Чим загрожують санкції проти Росії обом сторонам

foto

Україна вводить санкції проти осіб і компаній, пов‘язаних з Російською Федерацією. Минулого тижня Кабмін схвалив законопроект, яким передбачено можливість застосування 26 видів обмежувальних заходів стосовно таких суб’єктів, зокрема, обмеження підприємницької діяльності на території України, замороження активів, заборону на участь у приватизації, на користування радіочастотним ресурсом і т.д.

Сьогодні документ планується розглянути в комітетах, а завтра, 12 серпня, він може бути прийнятий парламентом. «Це вперше в історії України, коли ми як держава застосовуємо санкції щодо іноземних суб‘єктів, які вчиняють злочини проти нашої держави», — заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Санкції будуть винесені щодо 172 фізичних осіб і 65 юридичних осіб, переважно — заснованих російськими громадянами і організаціями. Вони запроваджуються рішенням РНБО на підставі подань, зроблених президентом, Кабміном, СБУ і Нацбанком. Станом на п‘ятницю перелік таких компаній і фізосіб доступний не був. «На мій погляд, було б розумно зробити повторення тих же осіб, які значаться в списку ЄС і США, для того щоб це були комплексні санкції з усіх боків. Таке рішення напрошується саме собою», — зазначає Віктор Чумак, голова комітету Верховної ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. «В цілому компанії і прізвища перетинаються зі списком ЄС і США», — підтверджує Михайло Головко, заступник голови комітету Верховної ради України з питань економічної політики.
Олег Мальський, партнер AstapovLawyers, нагадує, що списки осіб, проти яких вводять санкції ЄС і США, вже публічно доступні, і вони набагато коротше передбачуваних по цифрам санкцій України. «Відповідно, можна передбачити, що ці списки не є калькою, і Україна має намір ввести санкції відносно більш широкого кола осіб і компаній, ніж введені ЄС і США», — пояснює він.
Розширення українського списку відбулося за рахунок компаній, що співпрацюють у сфері оборони. «Ми співпрацюємо з набагато більшою кількістю російських компаній, яким поставляємо і комплектуючі, і технології. Тут наш список може бути ширше», — підкреслює Чумак.
Особливо небезпечні
Санкції третіх країн в першу чергу торкнулися російського фінансового сектора. Під обмеження з боку ЄС потрапили Ощадбанк, ВТБ, Газпромбанк, ВЕБ і Россельхозбанк. У НБУ в цьому питанні дорадчий голос, але відомство не поспішає віддавати його за мораторій на роботу росбанков в Україні. Зважувати наслідки введення обмежень змушує великий обсяг російського капіталу в банківській системі України — 32%.
Активи банків з російським корінням в банківській системі займають 18%. Більше того — ці фінустанови продовжують заводити ліквідність. «Зняття депозитів в російських банках було в два рази вище, ніж в інших установах. Але банки російського походження не взяли ні копійки рефінансування в НБУ. Їх материнські структури виділяли фінансування в достатньому обсязі, — констатує голова Національного Банку України Валерія Гонтарєва. — Всі банки з держвласністю надали великі лінії рефінансування в Україну, і цими грошима — через продаж валюти або свопи — банки розраховуються з вкладниками».
Гонтарєва нагадує, що «клієнти, кредити і пасиви» у російських банків в Україні — українські. «Ми посилили моніторинг банків з російським державним капіталом. Санкції приймаються не на рівні НБУ, але ми давали свої рекомендації по роботі з такими установами», — сказала Валерія Гонтарєва, давши зрозуміти, що принаймні поки НБУ не рекомендує забороняти роботу російських банків тільки за прописки.
Давайте скажемо чесно — санкції не будуть ефективними, якщо маленька країна застосовує їх до великої країні. Але у нас інша ситуація — Україна приєднується до системи санкцій, які вже застосовуються до Росії великими потужними економіками
Валерій П’ятницький, уповноважений Кабміну з питань євроінтеграції
«Біда в тому, що філіали російських банків мають лише назву російське і статутний фонд в Росії. Але це юридичні особи, які легітимні в Україні, і податки вони платять Україні, — солідарний з нею Віктор Чумак. — Треба дивитися, наскільки сильним буде стрес для українського банківського сектора».
Щодо інших секторів, де санкції можуть виявитися менш чутливими для самої української сторони, держчиновники виступають більш радикально. «Луганськтепловоз» — заходи можуть бути аж до конфіскації», — пояснює Віктор Чумак.
За даними російського видання «Комерсант», обмежувальні заходи також торкнуться поставки нафтогазового обладнання (труби, насоси та компресорне обладнання).
Зазначений у переліку санкцій заборона на користування радіочастотним ресурсом ставить під загрозу роботу телеком-операторів з російським корінням. «Діяльність мобільних операторів повинна бути переглянута», — упевнений Михайло Головко. «Якщо це [призупинення діяльності] не буде шкодити телекомунікаційних можливостям країни — на це треба йти, — підтримує Чумак. — Це було б логічно, тому що оператори мобільного зв‘язку мають доступ до баз даних людей. Це і локація місцезнаходження, і контроль переговорів, і смс».
