікується кріодиструкцією – заморозкою. За 2-3 процедури пухлина зникає.
Отже, у разі виникнення будь-яких підозр краще перестрахуватися й навідатися до лікаря. «Наразі в онкодиспансері є й відділення денного стаціонару, тож навіть ночувати там не обов’язково. Поліклініка ж працює з 8 ранку до 14.30, хірурги приймають до 15.40. Але графік графіком, а реально доки є люди в коридорі – роботу не завершуємо. Добре, якщо хворий приходить із направленням: це суттєво економить час, бо в багатьох районах попередньо проводять первинні обстеження. Але не відмовляємо й, так би мовити, людям із вулиці. Зараз самозвернень – десь 27%, раніше було до 40. Та головне, що закарпатці йдуть до фахівців», – підсумував Карен Петросов.
"Закарпатська правда"