Сьогодні й завтра ужгородці можуть дізнатися, чи не хворі вони на гепатит С
Загалом є 80 безкоштовних тестів, тож поспішайте!
До Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами, який відзначається 28 липня, всі бажаючі в Ужгороді можуть пройти анонімне безкоштовне тестування й уже через 5 хвилин дізнатися, чи мають вони таку підступну недугу, як гепатит С. Із 12.00 до 14.00 сьогодні волонтери Закарпатського обласного благодійного фонду «Рада життя» тестування проводили на площі Театральній, а затим через спеку акція перемістилася в їхній офіс на пл. Корятовича, 37/7, де до кінця робочого дня і навіть завтра ще можна буде пройти експрес-обстеження.
Утім, як зазначив під час прес-конференції в Центрі здоров’я головний лікар обласної клінічної інфекційної лікарні Михайло Поляк, для Закарпаття більшою проблемою є гепатит А, а не В й С. Він, звичайно, не дає таких серйозних ускладнень, як останні, але дуже легко поширюється через воду (особливий фактор ризику – колодязі після паводків), їжу й брудні руки, тому завдає серйозного клопоту фахівцям. Якщо в цивілізованих західних країнах на хронічні гепатити припадає 80% випадків, а на хворобу Боткіна – 20%, то в нас навпаки: 90% – гепатит А і 10 відсотків – хронічні. «А тому проблему мають вирішувати місцеві органи влади, забезпечуючи населені пункти централізованим якісним водопостачанням та каналізацією. І плюс важливою є санітарна культура населення», – підсумував Михайло Амброзійович.
Щодо гепатитів В і С то їхня підступність – у часто безсимптомному перебігу й хронізації процесу, що в підсумку приводить до цирозу чи раку печінки. У когось хвороба може заявляти про себе через біль у правому підребер’ї, нудоту, в когось болять суглоби чи турбують шкірні висипи, але іноді в хворого роками немає взагалі ніяких підозрілих ознак. І потім людина випадково дізнається про недугу, коли, скажімо, проходить профілактичні обстеження, готується до операції чи стає на облік при вагітності. А передаються всі хронічні гепатити трьома шляхами: через кров (відтак недостатньо стерильні інструменти в стоматолога чи при манікюрі-педикюрі – теж загроза!); від матері до дитини при народженні; через статеві контакти. Лікування ж дороге (правда, є обласна й державна програми, які забезпечують його безкоштовно; цьогоріч із крайового бюджету на це розраховують 4 млн грн.), дуже тривале й важке, бо має чимало побічних ефектів.
Отже, так чи інакше в зоні ризику може опинитися будь-хто. БФ «Рада життя» має в своєму розпорядженні на ці 2 дні 80 експрес-тестів для виявлення гепатиту С, тож поспішайте переконатися, що в вас усе гаразд! За статистикою, до речі, кожен 12-й землянин інфікований якимось із гепатитів.