Олег Мальський, обмовляючись, що на даному етапі досить складно трактувати реальні наслідки для різних секторів бізнесу, визнає, що з формального читання існуючого тексту законопроекту можна прийти до висновку, що можлива заборона роботи російських телеком-операторів в Україні. «Не можна виключити випадки, коли будуть отримані додаткові рекомендації або додаткові роз’яснення. Можна припустити, що технічно необхідно продумати варіанти збереження (підтримання) зв‘язку на території України, оскільки відключення послуг зв’язку торкнеться не тільки інтереси компанії, але і зручність спілкування для громадян України», — говорить юрист.
Введені санкції — не завжди вирок. Іноді вони лише початок боротьби. За законом, кожна людина/компанія має право вимагати виключення з цього списку. Зокрема, такі процеси ініціювали ряд українських чиновників, представників минулої влади, і українські бізнесмени. «В європейській практиці відомі випадки, коли такі дії забезпечували результат, і вдавалося виключити компанії (людини) з схожих списків санкцій. Але процедура оскарження є досить складною, необхідно доводити цілий ряд факторів. Хоча теоретично це можливо», — впевнений Олег Мальський.
Санкції. Дорого
Арсеній Яценюк оцінив втрати для України від введених санкцій для української сторони та «агресивної політики Кремля» у $7 млрд. На думку експертів, реальна цифра втрат з урахуванням розірваної кооперації, фізичного знищення підприємств на Донбасі, макроекономічних тенденцій набагато вище. «$7 млрд — це далеко не повна оцінка втрат країни. Приблизно в два рази більше будуть втрати від скорочення обсягів виробництва ВВП (очікується скорочення в 2014 році не менш ніж на 7%), — говорить екс-представник уряду України при Євразійської економічної комісії Віктор Суслов. — Ще більше втратять громадяни України від більш ніж 50%девальвації гривні і часткової втрати заощаджень, а також внаслідок інфляції та зростання цін (прогноз інфляції на 2014 рік — не менш 17%)».
Свій окремий рахунок пред‘явить також війна в Донбасі — зруйновані мости і дороги, залізничні шляхи, підірвані підприємства та житлові будинки, які потрібно буде відновлювати. «Людські втрати можна виразити в грошах, але компенсації сім’ям загиблих в АТО, лікування тисяч поранених і покалічених, відшкодування втрат знищеної військової техніки, витрачених боєприпасів і військових матеріалів потребує додаткових мільярдів», — зазначає Суслов.
При цьому Україна перебуває в гіршому становищі, ніж РФ і ЄС, оскільки терпить збиток двічі. «Санкції проти ЄС непрямим чином постійно б‘ють по українській економіці», — каже Олег Мальський. Українська сторона розраховує, що в середньостроковій перспективі український бізнес зможе відновити втрати за рахунок ринків Білорусії та країн СНД, а також країн ЄС в рамках реалізації угоди про асоціацію.
Країни, які ввели економічні санкції проти Росії, потрапили під відповідні обмеження — з 7 серпня РФ ввела ембарго на імпорт продовольства, м’яса, риби, сиру, молока, овочів і фруктів, з держав — ініціаторів санкцій. Оцінка втрат країн ЄС — $9-12 млрд.
Означають українські санкції відносно Москви тотальну заборону на поставки продовольства в РФ, як це вже сталося з ЄС і США? Експерти наголошують — ймовірність висока, але обмеження не набудуть чинності автоматично. «В даному випадку дуже важко однозначно заявити, є одна дія результатом другого, тому що, з огляду на напруженість ситуації, таку можливість виключити однозначно не можна. З іншого боку, формально ці дії є незалежними (тобто дії однієї сторони фактично не є наслідком наслідки іншого)», — говорить Олег Мальський.
Віктор Чумак не сумнівається — Росія відповість на українські санкції ще більш жорсткими обмеженнями. «Але нам не звикати. Крім того, головна санкція вже введена проти нас — це відмова на постачання газу», — нагадує він.
Економічні санкції, які США, ЄС і Україна вводять проти Росії, і відповідні російські санкції у відношенні цих країн генерують величезний взаємний збиток. «При відмові від торговельних відносин — всі учасники програють. При цьому країни зі слабкою, низькоконкурентних економікою, такі, як Україна, програють більше і виявляються в більш важкій ситуації. Для таких країн втрату зовнішніх ринків практично неможливо компенсувати», — констатує Віктор Суслов. У разі продовження торгових воєн економічне становище України, яка до того ж стала ареною прямого геополітичного зіткнення між Заходом і Росією, швидше за все, стане катастрофічним, побоюється він.

На думку економістів, конфлікт вже вийшов за межі «Росія — Україна» і зараз загрожує руйнуванням основ світового господарства і міжнародної торгівлі. «Під питанням майбутнє Всесвітньої торгової організації. Буде падати роль МВФ і Світового банку. Безумовно, знижується роль ООН і Ради безпеки ООН у вирішенні міжнародних конфліктів, — перераховує Суслов. — Володіння ядерною зброєю і військова сила стають вирішальним аргументом». Також простежується тенденція до посилення ролі окремих світових і регіональних економічних і військово-політичних союзів — яскравим прикладом цього стає БРІКС. «Світ перестає бути однополярним, але народжувана багатополярність, протистояння найбільших ядерних держав і геополітичних союзів, роблять наш світ більш непередбачуваним і більш небезпечним», — впевнений Віктор Суслов. 


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.