Яка вона, картинка непатріотичного Закарпаття?
Краяни протестують проти відправки їхніх родичів у зону АТО: десь за лаштунками, подейкують, був режисер і організатор цих протестів...
Цей тиждень на Закарпатті пройшов під знаком «мобілізаційного» перекриття доріг, у тому числі й траси міжнародного значення «Київ – Чоп». Її на Мукачівщині блокували ракошинці, а ще були акції в Домбоках, Червеньові, Страбичові, у Хустському районі – в Сокирниці, Крайникові, Стеблівці. Величезні автомобільні затори та сварки водіїв із галасливими жінками створили картинку непатріотичного Закарпаття, а тим часом десь за лаштунками, подейкують, був режисер і організатор цих протестів. Нібито в натовпах бачили депутатів від ЄЦ чи осіб, наближених до відомого в краї клану, – вони «заводили» людей, а потім відходили в сторонку. Так це чи ні – не знаємо, однак проблема в підсумку вийшла серйозна.
Губернатор хоче, щоб тербатальйон залишався в області, але гарантій давати не може
Напевно, саме з огляду на згадані події в понеділок увечері в ОДА зібрали прес-конференцію, де вчергове говорили про долю обласного батальйону територіальної оборони й третю хвилю мобілізації. Стосовно першого голова ОДА Валерій Лунченко сказав: «Я роблю все можливе, щоб наш батальйон залишився в межах області. Минулого тижня з цього приводу доповідав у Кабміні, визначив перелік стратегічних об’єктів, які потрібно захищати в краї. Зараз ми чекаємо директиву від Міністерства оборони та Збройних сил України щодо застосування Закарпатського БТО в нашому регіоні. Я розумію і поділяю тривогу родичів, які хвилюються за бійців. Ще раз наголошую: моя позиція – залишити батальйон тут, але гарантувати це ми не можемо. Наша держава мусить бути готовою до будь-якого розвитку подій, адже продовжується нарощення сил Російської Федерації на східних кордонах. Утім, сьогодні ведеться велика робота на рівні керівництва держави щодо урегулювання конфлікту. Сподіваємося, що незабаром усе закінчиться, й ті наші хлопці, які наразі перебувають на сході, повернуться живими й неушкодженими додому».
Мобілізуватимуть лише тих, хто служив у армії і має необхідну воєнну спеціальність
Третя черга часткової мобілізації має забезпечити посилення військ у зоні проведення АТО, прикриття кордонів України й створення можливостей для ротації. Утім, на Закарпатті вона обернулася масовим блокуванням доріг, про що ми вже згадували. Матерів і дружин можна зрозуміти – вони переймаються долею своїх рідних. Однак, як розповів під час прес-конференції військовий комісар області Іван Васильцюн, на Луганщині й Донеччині наші ж закарпатські хлопці перебувають уже з 8 березня, вони втомилися фізично й психологічно, їх треба замінити. В міністерстві поставили завдання ротації і людей, і техніки. Тобто заміну їм треба підшукати тут, у нас, за місцем дислокації провести навчання, і тільки потім відправляти. І поки тут перекривають автошляхи, щоб не пустити на схід одних, інші там перебувають уже п’ятий місяць.
Стосовно самої мобілізації зараз ходить купа чуток. Іван Васильцюн зізнався, що навіть йому телефонувала жіночка й заявила, буцімто у них у селі повістка прийшла 16-річному пацану. Ще кажуть, що чоловіків відловлюють на вулиці чи мало не з ліжка забирають в армію, вручають повістки при перетині кордону тощо. Такого не може бути, запевняє обласний воєнком, це домисли, які, створюється враження, хтось спеціально поширює. «Третя черга часткової мобілізації проводиться виключно в межах чинного законодавства. Наразі військовозобов’язаних через вручення їм повісток (на запитання журналістів з’ясувалося, що вручати їх можуть із 6 ранку до 22-ї вечора. – Авт.) викликають до районних та міських військових комісаріатів, вони проходять військово-лікарську комісію, яка визначає ступінь придатності людини до військової служби. Якщо стан її здоров’я це дозволяє й нема інших підстав для звільнення, розглядатиметься питання щодо призначення згідно з отриманою військовою спеціальністю на доукомплектування визначених військових частин із врученням мобілізаційних розпоряджень та повісток. Але ніхто нікого не відправлятиме зразу на АТО. На виконання завдань, і то за необхідності, мобілізованих відправлятимуть тільки після підготовки в місцевих військових частинах разом із військовослужбовцями», – пояснює Іван Васильцюн. Він наголосив, що мобілізації наразі підлягають лише ті, хто відслужив у армії та має певну військову спеціальність. До того ж зараз віковий ценз військовозобов’язаних для рядових і сержантського складу підвищили до 60 років, для старших офіцерів – до 65-ти, що дасть змогу тим, хто мав реальний бойовий досвід, застосувати його знову. До речі, ту кількість військових і техніки, яку має забезпечити Закарпаття, рівномірно розподілили по районах – щоб усе було по-чесному.
