Як голосує Закарпаття?

foto

Закарпатські експерти про день виборів 25 травня.

На Закарпатті у день виборів проводять екзит-пол три організації. Дві з них – телекомпанії, одна – маркетологічна контора. Про це розповів Федір Шандор. «Проводять екзит-пол у 8-мох районах,- каже Федір Шандор.- І якщо раніше інформація збиралася спочатку в Ужгороді, то зараз вся інформація йде на Київ».

Як зауважив Сергій Федака, сам він традиційно голосує о 8.00. Цього року традиційної черги у таку пору не було. «Ажіотажу не спостерігалося, як і автобусів, з яких би керували «каруселями». Це десь ми наближаємося до європейських стандартів, - каже Сергій Федака. – Відсоток тих, хто голосує, невеликий. На базарах зараз набагато більше публіки, ніж на дільницях».

Віктор Пащенко пояснив, чому, на його думку, особливого виборчого ажіотажу на Закарпатті немає. «Тут причина трохи інша: пік емоцій, протистояння Україна пройшла узимку і взимку була визначена доля виборів. Сьогодні весь ажіотаж зосереджений навколо двох питань: скільки людей прийде і чи буде визначено переможця за 1 тур. « У 1991 році вибори пройшли в 1 тур, але ніхто перед днем голосування гадки не мав, які будуть результати, - каже Віктор Пащенко. - але зараз ми живемо в іншому інформаційному полі, соціологи можуть спрогнозувати ситуацію у межа похибки. Прогнозую, що на Закарпатті буде на 10% більше явки, ніж зазвичай. В області буде доходити 65-70%. У всякому разі відчуваються такі настрої». На Західній Україні прогнозується знано вища явка. Але це нівелюється тим, що не буде такої на Сході. На якісь надзвичайні ситуації очікувати не доводиться, на сьогодні немає серйозних опозиційних сил, які могли б зчинити непередбачувані обставини».

За словами експертів, сьогодні фактично не має таких людей, які б за будь-яку ціну відстоювали вагу якогось бюлетеня. Прогнозується, що до 24.00 - 1.00 всі бюлетені будуть пораховані. Можливо у районах будуть якісь команди, що захочуть вислужитися перед замовниками, але це будуть точкові ексцеси.

Як зауважив Михайло Давиденко від ГО «Карпатська ініціатива»,яка спільно з  КВУ здійснює моніторинг виборів, не на всіх виборчих дільницях є спостерігачі навіть від половині кандидатів. Від решти - від 3 до 10 осіб. Особливістю цьогорічної кампанії є те, що тільки 1,1% тих, хто хоче проголосувати на дому. «На виборах у 2010 році і раніше таких «охочих» було з надлишком», - каже Михайло Давиденко.

Після цих виборів в Україні виникає інша загроза - відсутність опозиції. «Це поле деморалізоване, зараз відбувається «де радянізація», - каже Віктор Пащенко, - всі ті консервативні сили, які уособлювали пострадянський політикум, втратили будь-який орієнтир, не знають, куди притулитися: до Росії, до Путіна. Нових ідей поки не визріло. Фактично від сходу не буде кандидата, який набере 10%. Політично ця ніша повинна якось перебудуватися».

Олександр Пєлін вважає, що головна небезпека не у явці, а у тому, що може відбутися створення тераріуму однодумців, коли немає альтернативи. «Це реальна небезпека після цих виборів, ніякого руху подальшого не буде, - каже Пєлін..

Віктор Пащенко зауважує, що після цих виборів є загроза відсутності опозиції. «У суспільстві є величезне болото.  Якщо на рівні політичної еліти є два полюса сильні, то це болото розсмоктується. Якщо нема - обліплює владу. Це була одна з проблем Ющенка, проблема неуспішності його реформ у тому, що після виборів  70-80% «болота»  до нього пристосувалося». 

 «Остаточну крапку у ситуації, яка почалася в Україні минулого року, мають поставити парламентські вибори, - резюмував Віктор Пащенко. -  І це буде ще один тест на демократичність обраного президента».


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.