Фінансова допомога закарпатським породіллям
За 5 останні років демографічна ситуація, в Ужгороді, покращилась, - констатують в Ужгородському пологовому будинку. Посприяли цьому виплати при народженні дитини. Зараз на первістка сім’я отримує майже 31 тис. грн., для забезпечення другої дитини – більше 60 тис., на третю і наступну – майже 120 тис. грн. Так, за час підвищення рівня виплат в обласному центрі народжуваність збільшилася на 12%.
- Причому, піднялася за рахунок повторнородячих, а не першородячих. Очевидно, все-таки соціальна допомога, вона однозначно привела до кількості народжуваних дітей, - розповідає головний лікар Ужгородського міського пологового будинку Мирослав Шекета.
Ужгородець Владислав, котрий вже не вперше став батьком розповідає, що добре знає, чи вистачає тих коштів, які виплачує держава на малечу:
- Перші 10 тисяч розходяться як вода. На них можна придбати коляску та максимум краватку. І то якщо брати по мінімальних розрахунках. Це я не говорю елементарно про «памперси» чи повзунки, - розповідає молодий батько.
Та цьогорічні зміни у держбюджеті внесли корективи у розмір виплат. Відтепер вони не залежатимуть від кількості дітей у сім’ї.
Про зміни для породілих детальніше розповів директор Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА Віктор Мацола:
- Виплати при народженні дитини відтепер урівнюються: тобто приводяться до спільного знаменника. І з 1 липня всі мами молоді, які будуть народжувати, будуть отримувати 41 тис. 280 грн. Ця сума буде розбиватися на 3 роки і перша виплата – це буде 10 прожиткових мінімумів, - резюмував Віктор Мацола.
Таке повідомлення на слуху у багатьох породіль: зізнаються – раді, що привели своїх чад на світ до того, як в дію вступили зміни.
Двадцятип’ятирічна Анжеліка Пап, корінна ужгородка, переживає, що через скорочення видатків у державі взагалі кошти виплачуватися не будуть, відповідно дітей народжувати більше не хоче:
«Я уже не хочу, більше дітей уже не хочу. Кажуть, держава менше буде платити, а що буде насправді не знаю. А утримати дитину вкрай важко».
А декому не важливо, наскільки скоротяться виплати при народженні дитини. До прикладу породілля Лариса Гомза запевнила:
«Гроші це не головне. Головне – що синочок мій здоровенький, але якщо держава допоможе хоч трохи, то буде добре».
У свою чергу з 1 липня буде відмінено один з видів соціальної допомоги: по догляду за дитиною до 3 років. Залежно від доходів сім’ї зараз така допомога варіюється між 130 та 650 грн. державна кампанія з покращення демографічної ситуації.
Майже 40% з новонароджених в Ужгородському пологовому будинку – не перші діти у сім’ях.