Закарпатські велоорієнтувальники поїдуть на чемпіонат світу
У складі збірної України до Польщі — у серпні. Окрім того, юне покоління спортсменів Закарпаття візьме участь у Великому Кубку Словаччини та інших престижних змаганнях зі спортивного орієнтування.
Про себе, свої перемоги та поразки, а також про перспективи розвитку спортивного орієнтування на Закарпатті розповідає один з найвідоміших тренерів зі спортивного орієнтування в регіоні Олександр Цепурдей.
– Розкажіть детальніше про історію закарпатського орієнтування. Хто, коли, як?
– З початком 80-х орієнтування Закарпаття вступило в період становлення. Головним чином це пов’язано з приходом у 1981 році на посаду директора обласної станції юних туристів (зараз ця установа має назву Закарпатський центр туризму і спорту учнівської молоді) вчителя Ільницької СШ Володимира Чепи та з створенням у 1980 році мукачівського клубу спортивного орієнтування «Товариш». У 1988 році команда України, до складу якої входили лише вихованці мукачівського клубу «Товариш», виборола друге загальнокомандне місце на Всесоюзному чемпіонаті серед школярів, що проходив у Таджикистані, в різних номерах програми мукачівці вибороли 55 медалей!
Чимало мукачівців потрапило до складу національних збірних команд у різних вікових групах, вдало виступали та здобули чимало нагород на чемпіонатах світу серед школярів, серед юніорів та дорослих, об’їздили зі збірною всю Європу. Міжнародні змагання «Лемковина», що з ініціативи ЦТ та «Товариша» проводилися на протязі десяти років, неодноразово визнавалися кращими за організацією в країні. Ми першими в Україні почали проводити змагання WRE, що включені до календаря Всесвітньої федерації спортивного орієнтування та першими серед вітчизняних організаторів змагань масово використали електронну відмітку. Тепер спортивне орієнтування в області переживає складний період. Останніми роками суттєво скоротилося фінансування виїздів за межі області. З чотирьох видів спортивного орієнтування (бігове, лижне та велоорієнтування плюс трейл – орієнтування для людей з обмеженими можливостями) визнаних Міжнародною федерацією, на сьогодні більш-менш вдало розвивається велоорієнтування та ще рогейн – споріднений вид, у світі ним опікується окрема федерація. Про лижі ми вже й забули (а ще відносно недавно декілька закарпатців виступали у складі національної збірної на юніорських чемпіонатах світу, мукачівка Яна Попович в Росії навіть була шостою в естафеті). Бігове орієнтування – наймасовіше у світі – останніми роками в Закарпатті явно на спаді: суттєво скоротилася кількість змагань, майже не створюється нових карт і, як підсумок – результати різко впали. Правда, останнім часом наш вид спорту почали розвивати в Інваспорті, де зі спортсменами з вадами слуху працює ужгородець Георгій Фечо.
- Чим зараз характеризується орієнтування Закарпаття? Які недоліки та переваги? В чому своєрідність?
Закарпаття має чималі переваги для розвитку спортивного орієнтування – небагато регіонів України може похвалитися такою кількістю різноманітних ландшафтів. В нас є майже все: і стрімкі гори, і глуха рівнина, і цікавий мікрорельєф. Катастрофічно не вистачає картографів для створення нових та осучаснення старих спорткарт, а без якісних карт спортивне орієнтування не можливе.
Дивує безалаберність нинішнього керівництва ЦТКЕСум: минулого року в Закарпатті за участі 700 учасників проводилися чемпіонат України та міжнародні змагання «Дружба», присвячені 50-річчу розвитку спортивного орієнтування на теренах нашої країни. Силами ФСО України було оновлено три карти навколо Ужгороду. І що? Цього року карти лежать (старіють!) без діла – жодних серйозних змагань на них не проводиться. Невдовзі знову шукатимемо гроші на їх оновлення.
- Чи займаєтесь ви тренерською роботою? Якщо так, то чого досягали ваші найкращі вихованці?
- Так. З 1980 року. В нашому клубі виховано 13 майстрів спорту України. Всі вони неодноразово перемагали на чемпіонатах України, багато хто успішно виступав за національну збірну, закордонні клуби. Це брати В’ячеслав та Сергій Мухідінови (В’ячеслав раніше працював тренером у Фінляндії, зараз – в Норвегії, Сергій – в Італії), Ірина Купріянова та Анна Телякевич (обидві в Данії, раніше Анна виступала за клуби зі Швеції та Англії), сестри Марія (зараз – тренер в Данії) та Ольга Семак, Руслан (батько) та Олександр (син) Касьянови, Андрій Харченко, Володимир Прокопець, Яна Попович (Семак), Сергій Бабич. Чималий час у спільних тренуваннях з нами провели ужгородець майстер спорту з велоорієнтування Ференц Гутлебет, Василь Коваль з Келечина (кандидат у майстри спорту з орієнтування на лижах та майстер спорту з лижних перегонів), аси ужгородського велоорієнтування та майстри спорту з крос-кантрі Олексій Жданович та Вячеслав Турок…
- В яких змаганнях брали участь за останні роки?
- З 2008 року ми більшу частину часу приділяємо спортивному орієнтуванню на велосипедах, тож найбільші наші досягнення пов’язані саме з цим видом спорту. Закарпатці регулярно перемагають на національних чемпіонатах, виступають у складі збірної. Найвищим досягненням минулого року було третє місце, що його зайняла українська збірна в естафеті на юнацькому чемпіонаті Європи в Польщі. Бронзові медалі, до речі перші в історії українського велоорієнтування, вибороли мукачівки Наталія Шозда, Беата Зубака та Олександра Золтан. Срібними призерами європейської першості серед юнаків з рогейну, що проходила в Іспанії, стали ужгородці Лоліта Рахманова та Андрій Соханич.
Цього року «бігові» орієнтувальники вдало виступили в Києві на чемпіонаті України серед команд ДЮСШ і позашкільних закладів системи освіти: чемпіонкою стала ужгородка Вероніка Гуснай (тренер Георгій Фечо), срібним призером – Максим Граб (тренер Євген Сіротов), бронзовою призеркою – мукачівка Ніна Цепурдей (тренер Ніна Расчупкіна). Георгій Фечо був серед призерів декількох етапів Кубка України. Велоорієнтувальники вдало виступили на «домашньому» чемпіонаті України, що проходив у травні в Мукачеві. Чемпіонами та призерами в різних номерах програми стали серед дорослих мукачівці Ніна Расчупкіна, Наталія Шозда, Олександр Касьянов та Олексій Жданович з Ужгороду; серед юніорів – мукачівці Владислав Французов, Дмитро Гаршанін, Анастасія Моїсеєва, Олександра Золтан та ужгородка Наталія Павлікова. Та більшість змагань українського календаря з-за нестачі коштів ми пропустили.
З міжнародних новин – ужгородець Георгій Фечо в парі з вінничанином Олександром Марчуком виступили на чемпіонаті Європи з рогейну, що 8 червня завершився в Естонії. Результат 60 місце в загальному заліку, 41 – у своїй віковій категорії. Всього там стартувало 289 команд.
- Які перспективи у закарпатських орієнтувальників?
- У серпні цього року кращі з велоорієнтувальників у складі збірної приймуть участь в чемпіонаті світу, що проходитиме у Польщі. Дехто з юні стартуватиме на Великому Кубку Словаччини та інших змаганнях.
Не зважаючи на всі негаразди спортивне орієнтування на Закарпатті розвивається!
Роман Лендєл