Крим — особлива вільна економічна зона?
Минулого тижня, а точніше в самому його кінці Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект "Про податковому та митному контролі у вільній економічній зоні Криму і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".
У доповнення до нього йде закон "Про окуповані території", який був прийнятий 15 квітня. З того часу, як Крим окупувала Росія, кримчани зіткнулися зі складнощами в бізнесі, адже він завис у правовому вакуумі. І тільки зараз законодавці вирішили виправляти помилки і закріпили за Кримом статус особливої економічної зони.
Партнер юридичної компанії Сергій Козьяков заявив, що такими діями Україна фактично визнає російську владу. "Верховній Раді варто було б заощадити час і зайнятися розглядом більш актуальних і потрібних для країни законів", - стверджує юрист.
Як не дивно таку точку зору поділяє і Анна Бабич, одна являє партнером однієї з юридичних фірм. "У найближчому майбутньому повернення Криму під українську юрисдикцію примарно, тому проект створення СЕЗ навряд чи може бути реалізований під час окупації півострова", - вважає вона.
Але вихід знайшли знову таки парламентарії вирішивши створити ВЕЗ, що дозволить ввести режим ЗЕД на торговельні операції з Кримом. Така тактика дозволяє не визнавати Крим частиною Росії.
Але існує і інший погляд на закон, який був прийнятий. Ще один адвокат, Ксенія Проконова коментує ситуацію: "Документ прийнятий, щоб бізнесмени, які мають власність і комерційні інтереси в Криму, нарешті дізналися нові правила гри: як регулюється робота з кримськими партнерами".
Але Анна Бабич каже, що положення, які є в законопроекті значно допоможуть українським підприємствам поліпшити роботу з кримськими контрагентами. Так як закон не забороняє постачати на територію України товари з Криму, а навпаки встановлює, що поставка товарів відбувається в режимі експорту або імпорту.
Але одна проблема все-таки існує. У законі йдеться про те, що безготівкові перекази з Криму можна здійснювати у валюті, що конвертується. До рубля це ніякого відношення не має.
"Це означає, що українські компанії, що продовжують працювати на півострові й акумулюючі виручку в рублях, змушені будуть перед перерахуванням коштів на материкову Україну конвертувати їх в гривні або долари, євро і т. д.", - уточнює Сергій Козьяков.
На території окупованого Криму свою роботу продовжують українські підрозділи служб доставки, оператори мобільного зв'язку.
Але на цьому труднощі не закінчилися, так як тепер всі операції з нерухомістю необхідно реєструвати на материковій Україні. У документі зазначено, що угода про продаж квартири з суб'єктом РФ чи особою, яка перебуває під його контролем так само неможливо.
Так само якщо операція пройшла успішно щодо російського законодавства, але не пройшла реєстрацію на материковій Україні, для України вважається недійсною. І в будь-яку секунду продавець чи покупець може захотіти своє майно назад.