Без «окупованого» вугілля з Донбасу на Україну чекають відключення світла та дуже холодні батареї

foto

Експерти стверджують, що східні області більше витрачають грошей, ніж дають у бюджет.

Піврічні бойові дії на Донбасі сильно б'ють по економіці України. Через дефіцит вугілля, видобуток якого в основному сконцентрований саме на Луганщині та Донеччині, держава готується до постійних відключень світла та холодних батарей в оселях. Водночас про неймовірні збитки вже заговорили підприємства, які розташовані не на Донбасі, але які отримують звідти і сировину, і комплектуючі.

На Донбасі зосереджено 25% національної промисловості, пише "Новое время". І майже 60% з цих підприємств – саме на тій території, де нині ведуться активні бої. Такі дані наводить старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital Олена Белан. Окупована територія дає приблизно 15% від усього українського промислового виробництва.

Страждає не лише промисловість, а й фінансовий сектор. Адже зменшилися обсяги валютної виручки, що призводить до знецінення гривні, сильно давить на банківську та фінансову систему. А в підсумку це відбивається на роботі всієї економіки в цілому, резюмує старший аналітик інвестгрупи "АРТ-Капітал" Олексій Андрейченко.

Тим часом українців вже попередили про відключення світла в пікові години та холодну зиму. Адже просто немає можливості забезпечити Україну "окупованим" вугіллям, зазначили в компанії мільярдера Ріната Ахметова ДТЕК. До останнього часу влада попереджала, що взимку в квартирах може бути навіть до плюс 15 градусів. Проте ситуація чи не щодня погіршуються і батареї можуть бути ще холоднішими. Імпорт через море також не сильно врятує, бо пропускна можливість портів не настільки потужна. Тож єдиним виходом у компанії Ахметова називають переговори з бойовиками про доступ до вугілля на Донбасі, або ж купувати його… в Росії.

Тим часом фінансові взаємовідносини Донбасу та решти України - одна з найбільш заплутаних українських бухгалтерських історій. Наприклад, в 2013-му Донецька область принесла державі 12,4 млрд доларів експортної виручки - це найвищий показник серед регіонів країни. Луганщина тоді ж заробила на зовнішніх ринках 7 млрд доларів - четвертий результат у національному заліку. У сумі на Донбас припала четверта частина всієї валютної виручки країни. Також обидві області займають 16% у ВВП України. Тобто кожна шоста гривня зароблена в цій частині країни.

Проте часи, коли Донбас був годувальником України вже давно минули. Адже торік Донецька область перерахувала до держбюджету 3,9 млрд грн, а отримала дотації на суму 13,1 млрд грн. Луганчани відправили в казну 4,35 млрд, а отримали – 9,42 млрд грн. Тобто обидві області утримуються за рахунок держбюджету. До того ж вони сумарно спожили приблизно 10 млрд куб. м газу, тобто третю частину всього імпортного палива. У нинішніх цінах це 3,8 млрд доларів.

Але як не жонглювати цифрами, головне, що потрібно пам'ятати: Донецьк і Луганськ - це герої вчорашніх днів. Громіздка індустрія, що не бачила ні модернізації, ні конкурентного середовища, здатна давати країні вугілля тільки в обмін на дотації, які направляють лояльні регіону політики. Таких найближчим часом у Донбасу не буде. У підсумку створилася ситуація, коли Київ і Москва не хочуть утримувати цю фінансову чорну діру. Це, схоже, стало однією з причин укладення в Мінську половинчастого миру.

Нагадаємо, Росія веде чотири фронти проти України – зброєю, дезінформацією, знищенням промисловості та панікою.


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.