Кого зараз не зачепить мобілізація?
Кого ж не зачіпатиме третя хвиля часткової мобілізації? Звільнені від призову студенти й аспіранти-стаціонарники, батьки 5 неповнолітніх дітей. Але, за словами І. Васильцюна, навіть тих, хто має трьох неповнолітніх дітей, братимуть до армії виключно добровільно. Це ж стосується тих чоловіків, котрі самостійно виховують 1-2 неповнолітніх чи мають на утриманні інвалідів віком до 23 років. Є ще багато подібних нюансів, іноді й не передбачених законодавством, але їх братимуть до уваги, розбираючись у кожному конкретному випадку. А якщо хтось вважає, що його права порушено, може звертатися, наприклад, до прокуратури.
Загалом на розширеній нараді, де були присутні й представники органів місцевого самоврядування та родичі військовослужбовців, Іван Васильцюн запевнив: та кількість повісток, що отримують краяни, далеко не відповідає кількості громадян, яких призвуть до армії. Зрозуміло, що повісток розносять більше, бо частина людей відсіється. До слова, на тій же нараді Валерій Лунченко озвучив цифри: зі Львівської області призвано 14 000 військових, від Закарпаття – 900. «Ми так само, як і ви, не хочемо, щоб наші люди воювали. Але нас об’єднує один документ – паспорт громадянина України. Східні регіони – це частина нашої держави. І ми зобов’язані боронити цю територію від ворогів», – резюмував він.
Щоб уникнути поширення неправдивої інформації з усіх вищезгаданих питань, у населених пунктах області має пройти масштабна роз’яснювальна кампанія. А для оперативного вирішення «мобілізаційних» проблем у ОДА працюватиме безкоштовна телефонна «гаряча лінія» за номером 0800-501-484.
«Військові» гроші – під контролем громадськості
Цікавилися журналісти й питаннями матеріального забезпечення військових, зокрема тим, чому призначені для цього з обласного бюджету кошти не використані, а тим часом є потреба в допомозі від громадськості? Валерій Лунченко пояснив, що 3,5 млн грн виділені через програму «Турбота» на забезпечення всім необхідним нашого тербатальйону, і вони поки справді не освоєні, хоч відповідні заявки подані. А от те, що збирають активісти й надають меценати, йде і тербатальйону, і закарпатцям, які вже перебувають у зоні АТО або відправляються туди. Скажімо, передали необхідне спорядження для працівників МВС, котрі в понеділок поїхали на схід України (до речі, навзамін живими-здоровими, слава Богу, в середу повернулися звідти 50 міліціонерів); для прикордонників, які вирушили туди ж, придбали тепловізори, тактичні окуляри, прилади нічного бачення тощо. Григорій Дорошенко, представник Закарпатського обласного координаційного центру з питань оборонної та мобілізаційної діяльності, юридичної та правової допомоги, розповів, що цей центр працює для злагодження всіх дій для допомоги як батальйону, так і військовим у зоні АТО. Він же повідомив, що в БТО створена робоча група для контролю за розподілом коштів та визначення першочергових потреб батальйону. Усі гроші, які були виділені сесією обласної ради чи зібрані небайдужими громадянами, контролюються – в тому числі й представниками громадськості, журналістами.
Мирослава Галас, "Закарпатська правда"